05 Czerwiec 2023 08:11

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Grabowiec i Gminę Grabowiec, położoną w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.
Teren Gminy Grabowiec to region o wysokich walorach przyrodniczych - cennych dla tych, którzy pragną dla swoich rodzin czystego środowiska, bezpieczeństwa i ciszy.
Zapraszamy Państwa do czytania Portalu Internetowego Towarzystwa, w którym prezentujemy wszechstronnie Grabowiec i Gminę oraz ważniejsze epizody z historii. Mamy także nadzieję, że wirtualna wędrówka po Portalu internetowym zachęci Czytelników do rzeczywistego odwiedzenia naszej miejscowości oraz ciekawych i malowniczych terenów Gminy Grabowiec.


  Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu tego Portalu, przyślij zdjęcia, napisz artykuł, dodaj news'a z wydarzeń regionalnych związanych z tematyką Portalu. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie materiały prosimy przesyłać na podany w stopce adres e-mail administratora.

Zarząd  TPG


Deklaracja członkowska do pobrania: - plik pdf >>   - plik rtf >>
NIP: 9222598534,  REGON: 951085477

ALBUMY PREZENTOWANE W GOOGLE - ZAPRASZAM
KONCERT I BIESIADA W SKOMOROCHACH DUŻYCH pt. "MIŁOŚĆ I NIEPODLEGŁA"

2023-06-02

Natalia Kędra

KONCERT I BIESIADA W SKOMOROCHACH DUŻYCH pt. "MIŁOŚĆ I NIEPODLEGŁA"

Zapraszamy do wspólnego spędzenia popołudnia w niedzielę 11 czerwca od godz. 16:00. 

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie muzyczne w parku przed zabytkowym dworem w Skomorochach Dużych.
Tym razem na scenę zaprosiliśmy chór męski Arion ze Świdnika, wraz z którym zaśpiewają muzyczne przyjaciółki.

Program koncertu opracowany przez dyrygenta Rafała Paultkiewicza pt. „Miłość i Niepodległa” to wpisujące się w dworskie otworzenie słowno-muzyczne przypomnienie historii naszej Ojczyzny poprzez pieśni patriotyczne i partyzanckie. Wykonania chóralne będą przeplatane aranżacjami instrumentalnymi: na skrzypcach - Paulina Węglewska Leila Violin, wiolonczela - Kacper Prokop. Koncert poprowadzą właściciele dworu...

Publikacja - Wielki protest małej wsi

2023-05-24

Wielki protest małej wsi

Zainteresowanym udostępniam publikację na 300. stronach w pliku pdf do pobrania.

Jest to zbiór artykułów prasowych, internetowych  i informacji telewizyjnych na temat protestu mieszkańców  Żurawlowa i okolicznych wsi w gminie Grabowiec, przeciwko  koncernowi Chevron o ochronę wód i środowiska naturalnego.

Publikacja zawiera także bogatą dokumentację fotograficzną w części autorstwa Andrzeja Bąka (artysty fotografika).

Był to trwający czterysta dni  (03.06.2013 r. do 07.07.2014) najdłuższy na świecie lokalny protest przeciwko odwiertom  w poszukiwaniu gazu łupkowego...

VII ZAWODY W POWOŻENIU ZAPRZĘGAMI KONNYMI W GRABOWCU

2023-05-19

VII ZAWODY W POWOŻENIU ZAPRZĘGAMI KONNYMI W GRABOWCU - 21 maja 2022 r.

Organizują i zapraszają: Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowiec Górze i  Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu. Szczegóły na plakacie ...

Zdjęcia z zawodów >>

Wystawa haftu krzyżykowego w GOK w Grabowcu

2023-05-09

Wystawa haftu krzyżykowego

Autorkami prac są: Edyta Sawulak, Zofia Byra, Mieczysława Cholewa. 

Wystawa dostępna jest w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu.

Prezentuję prace w/w autorek rękodzieła...

Międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja

2023-05-04

Dzień Strażaka, to międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja

Z okazji święta składamy Wszystkim Strażakom wyrazy wdzięczności i podziękowania za ich trud w ratowaniu mienia, zdrowia i życia -  bywa, że z narażaniem własnego.

Strażacy są zawsze tam, gdzie ich potrzeba. I to nie tylko wtedy, kiedy trzeba gasić pożary. Są zawsze, kiedy na naszych drogach zdarzają się wypadki; są zawsze, kiedy pojawiają się powodzie; są zawsze, kiedy nawiedzają nas inne kataklizmy. Zawsze możemy liczyć na ich profesjonalną i bezinteresowną pomoc...

Warto przeczytać

2023-05-03

Bieleń: Wojenne pranie mózgów

Fenomenem naszych czasów jest metodyczne (świadome, celowe  i zorganizowane) modyfikowanie przy użyciu różnych form perswazji i presji psychologicznej dotychczasowych przekonań ludzi na rzecz nowych sposobów myślenia, odpowiadających zapotrzebowaniu władzy politycznej.

