Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 22
» Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
WYDARZENIA
GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
GRABOWIEC W INTERNECIE
WSPÓŁDZIAŁAMY

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Grabowiec i Gminę Grabowiec, położoną w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.
Teren Gminy Grabowiec to region o wysokich walorach przyrodniczych - cennych dla tych, którzy pragną dla swoich rodzin czystego środowiska, bezpieczeństwa i ciszy.
Zapraszamy Państwa do czytania Portalu Internetowego Towarzystwa, w którym prezentujemy wszechstronnie Grabowiec i Gminę oraz ważniejsze epizody z historii. Mamy także nadzieję, że wirtualna wędrówka po Portalu internetowym zachęci Czytelników do rzeczywistego odwiedzenia naszej miejscowości oraz ciekawych i malowniczych terenów Gminy Grabowiec.


  Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu tego Portalu, przyślij zdjęcia, napisz artykuł, dodaj news'a z wydarzeń regionalnych związanych z tematyką Portalu. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie materiały prosimy przesyłać na podany w stopce adres e-mail administratora.

Zarząd  TPG


Deklaracja członkowska do pobrania: - plik pdf >>   - plik rtf >>
NIP: 9222598534,  REGON: 951085477

ALBUMY PREZENTOWANE W GOOGLE - ZAPRASZAM
84. ROCZNICA AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

2023-09-19

84. ROCZNICA NAPAŚCI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

84. lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona "wkroczyła" na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. 25 września 1939 roku sowieci dotarli do Grabowca.

Tradycyjnie, od roku 1989 w ostatnią niedzielę września, czczona jest pamięć o zamordowanych, rannych polskich żołnierzach ze szpitala polowego w Grabowcu.   

25 września 1939 roku, oddziały sowieckie dotarły do Grabowca. Cofające się przed Niemcami, polskie oddziały stoczyły w rejonie Grabowca krótką walkę z żołnierzami Armii Czerwonej. W Grabowcu pozostał mały szpital polowy, z rannymi polskimi żołnierzami i lekarzami oficerami...


Uroczystość z okazji 60.rocznicy założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowiec-Górze

2023-09-02

17.09.2023 r. Uroczystość z okazji 60. rocznicy założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowiec-Górze

Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowiec-Górze,

Wójt Gminy Grabowwiec

- 17 września br. organizują uroczystyść z okazji 60. rocznicy założenia jednostki OSP w Grabowiec-Górze. 

Z okazji jubileuszu jednostka OSP  otrzyma na sztandar Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” a także sprzęt ratowniczy od Ministra Sprawiedliwości.

Program uroczystości...


Bitwa pod Trzeszczanami i Gliniskami 2.09.1920 r.

2023-08-29

Zainteresowanych historią naszych okolic, zachęcam do zapoznania się z publikacją Andrzeja Klocha. Opracował on wyjątkowe dzieło, przywra­cające pamięć wydarzeniom, które działy się na naszych terenach w pamięt­nym roku 1920. Mowa tu o walkach polskich żołnierzy II p.p. Legionów z konnicą Budionnego w dniach 2 września 1920 r. pod  Trzeszczanami i Gliniskami..


103. rocznica bitwy 30. Pułku Strzelców Kaniowskich z bolszewikami pod Horyszowem Ruskim i Hostynnem 31 sierpnia 1920 roku

2023-08-29

103. rocznica bitwy 30 Pułku Strzelców Kaniowskich z bolszewikami pod Horyszowem Ruskim i Hostynnem - 31 sierpnia 1920 roku.

W rok po utworzeniu Hostynnego-Kolonii (gmina Werbkowice) tereny te były miejscem krwawej bitwy pomiędzy polskimi żołnierzami z 30 pułku Strzelców Kaniowskich, a bolszewicką konnicą z 1 Armii Siemiona Budionnego. Pojawienie się bolszewików w tym miejscu było wynikiem nieudanego oblężenia Zamościa w dniach 28-30 sierpnia 1920 roku. Budionny coraz bardziej okrążany przez wojska polskie zdecydował się przerwać oblężenie i o godzinie 2 po północy 31 sierpnia rozpoczął odwrót na wschód. Podzielił swoje wojska na 2 kolumny, pierwsza złożona z dywizji: 4, 11 i 14 posuwała się na kierunku Miączyn-Werbkowice-Hrubieszów, a druga złożona z 6 DK i „osobowoj brygady) podążała do przeprawy na Huczwie pod Wakijowem...


50. Rocznica Matury rocznika 1973

2023-08-27

Relacja z koleżeńskiego spotkania absolwentów Liceum w Grabowcu z okazji 50. lat od ukończenia matury.


Spotkanie absolwentów rozpoczęło się w sobotę 26 sierpnia 2023 roku w Grabowcu o godz. 17:00 na wspólnej mszy św. za dusze zmarłych nauczycieli i absolwentów, odprawionej przez ks. Zygmunta Żółkiewskiego - proboszcza miejscowej parafii...


