Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 22
» Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
WYDARZENIA
GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

GMINA GRABOWIEC
GRABOWIEC W INTERNECIE
WSPÓŁDZIAŁAMY

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Grabowiec i Gminę Grabowiec, położoną w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.
Teren Gminy Grabowiec to region o wysokich walorach przyrodniczych - cennych dla tych, którzy pragną dla swoich rodzin czystego środowiska, bezpieczeństwa i ciszy.
Zapraszamy Państwa do czytania Portalu Internetowego Towarzystwa, w którym prezentujemy wszechstronnie Grabowiec i Gminę oraz ważniejsze epizody z historii. Mamy także nadzieję, że wirtualna wędrówka po Portalu internetowym zachęci Czytelników do rzeczywistego odwiedzenia naszej miejscowości oraz ciekawych i malowniczych terenów Gminy Grabowiec.


  Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu tego Portalu, przyślij zdjęcia, napisz artykuł, dodaj news'a z wydarzeń regionalnych związanych z tematyką Portalu. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie materiały prosimy przesyłać na podany w stopce adres e-mail administratora.

Zarząd  TPG


Deklaracja członkowska do pobrania: - plik pdf >>   - plik rtf >>
NIP: 9222598534,  REGON: 951085477

ALBUMY PREZENTOWANE W GOOGLE - ZAPRASZAM
V Zawody Zaprzęgów Konnych oraz VII Święto Pieczonego Ziemniaka

2021-09-17

V Zawody Zaprzęgów Konnych oraz Święto Pieczonego Ziemniaka

W niedzielę 19 września 2021 roku Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowiec Góry, Wójt Gminy Grabowiec, Gminny Ośrodek Kultury  - organizują  V Zawody Zaprzęgów Konnych oraz VII Święto Pieczonego Ziemniaka. Rozpoczęcie o godz. 13:30.

Szczegóły na plakacie ...


Warto przeczytać

2021-08-20

Zastawka zaporowa

Felieton    specjalnie dla www.michalkiewicz.pl    20 sierpnia 2021

Pan minister Niedzielski nie tylko zapowiada nieuchronne nadejście „czwartej fali”, której będą towarzyszyły „selektywne obostrzenia”, ale i wpada na coraz to nowe pomysły, jakby tu zachęcić obywateli do szprycowania się w ramach tak zwanej „dobrowolności przymusowej”, którą pamiętamy jeszcze z czasów stalinowskich. Początkowo się zarzekał, że żadnego przymusu nie będzie, nawet tego dobrowolnego, ale kiedy kupione szczepionki zalegają w magazynach i tylko patrzeć, jak się zaśmierdzą, narasta zniecierpliwienie być może również dlatego, że koncerny za stosowną opłatą mogły już sprzedać Polsce kolejne partie, na trzecią, czwartą, a być może nawet – piątą dawkę...


101. rocznica bitwy 30. Pułku Strzelców Kaniowskich z bolszewikami pod Horyszowem Ruskim i Hostynnem w 31 sierpnia 1920 roku

2021-08-17

101. rocznica bitwy 30 Pułku Strzelców Kaniowskich z bolszewikami pod Horyszowem Ruskim i Hostynnem - 31 sierpnia 1920 roku.

W rok po utworzeniu Hostynnego-Kolonii (gmina Werbkowice) tereny te były miejscem krwawej bitwy pomiędzy polskimi żołnierzami z 30 pułku Strzelców Kaniowskich, a bolszewicką konnicą z 1 Armii Siemiona Budionnego. Pojawienie się bolszewików w tym miejscu było wynikiem nieudanego oblężenia Zamościa w dniach 28-30 sierpnia 1920 roku. Budionny coraz bardziej okrążany przez wojska polskie zdecydował się przerwać oblężenie i o godzinie 2 po północy 31 sierpnia rozpoczął odwrót na wschód. Podzielił swoje wojska na 2 kolumny, pierwsza złożona z dywizji: 4, 11 i 14 posuwała się na kierunku Miączyn-Werbkowice-Hrubieszów, a druga złożona z 6 DK i „osobowoj brygady) podążała do przeprawy na Huczwie pod Wakijowem...


