Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 22
» Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
WYDARZENIA
GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

GMINA GRABOWIEC
GRABOWIEC W INTERNECIE
WSPÓŁDZIAŁAMY

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Grabowiec i Gminę Grabowiec, położoną w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.
Teren Gminy Grabowiec to region o wysokich walorach przyrodniczych - cennych dla tych, którzy pragną dla swoich rodzin czystego środowiska, bezpieczeństwa i ciszy.
Zapraszamy Państwa do czytania Portalu Internetowego Towarzystwa, w którym prezentujemy wszechstronnie Grabowiec i Gminę oraz ważniejsze epizody z historii. Mamy także nadzieję, że wirtualna wędrówka po Portalu internetowym zachęci Czytelników do rzeczywistego odwiedzenia naszej miejscowości oraz ciekawych i malowniczych terenów Gminy Grabowiec.


  Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu tego Portalu, przyślij zdjęcia, napisz artykuł, dodaj news'a z wydarzeń regionalnych związanych z tematyką Portalu. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie materiały prosimy przesyłać na podany w stopce adres e-mail administratora.

Zarząd  TPG


Deklaracja członkowska do pobrania: - plik pdf >>   - plik rtf >>
NIP: 9222598534,  REGON: 951085477

ALBUMY PREZENTOWANE W GOOGLE - ZAPRASZAM
77. rocznica Powstania Warszawskiego - 1944

2021-08-01

 

 

 

Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego


Makieta budynku Gminnej Kancelarii w Grabowcu

2021-07-30

Mateusz Skórzewski wykonał wierną makietę budynku Gminnej Kancelarii w Grabowcu wg oryginalnej dokumentacji z 1897 roku.

W okresie stu lat budynek ten był siedzibą: władz administracyjnych i kolegialnych gminy (do 1981 r.), biblioteki gminnej, gminnego ośrodka kultury i organizacji kombatanckich. Budynek stoi do dnia dzisiejszego, kiedyś w Dworzysku obecnie przy ulicy Wojsławskiej 36. Jest w rejestrze zabytków. Na początku XXI w został sprzedany przez  Radę Gminy Grabowiec wraz z działką przy ul. Wojsławskiej..


Warto przeczytać

2021-07-30

W obliczu plag egipskich

Stanisław Michalkiewicz

Jakby było mało plag egipskich, jakie ostatnio spadły na nasz nieszczęśliwy kraj, to jeszcze tylko patrzeć, jak zbrodniczy koronawirus wróci z wakacji i zabierze się za nas z nową energią. Tak w każdym razie twierdzi pan minister Niedzielski, zapowiadając czwartą falę i kombinując, jakby tu wprowadzić przymus szprycowania, ale tak, żeby formalnie go nie wprowadzać. To właśnie wygląda na największą troskę rządu, co pokazuje, że w tej całej epidemii chodzi nie tylko o zagwarantowanie stałego dopływu forsy dla koncernów farmaceutycznych, bo co kolejna fala, to okazuje się, że trzeba szprycować obywateli drugą dawką, trzecią – i tak dalej – aż pacjent umrze całkowicie wyleczony - ale również, a może nawet przede wszystkim, żeby obywateli tak wytresować, by bez szemrania poddawali się każdemu zarządzeniu Umiłowanych Przywódców. Rządzące większością krajów biurokratyczne szajki tak się rozzuchwaliły, że nie tylko nie znoszą najmniejszego sprzeciwu, ale w dodatku uważają, że wszystkie pomysły, wszystkie – jak powiedziałby Kukuniek – „koncepcje”, jakie przyjdą im do głowy, mają charakter zbawienny...


Centrum Grabowca przed rokiem 1939

2021-07-18

Centrum Grabowca przed rokiem 1939 

Publikuję dwa mało znane zdjęcia. Pierwsze pochodzi z  wydawnictwa zawierającego wspomnienia grabowieckich Żydów z przed II wojny. Wydanie to zostało opublikowane w 1975 roku przez Irgun yotsʼe Grabovits be-Yiśraʼel w Tel-Awiwie. Został dodany do biblioteki cyfrowej w styczniu 2017 roku. Opublikowano w języku hebrajskim 471 stron. 
Informację o tym wydawnictwie uzyskałem od pani Małgorzaty Szajuk. Można pobrać w pliku pdf: https://www.yiddishbookcenter.org/collections/yizkor-books/yzk-nybc313776...


Kolejny żeglarski sukces Darii Pedowskiej, której rodowód związany jest z Grabowcem

2021-07-18

Kolejny żeglarski sukces Darii Pedowskiej, której rodowód sięga naszego  Grabowca.

Super wieści z Sardynii. Daria Pedowska wychowanka Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego Junga, zdobyła tytuł Mistrzyni Świata wśród dziewczyn w kl. Open Skiff do lat 13 oraz brązowy medal w klasyfikacji ogólnej. Świetnie żeglując w 4 rozegranych wyścigach  przy wietrze do 22 węzłów, awansowała na podium zdobywając dwa tytuły.

