Nawigacja
Spacer po Grabowcu, śladami Władysława Czachórskiego

Spacer po Grabowcu „Śladami Władysława Czachórskiego” to propozycja Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu a konkretnie Katarzyny Sawickiej, na niedzielne popołudnie, 18 maja 2014 roku. 


Przed wyruszeniem na spacer, zebraliśmy się w grabowieckim Gminnym Ośrodku Kultury. Pani Katarzyna Sawicka, organizatorka spaceru, powitała uczestników i nakresliła krótki plan, a mianowicie: Zwiedzanie kościoła i izby pamięci, pogadanka o twórczości W. Czachórskiego, spacer na grabowiecki cmentarz do grobowca Czachórskich, wręczenie nagród uczestnikomk konkursu o malarzu, projekcja filmu bigraficznego, poczestunek.

Spacer rozpoczęliśmy od kościoła parafialnego, gdzie w lewym ołtarzu bocznym zamontowano obraz artysty pt. „Cud Świętego Walentego”, natomiast w prawej nawie bocznej kościoła wisi tablica pamiątkowa rodziny Czachórskich. 

Ks. proboszcz Zygmunt Żółkiewski, powitał uczestników spotkania i wprowadził w temat.

Pani Zofia Greniuk, nauczycielka plastyki, opowiedziała o twórczości malarza i jego warsztacie artystycznym.


 Obraz znajdujący się w bocznym ołtarzu został ofiarowany parafii przez malarza w 1875 roku jako votum dziękczynne za ukończone studia.


O Czachórskim mówiła także Pani Teresa Goździejewska, polonistka.

Śladów Czachórskiego szukaliśmy także w Regionalnej Izbie Pamięci, po której oprowadzał i informacji udzielał, pan Waldemar Greniuk, nauczyciel historii. 


 
Miejscem docelowym spaceru był grobowiec rodziny malarza na cmentarzu parafialnym w Grabowcu. Na płycie grobowca złożono kwiaty, i zapalono znicze.

O związkach Czachórskiego z noblistą, Henrykiem Sienkiewiczem opowiedziała pani Teresa Goździejewska (polonistka), która od wielu lat jest współorganizatorką i uczestniczką zlotów szkół sienkiewiczowskich. 

Po spacerze, uczestnicy zostali zaproszeni na kawę i ciasto do Gminnego Ośrodka Kultury. 
Dokonano podsumowania konkursu wiedzy o Władysławie Czachórskim, którego organizatorem  i sponsorem nagród była Gminna Biblioteka Publiczna w Grabowcu. Konkurs został przeprowadzony w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu, w piątek 16.05.2014 r. Nagrody i podziękowania  wręczyły panie Krystyna Czausz, dyrektor biblioteki i Teresa Goździejewska, nauczycielka przygotowująca młodzież do konkursu. Laureatkami  zostały: Karolina Kaczmara – I miejsce, Paulina Mamczur – II miejsce, Oliwia Szczuka - III miejsce. Gratulacje.

Podsumowaniem spotkania było wspólne obejrzenie filmu dokumentalnego,autorstwa pana Adama Kulika z telewizji lubelskiej. 
W spotkaniu uczestniczyli:  pani Dorota Grzymała z Muzeum im. księdza Stanisława Staszica w Hrubieszowie i pan Jerzy Krzyżewski przewodniczący Hrubieszowskiego Towarzystwa Regionalnego. 
Ta żywa lekcja historii sprawiła uczestnikom przyjemność a równocześnie poszerzyła  wiedzę o życiu i twórczości światowej sławy malarza Władysława Czachórskiego, który na stałe wpisał się w historię naszej „ Małej Ojczyzny”. 


Szczególne słowa podziękowania otrzymał pan Janusz Koremski, za zaangażowanie w organizację spotkania oraz użyczenie eksponatów, które pomogły stworzyć nastrój epoki.

Na podstawie informacji Katarzyny Sawickiej. 

Fot. Tadeusz Halicki i Dominik Kordyś 

Więcej zdjęć >>