IZBA PAMIĘCI W GRABOWCU W NOWEJ ODSŁONIE

2021-08-12

IZBA PAMIĘCI W GRABOWCU W NOWEJ ODSŁONIE

27 czerwca 2021 r. oficjalnie otwarto dla zwiedzających Izbę Pamięci w Grabowcu. 
Dotychczasowy budynek w którym mieściła się Izba Pamięci został gruntownie przebudowany a właściwie zbudowany na nowo, kosztem 265 tys 818 zł (cena z przetargu). Obecnie opiekunem Izby (kustoszem) została pani Małgorzata Szajuk. Pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu Izby Pamięci jest pozytywne. Należy obiektywnie przyznać, że pani Szajuk swoje nowe obowiązki potraktowała bardzo odpowiedzialnie i profesjonalnie.  Wystawione eksponaty są ułożone tematycznie i w większości opisane. Całość ekspozycji prezentuje się dobrze i oddaje klimat małego regionalnego muzeum. Należy dodać, że panią kustosz czeka jeszcze wiele pracy w opisaniu i uporządkowaniu zgromadzonych zdjęć i dokumentów.

Szkoda tylko, że wiele zgromadzonych przez lata eksponatów zwiedzający nie zobaczą (pozostaną one gdzieś tam zmagazynowane) z powodu niedostatecznej powierzchni wystawienniczej. Ten budynek jest za mały i niefunkcjonalny. Niewykluczone, że w przyszłości Izba Pamięci w Grabowcu po raz kolejny zmieni swoją siedzibę..


77. rocznica Powstania Warszawskiego - 1944

2021-08-01

 

 

 

Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego


Makieta budynku Gminnej Kancelarii w Grabowcu

2021-07-30

Mateusz Skórzewski wykonał wierną makietę budynku Gminnej Kancelarii w Grabowcu wg oryginalnej dokumentacji z 1897 roku.

W okresie stu lat budynek ten był siedzibą: władz administracyjnych i kolegialnych gminy (do 1981 r.), biblioteki gminnej, gminnego ośrodka kultury i organizacji kombatanckich. Budynek stoi do dnia dzisiejszego, kiedyś w Dworzysku obecnie przy ulicy Wojsławskiej 36. Jest w rejestrze zabytków. Na początku XXI w został sprzedany przez  Radę Gminy Grabowiec wraz z działką przy ul. Wojsławskiej..


Warto przeczytać

2021-07-30

W obliczu plag egipskich

Stanisław Michalkiewicz

Jakby było mało plag egipskich, jakie ostatnio spadły na nasz nieszczęśliwy kraj, to jeszcze tylko patrzeć, jak zbrodniczy koronawirus wróci z wakacji i zabierze się za nas z nową energią. Tak w każdym razie twierdzi pan minister Niedzielski, zapowiadając czwartą falę i kombinując, jakby tu wprowadzić przymus szprycowania, ale tak, żeby formalnie go nie wprowadzać. To właśnie wygląda na największą troskę rządu, co pokazuje, że w tej całej epidemii chodzi nie tylko o zagwarantowanie stałego dopływu forsy dla koncernów farmaceutycznych, bo co kolejna fala, to okazuje się, że trzeba szprycować obywateli drugą dawką, trzecią – i tak dalej – aż pacjent umrze całkowicie wyleczony - ale również, a może nawet przede wszystkim, żeby obywateli tak wytresować, by bez szemrania poddawali się każdemu zarządzeniu Umiłowanych Przywódców. Rządzące większością krajów biurokratyczne szajki tak się rozzuchwaliły, że nie tylko nie znoszą najmniejszego sprzeciwu, ale w dodatku uważają, że wszystkie pomysły, wszystkie – jak powiedziałby Kukuniek – „koncepcje”, jakie przyjdą im do głowy, mają charakter zbawienny...


