Nawigacja
ARCHIWUM WYDARZEŃ - ROK 2008

Wydarzenia w 2008 r.

 


 


28.11.2008r.

W dniu 27 listopada 2008 r. Rada Gminy Grabowiec podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 1 grudnia 2008 r na stanowisko sekretarza Gminy Grabowiec - Tomasza Mołczana.

 


 

16.10.2008 r

W dniu Edukacji Narodowej, Henryk Kulik - były dyrektor Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza, otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Gratulacje.

 


 

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Wójt Gminy Grabowiec - zorganizowali UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCONĄ 69 ROCZNICY NAPAŚCI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ, KTÓRA ODBYŁA SIĘ  28.09.2008r. przy pomniku w Grabowcu-Górze. PROGRAM UROCZYSTOŚĆI: 10:45 – zbiórka w Grabowcu-Górze obok byłego magazynu zbożowego, - przemarsz konbatantów i pocztów sztandarowych do pomnika, 11.00 – wystąpienie wójta, odznaczenie sztandaru Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu, - wystąpienie gości, - część artystyczna w wykonaniu młodzieży z miejscowych szkół,  11.30 – Msza Święta - złożenie wieńców. FOTOREPORTAŻ >>
Trzeba pamiętać, że my, mieszkańcy Zamojszczyzny, mamy także swój Katyń. „Mały Katyń” – jak pisał ś. p. prof. Wiktor Zin o ziemi grabowieckiej. To tutaj, w Grabowcu i Grabowcu Górze, 25 września 1939 r. rozegrały się tragiczne wydarzenia - żołnierze Armii Czerwonej wymordowali wówczas 37 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego. Byli to stacjonujący w tym czasie w Grabowcu ułani 27 pułku pod wodzą rotmistrza Cierpickiego oraz improwizowany szwadron utworzony w Kowlu przez ppor. rezerwy Antoniego Chorążego. Sowieci złamali wszelkie wojenne konwencje, mordując rannych żołnierzy i lekarzy ze szpitala polowego, który znajdował się w budynku szkoły. Męczeńską śmiercią polegli dwaj lekarze: kpt. Henryk Wiślicki i ppor. rez. Marian Fiuto. >> czytaj także..


 

Uroczystości jubileuszowe z okazji 740 rocznicy Grabowca odbyły się w dniach 06 i 07 września 2008. Więcej >>

Foterportaż z uroczystości 740-lecia.
 


Dożynki gminne - 07 września 2008 r >>


Fotoreportaż >>
Z dniem 15.09.2008 r. odszedł na emeryturę Edward Stojko - sekretarz Gminy Grabowiec. E. Stojko w Urzędzie Gminy pracował 36 lat na różnych stanowiskach, ostatno przez osiem lat na stanowisku sekretarza gminy.Uroczyste pożegnanie przez wójta i pracowników.

 


 

Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Grabowcu i Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu - zorganizowali w dniu 14 września 2008 r. uroczystość poświęcenie i przekazania dla OSP w Grabowcu lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki FORD.
Program:
10:30 - Zbiórka strażaków przed budynkiem remizy OSP w Grabowcu- Wystąpienie Wójta Gminy Grabowiec- Wystąpienie Prezesa OSP Grabowiec- Wystąpienie zaproszonych gości- Wręczenie odznaczeń- Przemarsz do kościoła12:00 - Msza św. - poświęcenie samochodu- Przemarsz do remizy- Oficjalne przekazanie samochodu dla OSP w Grabowcu.

 


 

4.08.2008W dniu 25 lipca 2008r. OSP w Grabowcu otzymała nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. Jest to FORD TRANSIT VAN 350 M. Koszt samochodu z wyposażeniem 129 800, 00 zł w tym 50 tys. dotacji z Zarządu Głównego Związku OSP RP.


Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Miączynie i OSP w Niewirkowie - zorganizowali uroczystość poświęcenia sztandaru dla OSP Niewirków z okazji jej 90-lecia i międzygminne zawody sportowo-pożarnicze. W zawodach uczestniczyli strażacy z terenu Gminy Grabowiec. Uroczystość odbyła się w dniu 15 czerwca 2008 r. Początek: 9:00 - Uroczystości wręczenia sztandaru, 10:00 - Msza św., 11:00 - Zawody sportowo-pożarnicze.Z terenu Gminy Grabowiec wytypowano drużyny z 8 jednostek OSP: Grabowiec, Grabowiec Góra, Wolica Uchańska, Ornatowice, Majdan Tuczępski, Wólka Tuczępska, Tuczępy, Rogów. Drużyny młodzieżowe zorganizowały OSP: Grabowiec, Grabowiec Góra i Tuczępy. 

