Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 22
» Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
WYDARZENIA
GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

GMINA GRABOWIEC
GRABOWIEC W INTERNECIE
WSPÓŁDZIAŁAMY

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Grabowiec i Gminę Grabowiec, położoną w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.
Teren Gminy Grabowiec to region o wysokich walorach przyrodniczych - cennych dla tych, którzy pragną dla swoich rodzin czystego środowiska, bezpieczeństwa i ciszy.
Zapraszamy Państwa do czytania Portalu Internetowego Towarzystwa, w którym prezentujemy wszechstronnie Grabowiec i Gminę oraz ważniejsze epizody z historii. Mamy także nadzieję, że wirtualna wędrówka po Portalu internetowym zachęci Czytelników do rzeczywistego odwiedzenia naszej miejscowości oraz ciekawych i malowniczych terenów Gminy Grabowiec.


  Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu tego Portalu, przyślij zdjęcia, napisz artykuł, dodaj news'a z wydarzeń regionalnych związanych z tematyką Portalu. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie materiały prosimy przesyłać na podany w stopce adres e-mail administratora.

Zarząd  TPG


Deklaracja członkowska do pobrania: - plik pdf >>   - plik rtf >>
NIP: 9222598534,  REGON: 951085477

ALBUMY PREZENTOWANE W GOOGLE - ZAPRASZAM
Edward Dec. Akordeon - moja pasja

2022-01-23

Akordeon - moja pasja.

  Zapraszam na koncert akoredeonowy w wykonaniu Edwarda Deca. Edward Dec był członkiem Kapeli Ludowej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu w latach 1982 - 2020. Czterdziestominutowe nagranie zrealizowałem własną kamerą w studio Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu. Inicjatorem nagrania był Edward Kanikuła, także były członek i dyrygent Kapeli Ludowej w Grabowcu. 

Podziękowania dla Dominika Kordysia - dyrektora GOK za udostępnienie profesionalnego studia i kilku zdjęć wykonanych w trakcie nagrania... 


Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabowcu -czerwiec 2004 r.

2022-01-14

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabowcu, 29-30 czerwiec 2004 r.

Zapraszam do obejrzenia albumu ponad 250 zdjęć z uroczystości peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabowcu.

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – kopia jasnogórskiej ikony pielgrzymująca od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach.
Idea peregrynacji zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali "Matko, przyjdź do nas". Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski, czym podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim... 


Ryszard Karczmarczuk nie żyje

2021-12-31

Ryszard Karczmarczuk nie żyje

We wtorek 28 grudnia 2021 roku dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Ryszarda Karczmarczuka. Nieoczekiwanie zmarł w wieku 68 lat.

Aktualnie mieszkał z rodziną w Zamościu. Urodził się w Grabowiec Górze, tu się wychowywał w rodzinnym domu o patriotycznych tradycjach. Uczęszczał do grabowieckiej szkoły, był absolwentem Liceum w Grabowcu.
Śp. Ryszard mieszkał w Zamościu. Z żoną Elżbietą, wychowali pięciu synów. Ryszard zawsze był zainteresowany losami i historią ludzi z Grabowca i okolic...


STUDNIÓWKA W LO W GRABOWCU - 2 luty 1976 r.

2021-12-27

Publikuję kolejne zdjęcia z archiwum negatywów fotograficznych. Tym razem zdjęcia ze studniówki w roku 1976 w Liceum Ogólnokształcącym w Grabowcu. Zapraszam do oglądania i wspomnień..


Zakończenie kursu krawieckiego -1976 r.

2021-12-20

Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Grabowcu oprócz działalności handlowej, skupowej i usługowej - prowadziła także ośrodek „Praktyczna Pani”, później  przekształcony w Ośrodek Nowoczesna Gospodyni. Organizowano dla kobiet kursy gotowania, pieczenia, kroju i szycia oraz wspomagano Koła Gospodyń Wiejskich na terenie gminy.

Prezentuję zdjęcia z uroczystego zakończenia jednego z takich kursów - był to kurs kroju i szycia. Uroczyste zakończenie zorganizowano w lokalu byłej restauracji "Kalinówka" w Grabowcu. Wiele osób widocznych na zdjęciach już nie żyje a żyjący przypomną sobie swoje młode lata. Zapraszam do oglądania i wspomnień z przed 45 lat...


