01 Grudzień 2022 10:15

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Grabowiec i Gminę Grabowiec, położoną w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.
Teren Gminy Grabowiec to region o wysokich walorach przyrodniczych - cennych dla tych, którzy pragną dla swoich rodzin czystego środowiska, bezpieczeństwa i ciszy.
Zapraszamy Państwa do czytania Portalu Internetowego Towarzystwa, w którym prezentujemy wszechstronnie Grabowiec i Gminę oraz ważniejsze epizody z historii. Mamy także nadzieję, że wirtualna wędrówka po Portalu internetowym zachęci Czytelników do rzeczywistego odwiedzenia naszej miejscowości oraz ciekawych i malowniczych terenów Gminy Grabowiec.


  Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu tego Portalu, przyślij zdjęcia, napisz artykuł, dodaj news'a z wydarzeń regionalnych związanych z tematyką Portalu. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie materiały prosimy przesyłać na podany w stopce adres e-mail administratora.

Zarząd  TPG


Deklaracja członkowska do pobrania: - plik pdf >>   - plik rtf >>
NIP: 9222598534,  REGON: 951085477

ALBUMY PREZENTOWANE W GOOGLE - ZAPRASZAM
Książki Krzysztofa Kołtuna

2022-11-30

Pod koniec czerwca 2022 r. ukazała się książka Krzysztofa Kołtuna, pt. „Pod wieżami Włodzimierza Ukraińcy 1943 – 1944.”

Jest to kolejna, dwutomowa pozycja, w bogatym dorobku autora, upamiętniająca martyrologię narodu polskiego na Wołyniu.

„Zatem zbudujemy męczennikom Polakom spod Włodzimierza i okolic pomnik w literaturze” zapowiada pisarz w słowie odautorskim swojego, jak zwykle, monumentalnego dzieła. Forma gramatyczna zastosowanego czasownika zaświadcza o zbiorowym tworzeniu książki, a zbiorowość tę tworzą: Autor oraz dziesiątki, a nawet setki ludzi, którzy powierzają mu swoje traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa. Na tej płaszczyźnie tworzy się jedyna w swoim rodzaju relacja oparta na obopólnym zaufaniu. Obydwie strony nie mają bowiem wątpliwości co do słuszności i potrzeby przedstawienia współczesnym czytelnikom, bolesnych przez swoją brutalność ale prawdziwych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943 – 1944...

Uroczystość w Skierbieszowie z okazji 80 rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

2022-11-22

27 listopada br. Uroczystość w Skierbieszowie z okazji 80 rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny 

Przyjadą Duda i Köhler. Wcześniej, bo już w najbliższą niedzielę (27 listopada), do Skierbieszowa – na zaproszenie starosty zamojskiego – mają przyjechać prezydent RP Andrzej Duda i były prezydent RFN Horst Köhler, aby wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. To właśnie w Skierbieszowie urodził się Horst Köhler. Jego rodzice trafili tu z Besarabii i zajęli gospodarkę Józefa Węcławika (Köhler odwiedził Skierbieszów w 2011 r., ale już jako były prezydent RFN, bo rok wcześniej ustąpił z urzędu). Jak się nam udało dowiedzieć, do Skierbieszowa ma przyjechać „silna reprezentacja” z Niemiec...

83. rocznica tragicznych wydarzeń z 25 września 1939 r w Grabowcu i Grabowiec-Górze

2022-09-20

83. lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona "wkroczyła" na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. 25 września 1939 roku sowieci dotarli do Grabowca.

Tradycyjnie, od roku 1989 w ostatnią niedzielę września, czczona jest pamięć o zamordowanych, rannych polskich żołnierzach ze szpitala polowego w Grabowcu.   25 września 1939 roku, oddziały sowieckie dotarły do Grabowca. Cofające się przed Niemcami, polskie oddziały stoczyły w rejonie Grabowca krótką walkę z żołnierzami Armii Czerwonej. W Grabowcu pozostał mały szpital polowy, z rannymi polskimi żołnierzami i lekarzami oficerami...

