Rys historyczny OSP Grabowiec Góra

Opracowany z  okazji włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego


 

Rys historyczny
Ochotniczej Straży Pożarnej
w Grabowcu Górze



Decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie Urząd Spraw Wewnętrznych nr SW.II-80/1/68 z 09 lipca 1968 roku – formalnie zarejestrował pod pozycją 118 stowarzyszenie pod nazwą Ochotnicza Straż Pożarna w Górze Grabowiec.

Wówczas w skład pierwszego Zarządu OSP wybrano następujących druhów :
1. Prezes - Jan Otrocki
2. Naczelnik - Franciszek Smoła
3. Zastępca naczelnika - Antoni Pieczykolan
4. Skarbnik - Ryszard Surma
5. Sekretarz - Henryk Kiciński
6. Gospodarz - Józef Kudyba

Po trzech latach 23 listopada 1971 roku zmieniono skład Zarządu. Funkcje sekretarza powierzono Piotrowi Kozłowskiemu, gospodarzem został wybrany Julian Wójciuk, a do składu prezydium włączono dwóch członków: Jana Załogę i Bolesława Smołę.
W protokole z zebrania sprawozdawczego za okres roku 1972 jest pierwsza wzmianka o poczynaniach w zakresie budowy remizy. Na przeszkodzie wówczas stanęła sprawa wymiany projektu technicznego budynku z typowego na inny, oraz lokalizacja na działce o dużej pochyłości terenu.
Problem lokalizacji remizy pojawił się w następnym roku 1973. Rozważano wówczas zakupienie działki od Zielińskiego o pow. 0,34 ha. Jednak cena działki była zbyt wysoka. Część materiałów budowlanych na budowę remizy zostało już zakupionych.
W roku 1976 pojawiła się propozycja przygotowania inwestycji wspólnej z Urzędem Gminy, Gminną Spółdzielnią, Komendą Powiatowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie i Kółkiem Rolniczym w Górze Grabowiec, o łącznej powierzchni 257 m kwadratowych. W wielofunkcyjnym obiekcie planowano pomieszczenia na sklep, klub rolnika, remizę strażacką, świetlice i pomieszczenia w podpiwniczeniu. Do realizacji tych zamierzeń jednak nie doszło.
W 1977 roku jednostka nasza liczyła 25 członków czynnych i jednego wspierającego. Posiada już motopompę, dostateczną ilość węży gaśniczych (tak zapisano w protokole) i syrenę alarmową (ręczną).
Członkowie OSP udzielają się aktywnie w pracach na rzecz miejscowego społeczeństwa. Pomagają przy budowie linii telefonicznej na Górze Grabowiec i budują chodnik o długości około 1 kilometra. W planach na kolejne lata ponownie pojawiają się zapisy na temat budowy remizo-świetlicy, ponieważ niszczeją zakupione wcześniej materiały budowlane a sprzęt gaśniczy przechowywany jest w prywatnym budynku druha Mariana Staszczuka.
W 1978 roku ze składek mieszkańców Góry Grabowiec kupiono działkę o pow. 10 arów pod budynek remizy.
W roku 1980 Naczelnik Gminy Grabowiec Adolf Koszuta wydał decyzję zezwalającą na budowę remizo-świetlicy. Prace budowlane rozpoczęto jeszcze w tym samym roku przy dużym zaangażowaniu strażaków a w szczególności Naczelnika Franciszka Smoły.
05 stycznia 1981 roku na walnym zebraniu naszej OSP uczestniczyli: płk Stanisław Rusinek – Komendant Rejonowy w Hrubieszowie i Adolf Koszuta – Naczelnik Gminy. Głównym wnioskiem tego zebrania było zakończenie rozpoczętej już inwestycji czyli budowy remizo-świetlicy. Dzień 05 stycznia 1981 r. był także pierwszym dniem członkostwa w straży druha Alojzego Sieczkowskiego obecnego Prezesa OSP.
Budowa remizo-świetlicy trwała do 23 października 1983 roku, w tym dniu dokonano uroczystego otwarcia i przekazania budynku strażakom.
Na kolejne lata 1984 i 1985 zaplanowano wykonanie podjazdu do garażu, ułożenie chodników do świetlicy ,odwodnienie i ogrodzenie budynku, wybudowanie ubikacji, wykonanie kanalizacji, nasadzenie drzewek.
W tym okresie jednostka liczyła 27 członków czynnych. Skład Zarządu był następujący:
1. Prezes - Bronisław Kukiełko
2. Naczelnik - Franciszek Smoła
3. Skarbnik - Adolf Kontek
4. Sekretarz - Stanisław Kocaj
5. Gospodarz - Robert Trybalski