Dwa wieki obecności Rodu Trybalskich w Górze Grabowiec – relacja ze spotkania rodzinnego w Grabowcu

2023-08-24

Dwa wieki obecności Rodu Trybalskich w Górze Grabowiec

 relacja ze spotkania rodzinnego w Grabowcu

W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. z całej Polski a nawet z zagranicy przyjechało do Grabowca około 100 osób, członków rodu Trybalskich aby uczcić 200- lecie obecności tego rodu w Górze Grabowiec... 


DOŻYNKI GMINNE-2023 W GRABOWCU

2023-08-05

DOŻYNKI GMINNE-2023 W GRABOWCU

15 sierpnia (wtorek).  

Rozpoczną się mszą św. o godz. 11:30

Szczegóły na plakacie niżej.... 


Warto przeczytać..

2023-08-01

Stanisław Michalkiewicz

Prezent od Stalina i od Bidena

Artykuł    tygodnik „Najwyższy Czas!”    1 sierpnia 2023

Konferencja w Teheranie, jaka odbyła się na przełomie listopada i grudnia 1943 roku przesądziła o wschodniej granicy Polski, która miała przebiegać wzdłuż tzw. „linii Curzona”, a także – de facto – o zachodniej. Chodzi o to, że na tej konferencji postanowiono, iż Niemcy zostaną podzielone na strefy okupacyjne, a sowiecka strefa będzie przylegała do Polski, przez którą będą biegły do niej linie komunikacyjne. Żeby nie było wątpliwości co do intencji Naszych Sojuszników w stosunku do Sojusznika Naszych Sojuszników (taką formułę nasi statyści wymyślili po zerwaniu przez Stalina stosunków dyplomatycznych z rządem RP), ogłoszono tam również decyzję o zaprzestaniu pomocy dla Draży Michajłowicza w Jugosławii, a cała aliancka pomoc miała być przeznaczona dla Józefa Broz Tito, przywódcy tamtejsze partii komunistycznej. Mówiąc krótko, Nasi Sojusznicy, przechodząc do porządku nad rozmaitymi polskimi nadziejami, wynagrodzili Stalina nie tylko Polską, ale również innymi państwami Europy Środkowej...


Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego

2023-08-01

Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego

1 sierpnia mija kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W bezpośrednim następstwie tego tragicznego wydarzenia zginęło około 10 000 Powstańców i blisko 200 000 cywilnych mieszkańców Warszawy. Ci, którym udało się przeżyć zostali wypędzeni z miasta, osadzeni w obozach koncentracyjnych, bądź wywiezieni na roboty przymusowe. Oprócz strat ludzkich były również straty materialne w postaci zrabowania dóbr kultury i totalnego zniszczenia stolicy przez okupantów. To jednak nie wszystko – uwzględnić należy również traumę psychiczną, która pozostała w ocalałych mieszkańcach Warszawy do końca ich dni. A wszystko przez jedną nierozważną decyzję polityczną…


Zjazd Koleżeński Absolwentów Liceum w Grabowcu (rocznik 1973) z okazji 50. lat od ukończenia szkoły

2023-07-28

Zjazd Koleżeński Absolwentów Liceum w Grabowcu (rocznik 1973) z okazji 50. lat od ukończenia szkoły

Mile widziani są absolwenci starszych i młodszych roczników.

Zjazd odbędzie się w sobotę 26 sierpnia 2023 roku w Grabowcu.

Spotkanie w miejscowym kościele na mszy św. o godzinie 17:00.
Po zakończeniu nabożeństwa - spotkanie w restauracji "Amelia" w Grabowcu na biesiadzie przy muzyce... 


KONCERT UCZESTNIKÓW KONKURSU CHOPINOWSKIEGO W RAMACH FESTIWALU CHOPIN en VACANCES.

2023-07-18

KONCERT UCZESTNIKÓW KONKURSU CHOPINOWSKIEGO W RAMACH FESTIWALU CHOPIN en VACANCES

Fundacja „Ziemia Dobrzyńska” we współpracy z właścicielami dworu w Skomorochach Dużych i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Grabowcu mają zaszczyt zaprosić na KONCERT UCZESTNIKÓW KONKURSU CHOPINOWSKIEGO W RAMACH FESTIWALU CHOPIN en VACANCES.

Będzie to okazja do posłuchania muzyki spod palców najlepszych młodych pianistów w Polsce zasiadających za fortepianem współczesnym Stainway C w otoczeniu zabytkowego założenia dworskiego.
Festiwal CHOPIN en VACANCES-we dworach i krajobrazach Polski organizujemy, już po raz siódmy z rzędu, dla przypomnienia inspirujących letnich wakacji młodego Fryderyka spędzanych dwukrotnie na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie gościł i koncertował we dworach i pałacach miejscowej szlachty i arystokracji, poprzedzany sławą genialnego młodzieńczego wirtuoza fortepianu. Festiwal Chopin en Vacances organizowany jest pro bono, a wstęp na koncerty festiwalowe jest wolny i bezpłatny...