Herb Gminy Grabowiec


Grabowiec to jedna z najstarszych osad Zamojszczyzny. Już w drugiej połowie XIII wieku stał tu gród warowny, strzegący szlaku handlowego z Włodzimierza Wołyńskiego do Zawichostu.

Nie jest znana data powstania Grabowca. Nie wiadomo też, kiedy otrzymał po raz pierwszy prawa miejskie. Jako miasto pojawia się w źródłach w 1366 r. Historycy przyjmują rok 1447 jako datę nadania miastu prawa magdeburskiego przez Władysława I księcia mazowieckiego i bełskiego. Herbem Grabowca, jak podaje heraldyk prof. Marian Gumowski, jest mur forteczny o trzech spiczastych wieżach.
Wizerunek takiego herbu znany jest z trzech pieczęci miejskich z drugiej połowy XVI wieku.
W roku 1847 zaprojektowano dla Grabowca nowy herb, który przedstawiał biały zamek o trzech basztach, stojący na zielonej górze. Na środkowej baszcie umieszczono chorągiew. Tło herbu było niebieskie. Herb ten nie zastał zatwierdzony.
Właściwym herbem Grabowca, wg prof. Gumowskiego, jest czerwony mur forteczny z niebieskimi daszkami na trzech basztach na białym tle.
Uchwałą Rady Gminy Nr III/22/02 z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Grabowiec , ustanowiony Herbem Gminy. Aktualnie uwidoczniony na metalowej pieczęci okrągłej z napisem w otoku " GMINA GRABOWIEC"

Z informacji uzyskanej z Centrum Heraldyki Polskiej (02-692 Warszawa, ul. Jadźwingów 13/22) wynika co następuje: "Herb Grabowca przedstawia: w polu srebrnym mur (ceglany) czerwony z trzema takimiż basztami nakrytymi dachami błękitnymi. Powinien zostać jednak poprawiony kształt tarczy - w polskiej heraldyce ten typ nie występuje. Jeśli ma być tarcza z "języczkiem" to prostokątna - tak jak w herbie Warszawy. Lepszym wzorem jest jednak gotycka-zaokrąglona u dołu. Ten typ występuje najczęściej w naszych herbarzach."