O Biuletynie



Inicjatywa powołania Biuletynu Informacji Publicznej ma na celu realizację tego prawa poprzez utworzenie ogólnodostępnej bazy informacji publicznych obejmującej cały kraj. Ma ona ułatwić i przyspieszyć wyszukiwanie potrzebnych informacji każdemu obywatelowi, podmiotowi gospodarczemu lub instytucji.


Informacje na temat Biuletynu

1. Podstawa prawna tworzenia, wejścia w życie oraz obowiązywania i stosowania BIP.

2. Cele ustawy :
Ustawa nakłada na podmioty określone w przepisach obowiązek uruchomienia internetowego Biuletynu Informacji Publicznej. Techniczne i organizacyjne wymagania związane z wprowadzeniem BIP i wejściem w życie ustawy o dostępie do informacji publicznej wynikają z rozporządzenia MSWiA. Uruchomienie BIP jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dotychczasowe serwisy internetowe organów administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych instytucji państwowych, a także jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne mają różne struktury i sposoby nawigacji. Różny jest też prezentowany przez nich zakres informacji. Utworzenie w serwisach internetowych podmiotów obowiązanych z art.4 ustawy BIP (posiadającego ściśle określone w rozporządzeniu mechanizmy nawigacji i określony zakres prezentowanych danych) spowoduje ujednolicenie sposobu i zakresu publikowanych informacji. Tym sposobem udostępnianie informacji publicznej będzie się odbywało w sposób prostszy, bardziej przejrzysty i czytelny dla obywateli oraz podmiotów, które będą chciały uzyskać dostęp do takiej informacji.

Definicja informacji publicznej: informacją publiczną jest zgodnie z art.1 ust.1 ustawy każda informacja o sprawach publicznych a ponadto zgodnie z art.61 Konstytucji RP jest to każda informacja, wiadomość wytworzona przez szeroko rozumiane władze publiczne, osoby pełniące funkcje oraz inne podmioty, które władzę realizują lub gospodarują mieniem Skarbu Państwa, komunalnym w zakresie tych kompetencji i wiadomości o tych podmiotach.