Komisja rewizyjna składała się z następujących druhów:
1. Przewodniczący - Mieczysław Zienkiewicz
2. Członek - Mieczysław Surma
3. Członek - Ryszard Piasecki

Wraz z zakończeniem budowy remizy, jednostka otrzymała pierwszy samochód pożarniczy STAR 25. Obowiązki kierowcy-mechanika powierzono druhowi Wiesławowi Trybalskiemu. W kolejnych latach obowiązki kierowcy pełnili Wiesław Byra i Antoni Pieczykolan. Ponadto jednostka otrzymała na wyposażenie dwie nowe motopompy „Polonia PO-5” z 1984 roku ( które służą do dnia dzisiejszego), 6 sztuk węży ssawnych, 8 sztuk węzy tłocznych W-75 i 8 sztuk - W-52. Przed budynkiem remizy zamontowano elektryczną syrenę alarmową.

Bilans działalności naszej OSP na koniec lat osiemdziesiątych był bardzo korzystny. Druhowie przepracowali około 150 dniówek przy budowie, wykańczaniu i malowaniu pomieszczeń remizy. Wykonano odwodnienie budynku instalacje wodną i kanalizacyjną, kuchnię węglową, ubikację, stoły i ławki. Wkoło budynku wybudowano ogrodzenie i chodniki. To nie koniec prac na rzecz środowiska. Druhowie z naszej OSP pracowali przy remontach dróg polnych i układaniu chodnika od Grabowca w kierunku Góry Grabowiec. Jednocześnie strażacy wykonywali z dużym zaangażowaniem swoje organizacyjne obowiązki. Gasili pożary – (średnio każdego roku około 5 wyjazdów) a także uczestniczyli w uroczystościach kościelnych i państwowych. Zorganizowali około 35 zabaw dochodowych.
W uznaniu za pracę i aktywność w zakresie ochrony pożarowej odznaczono Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” następujących druhów:

Medale złote otrzymali::
1. Bronisław Kukiełka
2. Franciszek Smoła
3. Adam Kruk
4. Ryszard Piasecki
Medale srebrne otrzymali druhowie::
1. Wacław Soroka
2. Czesław Sołoducha
3. Piotr Kozłowski
4. Antoni Pieczykolan
Medale srebrne otrzymali druhowie:
1. Marian Staszczuk
2. Wiesław Trybalski
3. Jan Otrocki

W przełomowym 1990 roku drużyna z naszej jednostki zajęła pierwsze miejsce w zawodach gminnych w Grabowcu.

Rok 1995 przynosi kilka ważnych zmian w składzie Zarządu OSP. 21 głosów na 22 obecnych otrzymuje Alojzy Sieczkowski i zostaje wybrany Prezesem OSP w Grabowcu Górze. Na Sekretarza zebrani jednogłośnie wybrali Edwarda Sołopę (22 głosy). Surma Marian został nowym Skarbnikiem (21 głosów). Funkcję Gospodarza powierzono Mirosławowi Soroce (22 głosy).
W skład Komisji rewizyjnej powołano druhów: Przewodniczący: Henryk Smoła, członkowie: Henryk Bekier i Antoni Pieczykolan..