Wielkie gratulacje dla zawodniczki oraz rodziców za codzienne wsparcie w dążeniu do mistrzostwa. Jednocześnie gratulujemy Józefowi Krasowskiemu z Warszawy, który zdobył tytuł Mistrza Świata...


Referat dr Marka Gąski wygłoszony na konferencji „Pamięć o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów a problem bezpieczeństwa i stosunków polsko-ukraińskich”

2021-07-17

Referat dr Marka Gąski (z Grabowca) pt. „Status prawny bojowników UPA i innych organizacji nacjonalistów ukraińskich w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych” wygłoszony na konferencji „Pamięć o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów a problem bezpieczeństwa i stosunków polsko-ukraińskich” (Zamość, 5-6 lipca 2021 r.) – obszerne fragmenty.

UPA jako organizacja terrorystyczna

Warunek przestrzegania praw i zwyczajów wojennych jest oceniony przez większość ekspertów, w tym polskich, jako fundamentalny, od którego nie można odejść przy ocenie legalnego charakteru działań partyzanckich.

Jest to warunek konstytutywny przy ocenie legalnego charakteru „wojny partyzanckiej”. Tej zasady w jakikolwiek sposób nie można zanegować, chociaż ona dyskryminuje partyzantów, dlatego, że członkowie armii regularnych nie tracą jenieckich uprawnień przez sam fakt nieprzestrzegania prawa wojennego...


Daria Pedowska zdobywa złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików w kl. Open Skiff

2021-07-07

Daria Pedowska zdobywa złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików w kl. Open Skiff 

Henryk Pedowski - rodem z Grabowca, poinformował o sukcesie żeglarskim swojej wnuczki Darii. Daria jest młodą dwunastoletnią żeglarką w Olsztyńskim Klubie Żeglarskim.

Na stronie internetowej wama-sport.pl, czytamy: W Gdyni odbyły się w dniach 18/20 czerwca br. Mistrzostwa Polski w żeglarskiej klasie Open Skiff. Olsztyński Klub Żeglarski reprezentowały trzy zawodniczki. Doskonale spisała się Daria Pedowska, która wygrała regaty zarówno w klasyfikacji open jak i dziewcząt. Złota medalistka z  w każdym wyścigu plasowała się w czołowej trójce...


78. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu - obchody w Chełmie

2021-07-06

78. rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu - obchody w Chełmie

Zarząd Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie -  zawiadamia, że w związku z kolejną - 78 rocznicą „krwawej niedzieli” na Wołyniu,  w niedzielę 11 lipca 2021 roku, o godz. 9:00, w Bazylice p.w. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej, zostanie odprawiona msza św. w intencji polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

W tym samym dniu, o godz.11:00, nastąpi składanie wieńców u stóp pobudowanego staraniem Stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja" pomnika „Piety Wołyńskiej” na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chełmie...


Warto przeczytać

2021-06-27

Myśl Polska, nr 15-16 (11-18.04.2021)

Jeszcze większy reset

W wiekach ciemnych, przed Oświeceniem, we wczesnym okresie rozwoju gospodarki kapitalistycznej, w Europie obowiązywały zasady produkcji i handlu osadzone głęboko w tradycji i etyce chrześcijańskiej. Współczesnemu człowiekowi, przyzwyczajonemu do bezwzględnej konkurencji na rynku, trudno uwierzyć w realność takich stosunków gospodarczych.

Kupiec i producent oferował rzetelny produkt i miał prawo do godziwego zysku pozwalającego na wyżywienie i pokrycie zobowiązań. Jakiekolwiek działania, które mogły zaszkodzić innym kupcom lub producentom były czynami niegodnymi. Niechrześcijańskie, niemoralne było „łapanie klientów”, odstręczanie ich sąsiadowi słowem czy pismem. Za rzecz niestosowną uchodziło wystawne urządzanie sklepu by przyciągnąć klientów. Po pożarze miasta przedsiębiorstwa nie podawały swego nowego adresu. Byłoby to bowiem uznane za nieetyczne pozyskiwanie klientów. Poważni kupcy uważali za rzecz podłą i niestosowną zwracanie się do klientów za pośrednictwem ogłoszeń. Za nieprzyzwoite uznano by obniżenie ceny towaru lub usługi w celu odebrania klientów innemu kupcowi, rzemieślnikowi.  Nieskrępowane dążenie do zysków uważano  za niedozwolone, „niechrześcijańskie”. Nakazy religijne i obyczajowe były najwyższym prawem...


Projekt pn. „Czysta energia w Gminie Grabowiec"

2021-06-24

Do 5 lipca br trwa nabór ofert do przetargu nieograniczonego na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz kotłów na biomasę dla mieszkańców Gminy Grabowiec.

ŹRÓDŁA FINANSOWANIA

Zamawiający informuje, iż zamówienie realizowane jest w ramach złożonego projektu „Czysta energia w Gminie Grabowiec" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 4 Energia przyjazna środowisku, Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Konkurs nr: RPLU.04.01.00-IZ.OO-06-001/19, Numer projektu: RPLU.04.01.00-06-0028/19...


Gniazdo Bocianie - Telewizja Sokółka [NA ŻYWO] | IP Camera: Stork's nest [LIVE]