Warto zauważyć, że instytucje takiej władzy występują w wielu strukturach społecznych (państwo, partie polityczne, kościoły i in.), wykraczając także poza granice państw. Ich celem jest radykalne przekształcenie umysłów, zmieniające ich właścicieli w marionetki, rodzaj ludzkich robotów, w więźniów jedynie słusznej sprawy, a nawet ubezwłasnowolnionych niewolników...

Warto przeczytać

2023-04-22

W rocznicę powstania w getcie warszawskim

Łukasz Marcin Jastrzębski

Aktualnie 80. rocznica powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia – 16 maja 1943 r.) Miałem okazję poznać jednego z bohaterów tamtych wydarzeń.
Człowiek zapomniany, pułkownik Wojska Polskiego, bohater ratujący Żydów w okresie niemieckiego bestialstwa, działacz Grunwaldu i Samoobrony Andrzeja Leppera. Spotkaliśmy się w Bielsku-Białej, pułkownik namawiał nas byśmy wstąpili do Samoobrony.
Tadeusz Bednarczyk pseudonim „Bednarz”, „Tadeusz” (1913-2002). W 1936 r. ukończył Szkołę Główną Handlową i został powołany do wojska. Skierowano go do dywizyjnej szkoły podchorążych piechoty przy 13. pułku piechoty w Pułtusku. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Organizacji Wojskowej, a następnie Armii Krajowej. Pracował w getcie warszawskim do wybuchu powstania jako przedstawiciel Urzędu Skarbowego, pełniąc jednocześnie funkcję koordynatora Korpusu Bezpieczeństwa oraz AK do pomocy dla powstających konspiracyjnych wojskowych oddziałów żydowskich. Za jego pośrednictwem Korpus Bezpieczeństwa przekazywał broń dla Żydowskiego Związku Wojskowego...

Zmarł ks. kan. Stanisław Budzyński, były proboszcz parafii Grabowiec

2023-04-19

 Zmarł ks. kan. Stanisław Michał Budzyński (lat 73) 

Były proboszcz parafii Grabowiec (12.05.1995 – 22.06.2009).

 Ks. Stanisław Budzyński zmarł po ciężkiej chorobie w środę, 19 kwietnia 2023 roku, w Szpitalu Wojewódzkim Jana Pawła II w Zamościu. Miał 73 lata.

Msza św. żałobna pod przewodnictwem Biskupa diecezjalnego Mariana Rojka zostanie odprawiona w piątek, 21 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00 w parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa pomocniczego Mariusza Leszczyńskiego zostanie odprawiona w sobotę, 22 kwietnia 2023 r. o godz. 11.00  w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym.

Po Mszy św. ciało zmarłego ks. Stanisława Michała zostanie złożone w grobie na cmentarzu parafialnym w Górecku Kościelnym.   



BOHATERSKA ŚMIERĆ

2023-04-15

Bohaterska śmierć

17 marca 1913 roku bohaterską śmiercią zginął dziedzic Świdnik Jan Węgleński. Bronił własnej rodziny podczas napadu bandy Rycaja na dwór w Świdnikach. Przebieg tego zdarzenia oraz relację z procesu sądowego jednego z członków bandy Dymitra Dzińkowskiego vel Zieńkowskiego znajdziemy w kwietniowym miesięczniku z 1913 roku "Wieś Ilustrowana" i w dzienniku "Ziemia Lubelska" z 2 czerwca 1913 r.

Miesięcznik "Wieś Ilustrowana" publikuje zdjęcie okazałego pałacu Węgleńskich w Świdnikach oraz zdjęcia Marii z Grotusów Węgleńską i jej męża Jana Węgleńskiego....

Dawny Hrubieszów: Tu mieszkał „Hubal” z rodziną. Wystawa poświęcona majorowi

2023-03-29

Autor: Mariusz Parol

Dawny Hrubieszów: Tu mieszkał „Hubal” z rodziną. Wystawa poświęcona majorowi

Gmach dawnego Syndykatu Rolniczego, obecnie siedziba Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

Mjr Henryk Dobrzański w latach 1934-36 pełnił funkcję kwatermistrza 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie. Przed wojną budynek przy ul. 3 Maja należał do Syndykatu Rolniczego „Pług”, a na piętrze znajdowały się pokoje mieszkalne, które m.in. zajmował „Hubal” z rodziną. Obecnie na frontowej ścianie budynku Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa jest tablica informująca, że w budynku tym mieszkał mjr Henryk Dobrzański...

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2023-03-01

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

Po rozwiązaniu przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” Armii Krajowej 19 stycznia 1945 r. jej rolę miała przejąć organizacja „NIE”. Gdy w marcu tego roku Okulicki został aresztowany przez NKWD, „NIE” uznano za strukturę zdekonspirowaną i rozkazem p.o. Naczelnego Wodza gen. Władysława Andersa zlikwidowano 7 maja 1945 r. Jeszcze tego samego dnia Anders powołał Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj z płk. Janem Rzepeckim na czele. Przejął on struktury „NIE” oraz zlikwidowanej AK. Kiedy w czerwcu 1945 r. powstał w Moskwie uznany przez mocarstwa zachodnie Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, na wniosek płk. Rzepeckiego doszło do likwidacji DSZ...

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.02 trulib.blogspot.com