Rok 1996 to kolejna istotna zmiana we władzach OSP. Po śmierci druha Franciszka Smoły zasłużonego i długoletniego Naczelnika – funkcją tą strażacy powierzają synowi zmarłego – druhowi Henrykowi Smole.
Kolejnym ważnym faktem w naszej OSP wartym odnotowania, jest przyjęcie w poczt członków honorowych druha Ryszarda Stanibuły – posła na sejm RP.
Dzięki staraniom naszego posła druha Stanibuły oraz zaangażowaniu ówczesnego wójta gminy Wiesława Lachowskiego, jednostka otrzymała w roku 1998 samochód ciężarowy Jelcz 325 , który po wykonaniu karosażu przystosowano na samochód gaśniczy.

06 września 1998 roku odbyła się w OSP Grabowiec Góra podniosłą uroczystość rozpoczęta mszą polową. Wówczas przekazano jednostce sztandar ufundowany przez mieszkańców Góry, oraz przekazano do eksploatacji drugi samochód gaśniczy Jelcz 325.
W uroczystości uczestniczyło wielu znanych osobistości takich jak: ówczesny Kanclerz ks. Franciszek Greniuk, proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Budzyński, przedstawiciel Komendy Głównej PSP kpt. Janusz Barlak, poseł RP Ryszard Stanibuła, prezes ZW OSP druh Janusz Rużycki, ówczesny komendant PSP w Zamościu – starszy brygadier Roman Papajewski, obecny Komendant PSP w Zamościu brygadier Janusz Rycaj oraz ówczesny wójt gminy Grabowiec – Wiesław Lachowski.
Na przestrzeni minionych pięciu lat w stanie liczebnym strażaków nie odnotowano istotnych zmian. Jednostka zrzesza 29 strażaków w tym 19 - wieku od 18 do 50 lat i 10. powyżej 50 roku życia.


Od 2001 roku w skład Zarządu OSP wchodzą druhowie:
1. Alojzy Sieczkowski – Prezes
2. Henryk Smoła - Naczelnik
3. Marian Surma - Skarbnik
4. Edward Sołopa- Sekretarz

Komisja rewizyjna:
1. Robert Trybalski - Przewodniczący
2. Antoni Pieczykolan - członek
3. GrzegorzKruk - członek
4.
W ostatnich pięciu latach strażacy ochotnicy z naszej jednostki współuczestniczyli w gaszeniu 42 pożarów na terenie tut. gminy oraz w czterech akcjach gaśniczych po za gminą.
Tylko w ubiegłym roku 2003 samochód gaśniczy przejechał 409 km, a strażacy ochotnicy poświęcili łącznie 78 godzin na ratowanie ludzkiego mienia i doskonalenie swoich umiejętności w zawodach sportowo-pożarniczych.
Każdego roku nasi druhowie uczestniczą w międzygminnych zawodach sportowo-pożarniczych zajmując 4 i 5 miejsca.
Za szczególne zasługi i zaangażowanie w gaszeniu pożarów, działalności organizacyjnej i prewencyjnej druhowie z tut. OSP w okresie od 2000 do 2003 zostali odznaczeni Medalami za zasługi dla pożarnictwa. Złotym medalem odznaczono dwóch druhów, srebrnym – pięciu i brązowym – 7. Odznaki Wzorowy strażak w okresie tym otrzymało 16 strażaków, najwięcej ze wszystkich jednostek w gminie.

Staraniem Zarządu OSP pod przewodnictwem Prezesa Alojzego Sieczkowskiego, oraz dzięki zaangażowaniu posła na sejm RP druha Ryszarda Stanibuły oraz Komendanta PSP w Zamościu brygadiera Janusza Rycaja – Jednostka nasza z dniem 22 października 2003 roku decyzją Komendanta Głównego PSP w Warszawie – została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Jest to kolejna ważna data w stosunkowo krótkiej historii naszej strażackiej organizacji - ale jakże bogatej w wydarzenia i zasługi dla lokalnej społeczności.

Zebrał - Tadeusz Halicki
Październik - 2003 r.