 


 


W dniu 27 maja 2008 r. w wieku 72 lat zmarła Pani profesor Stanisława Banaszkiewicz. Niezapomniana i wielce szanowana przez wielu absolwentów miejscowego Liceum nauczycielka j. polskiego - ostatnio zamieszkała w Dubience. W grabowieckim Liceum pracowała w latach 1959 –1976.

Pogrzeb odbył się 29.05 2008 r. w Dubience w Jej rodzinnej miejscowości. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy współczucia. Foto>> 

 


W dniu 09 maja 2008 r. w miejscowym Zespole Szkół zorganizowano uroczystość z okazji 10 rocznicy nadania imienia Henryka Sienkiewicza.Program uroczystości:Przejście pocztów sztandarowych i społeczności szkolnej do kościoła na mszę św. Dalsza część uroczystości w hali sportowej i prezentacja wystaw okolicznościowych. Otwarcie uroczystości przez dyrektora szkoły, wystąpienie zaproszonych gości, wręczenie nagród, część artystyczna >>foto

 


 

05.04.2008Od 01 kwietnia 2008 r. nastapiła zmiana na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. Dyrektor Henryk Kulik odszedł na emeryturę. Nowym dyrektorem wyłonionym w drodze konkursu została Elżbieta Widyma, dotychczas wicedyrektor w tut. Zespole Szkół.

 


 

27.03.2008.Od dnia 6 kwietnia 2008 na terenie Gminy Grabowiec rozpoczęło pracę INTERNETOWE CENTRUM EDUKACYJNO - OŚWIATOWE w Grabowcu.Projekt pt. „Internetowe Centra Edukacyjno-Oświatowe na wsi” realizuje firma COMBIDATA Poland Sp. z o. o. z siedzibą w Sopocie, ul. Emilii Plater 12, 81-777 Sopot. W dniu 13 kwietnia br. o godz. 13:30 odbyło się uroczyste otwarcie Internetowego Centrum. >> więcej

 


 

65 rocznica wysiedlenia Grabowca i okolicGrabowiec - 17 lutego 2008 r.Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów, Koncentracyjnych, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, i Byłych Więźniów Politycznych oraz Wójt Gminy Grabowiec -zorganizowali uroczystość upamiętnienia 65 rocznicy wysiedlenia Grabowca i okolic która odbyła się 17 lutego 2008 roku.PROGRAM UROCZYSTOŚCI9:00 – Zbiórka delegacji pocztów sztandarowych przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu - złożenie wieńców przed pomnikiem, 10:00 – Msza Święta w intencji ofiar wojny, 11:30 – Część artystyczna w sali Zespołu Szkół Podstawowych w Grabowcu.
Temat wysiedlenia w książce Wacława Jaroszyńskiego >> (Fragment wystąpienia Wójta Gminy Grabowiec)

"Szanowni Państwo! Jesteśmy w miejscu, gdzie historia ostatniej wojny pozostawiła wielkie, często do dzisiaj nie zaleczone rany. Nie chcemy i nie możemy zapominać o czasach i o ludziach, którzy za tę ziemię oddali swoje zdrowie i mienie, a wielu najcenniejsze - własne życie. Pamięć o nich jest żywa w naszym społeczeństwie. Dzisiejszą uroczystością chcemy przypomnieć tragiczne wydarzenia z roku 1943, pamiętając o tym ile kosztowało Polaków prawo do swojego miejsca na Ziemi. Znajomość historii, pamięć o ludziach, którzy tutaj żyli przed nami to przecież fundament każdego społeczeństwa, narodu i państwa. Dlatego zaprosiliśmy Państwa tutaj, Tych, którzy pamiętają i Tych, którzy znają przebieg wydarzeń ostatniej wojny. Niech, poprzez poznawanie i przypominanie, te tragiczne wydarzenia sprzed 65 lat znajdą właściwe miejsce w naszym życiu. Trzeba pamiętać o strasznym czasie wojny. I trzeba wybaczyć by można było żyć tak, żeby koszmar wojny już nigdy się nie powtórzył"[...].  Wystąpienie Wójta Gminy >>(pdf) Foto. Dominik Kordyś.