Ekologia - wody powierzchniowe


                                 

1. Wody powierzchniowe

 

    Niemal cały obszar opracowania znajduje się w zlewni Wolicy dopływu Wieprza. Tylko niewielki NE skrawek należy do zlewni Wojsławki - dopływu Wieprza - i część gminy na SE od działu wodnego II rzędu należy do zlewni Huczwy dopływu Bugu.

 

     Za początek Wolicy przyjmuje się źródło w Tuczępach bijące na wysokości 253 m npm., chociaż najdalej położonym od ujścia punktem jest źródło Kalinówki w Pielakach. Trzy strugi wodne Wolica, Kalinówka i potok z Czartorii zbiegają się wachlarzowato w rejonie Kol. Rogów. Na całej długości rzeka Wolica została uregulowana. Charakterystyczną cechą dorzecza jest silne rozcięcie erozyjne terenu. Z rozcięciem wiąże się bogactwo źródeł. W żadnej innej zlewni w dorzeczu Wieprza nie występują one w takim zagęszczeniu. Źródła są mało wydajne, największe dostarczają średnio kilkanaście litrów na sekundę. Średni spadek Wolicy wynosi 1,8 . Na terenie gminy średni spadek wynosi 4,3 , co charakterystyczne jest dla górnego odcinka rzeki.

Najwyższe średnie przepływy Wolicy występują w marcu, natomiast najniższe w sierpniu. Wolica posiada reżim niwalny (śnieżny) silnie wykształcony, typowy okres wezbrań występuje wiosną (marzec - kwiecień). Średni niski odpływ jednostkowy wynosi 0,75 l/s km2, co świadczy o dużym deficycie wód powierzchniowych.

 

                Na terenie gminy nie występują naturalne jeziora. Brak jest większych zbiorników retencyjnych, jedynie w Grabowcu znajduje się zbiornik o powierzchni zaledwie 0,88 ha. Lepiej przedstawia się sytuacja ze stawami.      

Występują 3 zespoły stawów:

   - w Siedliskach o pow. 28,71 ha

   - w Rogowie     o pow. 23,55 ha

  - w Tuczępach       

 

  2. Zanieczyszczenie wód powierzchniowych

 

                Widoczna jest wyraźna poprawa jakości wód prowadzonych przez Wolicę w latach 1976 - 1997.

 

                      Dane w mg/dm3

 Lata

 

Tlenroz-puszczony

BZT-5

 Azotany

 Fosfor

 Zawiesina ogólna

 

Miano  coli

 

1976-81

6,1

4,2

1,05

1,11

52

0,012

1982-86

6,7

3,5

0,87

0,95

51

0,016

1987-91

10,1

2,9

0,78

0,22

40

0,077

1992-94

8,5

3,6

0,07

0,28

48

0,091

1995-97

9,4

1,7

0,05

0,21

34

0,393

 

 

Zanotowano znaczną poprawę wszystkich wskaźników, jednak nadal w obrębie gminy Grabowiec Wolica prowadzi wody mocno zanieczyszczone (III klasa czystości - z/w na zawiesinę ogólną i fosfor ogólny).

 

                W 1996 r. ścieki do wód powierzchniowych na terenie gminy odprowadzał tylko jeden zakład - AGRO-FIRMA WGR Nowosiółki w Szystowicach.

Były to ścieki przemysłowe mechaniczne oczyszczone w ilości 6 528 m3

 

ładunek zanieczyszczeń

BZT-5                        9 283

Zaw. ogólna                920

ChZT-Cr  13 872

 

Zakład nie został zaliczony jako istotne zagrożenie czystości wód zlewni Wieprza.

 

2. Wody podziemne

 

                W obrębie opracowania występują dwa poziomy wodonośne: czwartorzędowy i kredowy.

 

                Poziom czwartorzędowy posiada swobodne zwierciadło. Zasilany jest przez infiltrację wód opadowych, posiada tendencje do obniżania się,        a nawet zanikania. Wody tego poziomu narażone są na zanieczyszczenie powierzchniowe - tak pod względem fizyko - chemicznym, jak      i bakteriologicznym. Wody gruntowe nie odgrywają większego znaczenia gospodarczego.

 

                Poziom kredowy - środowisko skalne tworzy seria skał osadowych górnej kredy. Piętro wodonośne charakteryzuje się szczelinowo - porowymi        warunkami gromadzenia i przepływu wód. Wody tego poziomu zostały     zaliczone do Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 407.

                Zwierciadło wody poza dolinami rzecznymi ma na ogół charakter swobodny. Wody naporowe piętra kredowego występują w strefach dolin, gdzie są przykryte osadami czwartorzędowymi wypełniającymi kopalne doliny. Przeciętna wydajność całkowita studni wierconych waha się od 4 m3/h/lm depresji (w kredzie piszącej i marglach miękkich) do 27 m3/h/lm depresji   (w twardych marglach i opokach).

                Najwyższe wydajności całkowite i jednostkowe uzyskiwane są w strefach dolin rzecznych, a najniższe na wierzchowinach.

 

     Na terenie gminy Grabowiec nie prowadzi się monitoringu wód podziemnych. Cały obszar gminy został zaliczony do Obszaru Wysokiej Ochrony GZWP. W dokumentacji hydrogeologicznej opracowanej dla GZWP nr 407    w obrębie gminy wyróżniono 3 kategorie potencjalnego zagrożenia wód podziemnych piętra kredowego:

 

 -              bardzo silnie zagrożone   -              przesączalność       < 2   lat

 -              silnie zagrożone              -              przesączalność       2-5   lat

 -              średnio zagrożone          -              przesączalność       5-25 lat

 

      Za bardzo silnie zagrożone uznano obszar stoków z wychodzącymi na powierzchnie warstwami kredowymi lub przykrytymi cienką warstwą lessu. Niemal cały obszar z wyjątkiem dna doliny Wolicy i niewielkich skrawków       został zaliczony do silnie zagrożonych zanieczyszczeniem wód podziemnych.

 

    W związku z położeniem gminy w obszarze wododziałowym spływ wód zarówno powierzchniowych jak i podziemnych odbywa się od wododziału     do rzek drenujących - Bugu i Wieprza, dlatego ograniczone jest zagrożenie dostawania się zanieczyszczeń z sąsiednich terenów.

 

Obiekty zagrażające jakości wód podziemnych, to „dzikie wysypiska”:

 

-              ok. 200 m na SW od mostu w Grabowcu Góra obok boiska  sportowego (niewielkie zagrożenie);

-              w sąsiedztwie rezerwatu „Wygon Grabowiecki”;
-              stacja paliw w Grabowcu;

-              wsie bez kanalizacji.


                (Na podstawie Studium zagospodarowania przestrzennego gminy Grabowiec)