Ekosystemy leśne


 

    Lasy zajmują 1239 ha, tj. 9,6 % powierzchni gminy, z czego lasy  prywatne pokrywają powierzchnię 575 ha. Jest to bardzo mała lesistość.

Lasy państwowe należą do Nadleśnictwa Strzelce obrębu Hrubieszów.

Są to lasy grabowe, dębowe, rzadziej brzozowe na siedliskach lasowych świeżych i lasowych mieszanych świeżych. We wschodniej części gminy   założono plantację modrzewia.

 

                Oddziały 137, 140, 142, 143 i 144 zostały objęte ochroną jako lasy glebochronne. Na terenie gminy nie stwierdzono w lasach przemysłowych     uszkodzeń drzewostanów.

Dużym zagrożeniem jest rabunkowa gospodarka leśna w lasach prywatnych. Zjawisku temu powinno zapobiec opracowanie uproszczonych planów zarządzania w lasach prywatnych.

 
Obszar opracowania został zaliczony do subwołyńskiego okręgu botanicznego i podokręgu Działy Grabowieckie. Podokręg ten charakteryzuje się bogactwem gatunków kierunkowych - 188 gatunków, jak również licznie jest reprezentowany przez gatunki geograficzne - 446 gatunków.
W obrębie gminy stwierdzono występowanie następujących gatunków roślin chronionych:
- we wcześniej proponowanym rezerwacie „Czechówka” (jest to węzeł ekologiczny regionalnego korytarza ekologicznego dla fauny i flory leśnej, stanowiącego połączenie kompleksów leśnych po obu stronach rzeki Wolicy z lasami Strzeleckiego Parku Krajobrazowego) - oddział nr 150 nadleśnictwa Strzelce (obecnie nie znajduje się na liście rezerwatów projektowanych):
- w rezerwacie „Rogów” (uznany za ostoję przyrody rangi europejskiej w systemie CORIN):
- dziewięćsił popłocholistny
- len złocisty
- żmijowiec czerwony
- ostrożeń panoński
- miłek wiosenny
- oman szorstki
- zawilec wielkokwiatowy
- wisienka karłowata
- ożota zwyczajna
 
Potencjalną roślinność naturalną na obszarach wierzchowinowych stanowią subkontynentalne grądy lipowo - dębowo - grabowe małopolskiej odmiany wyżynnej. W obrębie doliny Wolicy są to zbiorowiska łęgowe niżowych siedlisk umiarkowanie zabagnionych - łęgi jesionowo - olszowe.