Warto przeczytać

2022-08-31

http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=5240 

Podbój przez pokojowe jednoczenie

Nieubłaganie zbliża się 83 rocznica wybuchu II wojny światowej, która – jak pamiętamy – zaczęła się od niemieckiego ataku na Polskę. Jak to pięć lat później napisał w rozkazie dla wojska Naczelny Wódz, generał Kazimierz Sosnkowski – Polska przystąpiła do tej „samotnej walki”, „wysłuchawszy zachęty rządu brytyjskiego”. Ponieważ nic tak nie gorszy jak prawda, a poza tym rząd Rzeczypospolitej był wtedy na łasce Brytyjczyków, którzy wkrótce i tak mu tę łaskę cofnęli, to generał Sosnkowski, za powiedzenie rodakom tej prawdy, utracił stanowisko Naczelnego Wodza. Ciekawe, czy podobne będą losy Ukrainy, która też „wysłuchała zachęty” rządu amerykańskiego, a chyba i brytyjskiego, bo w przeciwnym razie Angielczykowie by się tak wokół Ukrainy nie uwijali – ale o to mniejsza, bo jak tam będzie, tak tam będzie, a ważne jest, by nasze społeczeństwo zdało sobie sprawę, że interes państwowy Polski jest inny, niż interes państwowy ukraiński i powstrzymało zarówno rząd „dobrej zmiany”, jak i obóz zdrady i zaprzaństwa, które w sprawie ukraińskiej idą ręka w rękę, przed głupstwami, których skutkiem byłoby wciągnięcie Polski do bezpośredniej konfrontacji militarnej z Rosją...

Zaproszenie na kolejny koncert przed dworem w Skomorochach Dużych

2022-08-31

Zaproszenie na koncert przed dworem w Skomorochach Dużych - 11.09.2022 r. godz. 17:00

 

Kolejny raz serdecznie zapraszamy na koncert przed dworem w Skomorochach Dużych.

Tym razem wystąpi duet gitary klasycznej w repertuarze z muzyki rdzennej Ameryki Południowej.

Więcej informacji na plakacie... 
 

 

Natalia i Dominik Kędrowie

Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego

2022-07-28

Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego

1 sierpnia mija kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W bezpośrednim następstwie tego tragicznego wydarzenia zginęło około 10 000 Powstańców i blisko 200 000 cywilnych mieszkańców Warszawy. Ci, którym udało się przeżyć zostali wypędzeni z miasta, osadzeni w obozach koncentracyjnych, bądź wywiezieni na roboty przymusowe. Oprócz strat ludzkich były również straty materialne w postaci zrabowania dóbr kultury i totalnego zniszczenia stolicy przez okupantów. To jednak nie wszystko – uwzględnić należy również traumę psychiczną, która pozostała w ocalałych mieszkańcach Warszawy do końca ich dni. A wszystko przez jedną nierozważną decyzję polityczną…

W Chełmie odbędą się uroczystości związane z 79 rocznicą „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu

2022-07-07

W Chełmie odbędą się uroczystości związane z 79 rocznicą „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu

w niedzielę, 10 lipca bieżącego roku, Stowarzyszenie "Pamięć i Nadzieja" organizuje w Chełmie uroczystość upamiętnienia 79 rocznicy "Krwawej niedzieli na Wołyniu", która była kulminacją czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu, Lubelszczyźnie i Małopolsce Wschodniej w latach 1939 - 1947. 
 Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, dzień 11 lipca jest "Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian"...

Relacja z uroczystości: chelm.naszemiasto.pl >>

Konstatacje wyzwalane 79. rocznicą „krwawej niedzieli” Eugeniusz Wilkowski - plik pdf >>


Informacja dot. upamiętnienia na cmentarzu wojennym w Bereściu zamordowanej rodziny Kozłowskich

2022-07-02

Informacja dot. upamiętnienia na cmentarzu wojennym w Bereściu zamordowanej rodziny Kozłowskich 

Publikuję informacje od Pana Marka Gąski.