Centrum Grabowca przed rokiem 1939

2021-07-18

Centrum Grabowca przed rokiem 1939 

Publikuję dwa mało znane zdjęcia. Pierwsze pochodzi z  wydawnictwa zawierającego wspomnienia grabowieckich Żydów z przed II wojny. Wydanie to zostało opublikowane w 1975 roku przez Irgun yotsʼe Grabovits be-Yiśraʼel w Tel-Awiwie. Został dodany do biblioteki cyfrowej w styczniu 2017 roku. Opublikowano w języku hebrajskim 471 stron. 
Informację o tym wydawnictwie uzyskałem od pani Małgorzaty Szajuk. Można pobrać w pliku pdf: https://www.yiddishbookcenter.org/collections/yizkor-books/yzk-nybc313776. Dodałem zdjęcia panoramy Grabowca z lat 1930-1943...


Kolejny żeglarski sukces Darii Pedowskiej, której rodowód związany jest z Grabowcem

2021-07-18

Kolejny żeglarski sukces Darii Pedowskiej, której rodowód sięga naszego  Grabowca.

Super wieści z Sardynii. Daria Pedowska wychowanka Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego Junga, zdobyła tytuł Mistrzyni Świata wśród dziewczyn w kl. Open Skiff do lat 13 oraz brązowy medal w klasyfikacji ogólnej. Świetnie żeglując w 4 rozegranych wyścigach  przy wietrze do 22 węzłów, awansowała na podium zdobywając dwa tytuły.

Wielkie gratulacje dla zawodniczki oraz rodziców za codzienne wsparcie w dążeniu do mistrzostwa. Jednocześnie gratulujemy Józefowi Krasowskiemu z Warszawy, który zdobył tytuł Mistrza Świata...


Referat dr Marka Gąski wygłoszony na konferencji „Pamięć o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów a problem bezpieczeństwa i stosunków polsko-ukraińskich”

2021-07-17

Referat dr Marka Gąski (z Grabowca) pt. „Status prawny bojowników UPA i innych organizacji nacjonalistów ukraińskich w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych” wygłoszony na konferencji „Pamięć o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów a problem bezpieczeństwa i stosunków polsko-ukraińskich” (Zamość, 5-6 lipca 2021 r.) – obszerne fragmenty.

UPA jako organizacja terrorystyczna

Warunek przestrzegania praw i zwyczajów wojennych jest oceniony przez większość ekspertów, w tym polskich, jako fundamentalny, od którego nie można odejść przy ocenie legalnego charakteru działań partyzanckich.

Jest to warunek konstytutywny przy ocenie legalnego charakteru „wojny partyzanckiej”. Tej zasady w jakikolwiek sposób nie można zanegować, chociaż ona dyskryminuje partyzantów, dlatego, że członkowie armii regularnych nie tracą jenieckich uprawnień przez sam fakt nieprzestrzegania prawa wojennego...


Daria Pedowska zdobywa złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików w kl. Open Skiff

2021-07-07

Daria Pedowska zdobywa złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików w kl. Open Skiff 

Henryk Pedowski - rodem z Grabowca, poinformował o sukcesie żeglarskim swojej wnuczki Darii. Daria jest młodą dwunastoletnią żeglarką w Olsztyńskim Klubie Żeglarskim.

Na stronie internetowej wama-sport.pl, czytamy: W Gdyni odbyły się w dniach 18/20 czerwca br. Mistrzostwa Polski w żeglarskiej klasie Open Skiff. Olsztyński Klub Żeglarski reprezentowały trzy zawodniczki. Doskonale spisała się Daria Pedowska, która wygrała regaty zarówno w klasyfikacji open jak i dziewcząt. Złota medalistka z  w każdym wyścigu plasowała się w czołowej trójce...