Gminny Ośrodek Kultury - twórcy ludowi
Tadeusz Nosko



T
adeusz Nosko urodził się 1 maja 1928 roku w Siedlisku. Mieszkał na Bronisławce - gmina Grabowiec - wraz z rodzicami i siostrami. Nie był wysiedlony, gdyż ojciec jego pracował jako ogrodnik w majątku na Siedlisku. Otrzymał wtedy, wraz z rodziną, zgodę na dalszy pobyt na Bronisławce. W czasie okupacji niemieckiej był wraz z ojcem aresztowany. Trwała wtedy pacyfikacja gminy Grabowiec. Na prośbę matki zwolniono go, a ojca wywieziono do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Później ojciec został wywieziony do Niemiec. 13 maja 1949 roku twórca został powołany do wojska. Służył w pułku w Olsztynie.
Po powrocie z wojska, w 1951 roku, został zatrudniony w urzędzie gminy jako pracownik umysłowy. W 1954 roku został przeniesiony do Powiatowej Rady Narodowej w Hrubieszowie na stanowisko inspektora skupu. Pracował tam do 1958 roku. 12 lutego 1958 roku został wybrany na przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej w Grabowcu. Funkcję tę pełnił do 1969 roku. W latach 1970 - 1971 pracował w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Grabowcu. W tym czasie uczęszczał do wieczorowej szkoły średniej w Grabowcu, a maturę zdawał w Hrubieszowie.
Na emeryturę odszedł w lipcu 1986 roku. Jego hobby to rzeźbiarstwo. Pierwszą rzeźbę wykonał w 1995 roku. Zachęcił go do tego jego wnuk Kamil, gdyż miał zadaną pracę rzeźbiarską do wykonania.
Dotychczas wykonał około 100 rzeźb. Przedstawiają one przede wszystkim postacie historyczne i postacie świętych. W 1998 roku wyrzeźbił Chrystusa Frasobliwego i kapliczkę dla papieża Jana Pawła II. Rzeźby te Ojcu Świętemu wręczył proboszcz parafii Grabowiec ksiądz Stanisław Budzyński. Swoje rzeźby wystawiał w Nieliszu, Lublinie, Mokrem, Grabowczyku. Jego rzeźby znane są na całym świecie; od USA po Australię. Napisano o nim artykuły w Dzienniku Wschodnim i Tygodniku Zamojskim. Najchętniej rzeźbi w lipie, sośnie i tui. Obecnie mieszka w Grabowcu.


Artykuł w Kronice Tygodnia nr 31 (554) z 6 sierpnia 2002 r.

Kilkadziesiąt rzeźb z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego wystrugał Tadeusz Nosko, artysta ludowy z Grabowca. W jego zbiorach nie brakuje świątków oraz postaci historycznych. Wykonana przez niego kapliczka z figurką Chrystusa Frasobliwego powędrowała aż do Watykanu.

Pan Tadeusz rzeźbiarstwem zajął się dopiero po przejściu na emeryturę, Pierwszą figurkę „chłopaka” wykonałem pod koniec lat osiemdziesiątych.
Wszystko za sprawą wnuczka który zwrócił się do mnie o pomoc w wykonaniu pracy z plastyki. Pionierskie dzieło zobaczył ks. Stanisław Budzyński. Namówił mnie, bym zajął się rzeźbiarstwem. I tak się zaczęło... – wspomina artysta.
W ciągu kilkunastu lat, spod dłuta pana Tadeusza wyszło ponad sto drewnianych rzeźb Chrystus Frasobliwy, Matka Boska Karmiąca, postacie historyczne, to bohaterowie jego dzieł. Znaczną część kolekcji wypełniają rzeźby z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zawsze marzyłem, by utrwalić postać marszałka. Od czasów szkolnych był on dla mnie kimś wyjątkowym, bohaterem naszych czasów, symbolem Polski.
Dlatego w moich zbiorach  jest tak dużo "piłsudczyków" - komentuje.
Prace artysty z Grabowca zdobią ściany miejscowego kościoła. Nie brakuje ich w zamojskich muzeach. Wiele z nich trafiło do prywatnych kolekcji zarówno w kraju, jak i za granicą. Cztery lata temu, wykonana przez niego kapliczka z figurką Chrystusa Frasobliwego, powędrowała aż do Watykanu. Zawiózł ją papieżowi Janowi Pawłowi;
proboszcz miejscowej parafii.
Świątki i "chłopki”, wystrugane przez pana Tadeusza, można spotkać na jarmarkach, festynach i dożynkach organizowanych na terenie całej Lubelszczyzny.
Każdą wolną chwilę poświęcam swojemu hobby, Są dni, gdy do późnych godzin nocnych siedzę nad swoimi pracami. Lubię to zajęcie i dopóki będę miał siły i zdrowie, nie przestę rzeźbić. - dodaje twórca.
Dla Tadeusza Nosko, bodźcem do dalszej pracy są też wciąż napływające od klientów zamówienia. Kończy obecnie płaskorzeźbę Matki Boskiej Karmiącej. Niebawem dzieło to powędruje aż za ocean. Trafi do rodziny mieszkającej w Stanach Zjednoczonych.
Autorka – Anna Dudek

Tadeusz Nosko - rzeźbiarz ludowy wystawia swoje prace podczas różnego rodzaju imprez i festynów