"Szanowni Mieszkańcy,

dwa lata temu z okazji uroczystości związanych z rocznicą urodzin św. Jan Pawła II, grupa kilkudziesięciu osób podpisała petycję w sprawie zamontowania tablicy pamiątkowej na Cmentarzu Wojennym w Bereściu poświęconej zamordowanej przez ukraińskich nacjonalistów rodzinie Kozłowskich. Pomimo, nie rozpatrzenia petycji przez Radę Gminy Grabowiec - dzięki mojemu zaangażowaniu, petycja Wasza została dostrzeżona przez Pana Wojewodę, który 24.06. br. wydał pozytywną decyzję...
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W GRABOWCU - 100 LAT HISTORII 1918-2018

2022-06-24

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W GRABOWCU - 100 LAT HISTORII 1918-2018

Zainteresowanych historią Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu a także pozostałych OSP z terenu naszej gminy - zapraszam do pobrania pliku w formacie pdf (27,2 MB) pt. Historia OSP Grabowiec. 

Publikację zatytułowałem " OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W GRABOWCU - 100 LAT HISTORII 1918-2018".

Publikacja aktualnie liczy 340 stron. 

Prezentuję ją na rozkładówkach w najmniejszej rozdzielczości z przeznaczeniem do Internetu.

Pomimo wielu uzupełnień i zmian - brakuje tam jeszcze niektórych nazwisk osób prezentowanych na zamieszczonych zdjęciach. Przed oddaniem do druku chciałbym te braki uzupełnić (względnie poprawić błędy). Będę wdzięczny za wszelkie uwagi kierowane na mój e-mail: thalicki@poczta.onet.pl ...

W pasiece Henryka Jańczuka

2022-06-10

W pasiece Henryka Jańczuka w Skomorochach Małych

Henryk Jańczuk zgodził się opowiedzieć o swojej pasiece w Skomorochach Małych. Jednocześnie zaprezentował niektóre istotne czynności jakie musi wykonać każdy pszczelarz w pasiece.

W dwuczęściowym filmie (po około 60 min każdy)  Henryk podczas pracy w pasiece opowiada o pszczołach i niełatwej pracy pszczelarza. Henryk jest doświadczonym pszczelarzem (ponad trzydziestoletni staż), pasiekę przejął od swojego teścia Józefa Tomkiewicza i od niego pobierał pierwsze nauki i doświadczenie. 

Henryk z pasieki pobiera nie tylko przedni miód ale także z wosku pszczelego wytwarza świece różnej wielkości i figórki świętych..

Henryk jest prezesem Gminnego Koła Pszczelarzy w Grabowcu...

Koncert muzyki klasycznej (i nie tylko) przed zabytkowym dworem w Skomorochach Dużych.

2022-06-04

Koncert muzyki klasycznej (i nie tylko) przed zabytkowym dworem w Skomorochach Dużych

Natalia i Dominik Kędrowie - nowi właściciele dworu w Skomorochach Dużych,  za pośrednictwem Potalu TPG informują co następuje:

ZAPROSZENIE

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na inaugurujący koncert muzyki klasycznej (i nie tylko) przed zabytkowym dworem w Skomorochach Dużych.
Koncert odbędzie się zarówno 17 jak i 18 czerwca o godzinie 18:00.
Osoby zainteresowane kontekstem historycznym zapraszamy na godzinę 17:00 na krótkie oprowadzenie po zrujnowanym dworze.

W 1396 r Jan Golian herbu Nałęcz przyjmując pod swoje skrzydła tereny podległe do dworu przyjął dla siebie i swoich potomnych nazwisko Skomorowski od nazwy miejscowości w której osiadł. Historia pokazuje, że była to dobra decyzja bo nawet dziś przed dworem spotkamy się pod herbem Nałęcz. Zainspirowani tym faktem oraz znaczeniem słowa skomoroch - z rosyjskiego wędrowny grajek - również przejmujemy od nazwy swój pomysł na promocję dworu. Będziemy zapraszać do Dworu uzdolnionych muzyków oraz wszystkich zainteresowanych naszymi postępami przy pracach remontowych...
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.03 trulib.blogspot.com