Telekomunikacja |
W zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych na terenie Gminy znajdują się sieci telekomunikacyjne tzw. tradycyjne (kable miedziane), linie kablowe światłowodowe oraz radiowe łącza telekomunikacyjne. Liczba abonentów telefonii przewodowej charakteryzuje stan podstawowych usług telekomunikacyjnych. Wielkość wskaźników liczby Abonentów na 1000 mieszkańców w gminie Grabowiec wynosił w 1998 r. 60,0 (więcej informacji - w zestawieniu tabelarycznym). Budowa telefonicznych linii rozdzielczych oraz sieci abonenckiej przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy wskaźników oceniających gminę pod względem jakości usług telekomunikacyjnych.
Proces rozbudowy urządzeń telekomunikacyjnych na terenie gminy trwa nadal, przez co należy spodziewać się coraz lepszych wyników, lepszego aspokajania potrzeb mieszkańców. Telekomunikacja Polska S. A. za pomocą automatycznej centrali telefonicznej w Grabowcu wykonuje usługi połączeń telefonicznych w ruchu automatycznym. Rozbudowa abonenckiej sieci telefonicznej umożliwia przyłączenie nowych abonentów do automatycznych central telefonicznych. Przewidując dalszy rozwój usług łączności należy dążyć do zapewnienia większej liczbie mieszkańców dostępu do urządzeń łączności przewodowej. Za pożądany standard uznaje się poziom jeden abonent na jedno gospodarstwo. Rozbudowa abonenckiej sieci telefonicznej umożliwia przyłączenie nowych abonentów do automatycznych central telefonicznych. W związku z uruchomieniem na przełomie lat 1999 i 2000 automatycznej centrali telefonicznej nastąpiła zasadnicza zmiana w numerach abonentów. Powstała też (przez większą pojemność centrali) możliwość przyłączania w najbliższej przyszłości abonentów nowych.
Przy składzie buraków w pobliżu miejscowości Dańczypol zlokalizowane są dwa maszty przeznaczone do celów łączności. Większy (około 100 m wysokości) został wybudowany na potrzeby telefonii komórkowej (m.in. GSM). Drugi (około 40 m wysokości) pracuje w tzw. sieci „trunkingowej” Zamojskiej Korporacji Energetycznej S.A. Zapewnia łączność telefoniczną i zdalne sterowanie (z Hrubieszowa) punktów odłącznikowych średniego napięcia.
W zakresie usług łączności (m.in. w wyniku powstania konkurencji różnych operatorów) należy spodziewać się coraz lepszego zaspokajania potrzeb mieszkańców.
Na terenie całego kraju obserwuje się ostatnio rozwój łączności komórkowej, której sieć coraz bardziej jest konkurencyjna względem dotychczas jedynej łączności tradycyjnej. Mimo, że jest to rozwiązanie droższe, posiada też wiele zalet w postaci lekkich przenośnych urządzeń oraz bardzo krótkiego czasu oczekiwania na uzyskanie abonamentu. W założeniach telefonia komórkowa powinna być uzupełnieniem telefonii tradycyjnej, dlatego nie należy spodziewać się, że wyprze ona telefonię tradycyjną. Za pomocą automatycznej centrali telefonicznej w Grabowcu wykonuje usługi połaczeń telefonicznych w ruchu automatycznym.
Opracowania planów miejscowych zagospodarowania z terenu gminy należy uzgadniać w zakresie bezkolizyjności z telekomunikacyjnymi kablami TKD, np. na posiedzeniach Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej w Starostwie Powiatowym w Zamościu
(Źródło: Studium zagospodarowania przestrzennego gminy Grabowiec)
|