Wspomnienie o Ryszardzie Filipskim

2021-11-05

Konrad Rękas Myśl. Polska, nr 37/1999

W wieku 87 lat zmarł Ryszard Filipski. Moim zdaniem najzdolniejszy polski aktor. Niestety izolowany ze względu na swoje propolskie poglądy i przyzwoitą postawę.  Pan Marek Lubiński napisał na profilu Klubu Myśli Polskiej: „Z ogromnym smutkiem pragnę zawiadomić, iż w piątek, 22 października 2021 roku zmarł po długiej chorobie Ryszard Filipski. Miał 87 lat. Skromny i cichy pogrzeb odbył się we wtorek, 26 października, zgodnie z ostatnią wolą Ryszarda, który chciał odejść z tego świata spokojnie i bez medialnego rozgłosu, jedynie w otoczeniu najbliższej rodziny – żony i dzieci. Dlatego też przekazuję tę smutną wiadomość dopiero dzisiaj. Niech odpoczywa w pokoju!”...


WYSTAWA OBRAZÓW ZOFII GRENIUK

2021-10-12

Wystawa obrazów Zofii Greniuk

"Malarstwo jest obrazem duszy"

10 października br. w  Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu, swoją twórczość plastyczną prezentowała Zofia Greniuk..


82. rocznica tragicznych wydarzeń z 25 września 1939 r w Grabowcu i Grabowiec Górze

2021-09-24

82 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona "wkroczyła" na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. 25 września 1939 roku sowieci dotarli do Grabowca.
Tradycyjnie, od roku 1989 w ostatnią niedzielę września, czczona jest pamięć o zamordowanych, rannych polskich żołnierzach ze szpitala polowego w Grabowcu.   25 września 1939 roku, oddziały sowieckie dotarły do Grabowca. Cofające się przed Niemcami, polskie oddziały stoczyły w rejonie Grabowca krótką walkę z żołnierzami Armii Czerwonej. W Grabowcu pozostał mały szpital polowy, z rannymi polskimi żołnierzami i lekarzami oficerami...

Fotoreportaż z uroczystości >>


Warto przeczytać

2021-09-22

„Opcji zerowej” niestety nie będzie

Felieton    Portal Informacyjny „Magna Polonia” (www.magnapolonia.org)    22 września 2021

Zgodnie ze spiżowym spostrzeżeniem wybitnego klasyka demokracji Józefa Stalina, wchodzimy właśnie w etap surowości. Józef Stalin, jak wiadomo, twierdził, że walka klasowa się zaostrza w miarę wzrostu socjalizmu. Ponieważ socjalizm doznał gwałtownego przyspieszenia dzięki epidemii zbrodniczego koronawirusa, zarządzonej przez pragnących zachować anonimowość dobroczyńców ludzkości, promotorzy rewolucji komunistycznej uznali, że pora przejść od etapu umizgów do etapu surowości. Etap umizgów rozpoczął się w roku 1968, kiedy to w rewolcie młodzieżowej na Zachodzie rzucone zostało hasło: „zabrania się zabraniać” oraz zapowiedź „długiego marszu przez instytucje”...


Finałowa Gala konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

2021-09-20

Finałowa Gala konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

Finałowa Gala konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa odbyła się 4 września 2021 roku w amfiteatrze Kumowa Dolina w Chełmie. Do rywalizacji stanęło 180 KGW z całego regionu, a wszystkie zgłoszone do konkursu wyroby zarówno kulinarne, jak i rękodzielnicze nawiązywały do tradycji i bogactwa kulturowego Lubelszczyzny.
Z gminy Grabowiec w gali uczestniczyło Koło Gospodyń Wiejskich z Żurawlowa, zaprezentowano serwetę wykonaną przez Barbarę Siegieńczuk...


V Zawody Zaprzęgów Konnych oraz VII Święto Pieczonego Ziemniaka

2021-09-17

V Zawody Zaprzęgów Konnych oraz Święto Pieczonego Ziemniaka

W niedzielę 19 września 2021 roku Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowiec Góry, Wójt Gminy Grabowiec, Gminny Ośrodek Kultury  - organizują  V Zawody Zaprzęgów Konnych oraz VII Święto Pieczonego Ziemniaka. Rozpoczęcie o godz. 13:30.

Szczegóły na plakacie ...

Informacja o wynikach i zdjęcia z zawodów >>