Archiwum
Wydarzenia roku 2005


16 grudnia
 LAUREAT Z GRABOWCA
 Ks. dziekan Stanisław Budzyński z Grabowca znalazł się ścisłym finale konkursu „Proboszcz Roku 2005"
 Parzybrody (kapusta z czosnkiem i oliwą) i kutia z pszenicy, zrobione przez gospodynie z Grabowca, wzbudziły sensację podczas ogłoszenia wyników konkursu „Proboszcz Roku 2005", które odbyło się 16 grudnia w siedzibie Sekretariatu Episkopatu w Warszawie.- foto >>
 
 Zwycięzcą konkursu został 41-let-ni ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii Leśna k. Żywca w diecezji bielsko-żywieckiej, organizatora akcji krwiodawstwa i bazy danych o dawcach szpiku kostnego. Ks. Sadkiewicz znany jest także z tego, że zachęca wiernych do zadeklarowania, iż są potencjalnymi dawcami organów, dba o integrację z niepełnosprawnymi, organizował zbiórki żywności dla ubogich i oprawek okularów dla mieszkańców Ghany oraz sprowadził relikwie 58 świętych do parafii.
 Chociaż przedstawiciele organizatorów - Katolickiej Agencji Informacyjnej i Redakcji Programów Katolickich TVP - nie ogłosili, który z pozostałych księży finałowej „dwunastki" zdobył największe uznanie kapituły konkursu, udało nam się dowiedzieć, że na drugim miejscu do tytułu był ks. dziekan Stanisław Budzyński, proboszcz parafii św,. Mikołaja w Grabowcu. Parafianie podziwiają ks. Budzyńskiego m.in. za niezwykłe zaangażowanie w pracy niepełnosprawnymi, wyremontowanie kościoła i starego domu parafialnego (sam pracował z łopatą w ręku) oraz założenie i prowadzenie pasieki, z której miód rozdaje potrzebującym. W konkursie uczestniczyło ok. tysiąca proboszczów, zgłoszonych przez parafie z całego kraju.
 Do siedziby Sekretariatu Episkopatu przybyli wraz z „12" nominowanych proboszczów parafianie z całej Polski, m.in. Kaszubi z Pucka, górale z Żywiecczyzny oraz mieszkańcy Grabowca. Po krótkiej prezentacji każdego z proboszczów, nominowani księża odbierali pamiątkowe dyplomy, zestawy płyt i książek. Ks. Budzyński odebrał swój dyplom jako przedostatni. Zdobywca tytułu „Proboszcz Roku 2005" otrzymał także laptopa. .
 Po wręczeniu nagród, odbyła się degustacja regionalnych potraw, przywiezionych przez parafian, którzy zgłosili swoich proboszczów do konkursu. Grabowiec zachwycił uczestników gali parzybrodami, pierożkami z kapustą i kaszą oraz oryginalną kutią. K.Cz.
8 grudnia
 
Grupa młodzieży z LO w Grabowcu brała udział w "Tygodniu Języków Obcych", organizatorem którego był Zespół Szkół nr 3 we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie. Grabowiec reprezentowały: Aleksandra Król, Agata Tkacz, i Ewelina Kozieł. Do Włodzimierza Wołyńskiego z uczennicami pojechali również nauczyciele: Świetłana Kubik - nauczycielka języka angielskiego i w LO Grabowiec oraz Jarosław Pieczykolan - nauczyciel wychowania fizycznego. Uczestnicy mieli za zadanie przedstawić tradycje kraju, z jakiego pochodzą. Druga wizyta uczniów z grabowieckiego LO we Włodzimierzu Wołyńskim planowana jest w styczniu 2006 r. Po niej z rewizytą do Grabowca przyjedzie ukraińska młodzież.
30 września
(niedziela) o godz. 1000   miejscowości Grabowiec Góra przy pomniku ku czci pomordowanych rannych żołnierzy polskich - odbyły się się uroczystości z okazji 66 rocznicy napaści Armii Czerwonej na ziemie polskie. więcej >>
08 września
Wójt Gminy podziękował  jedenastu młodym mieszkańcom Grabowca, którzy  bezinteresownie oczyścili z zarośli szczyt Góry Zamkowej,  - symbol Grabowca.
Oto wykaz młodych zaangażowanych: Mateusz Skórzewski, Piotr Chwedyk, Dominik Kordyś, Jarosław Staszczuk, Szymon Skiba, Łukasz Flak, Marcin Nowaczewski, Daniel Swatko, Michał Skiba, Dominik Wiśniewski, Wojciech Poterucha. Więcej na stronie http://www.grabowiec.abc.pl/
28 sierpnia
 
Proboszcz miejscowej parafii zorganizował dożynki parafialne. Fotoreportaż z uroczystości dożynkowych >>
21 czerwca 2005 r
X WARSZTATY EKONOMISTÓW ROLNYCH Konferencja Naukowa:
AKTUALNE PROBLEMY ROZWOJOWE POLSKIEGO AGROBIZNESU I TERENÓW WIEJSKICH
Wyjazd studyjny: Hrubieszów, Ślipcze, Czumów, Strzyżów, Dziekanów, Rogów
19 czerwca
Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Polski Związek Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Grabowcu oraz Wójt Gminy Grabowiec - zorganizowali  uroczystość związaną z 61 rocznicą pacyfikacji Grabowca i okolic

08 maja
W Świdnikach Gmina Miączyn odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Z terenu naszej Gminy wystartowało 9 drużyn z 7 jednostek OSP w tym dwie drużyny młodzieżowe z Grabowca i Grabowca Góry. Startowały OSP - Grabowiec, Grabowiec Góra, Ornatowice, Tuczępy, Rogów, Skomorochy Małe, Wolica Uchańska.
Na załączonych zdjęciach Z-ca Komendanta PSP w Zamościu - bryg. Andrzej Silezin i Prezes Zarządu Gminnego OSP w Grabowcu - Krzysztof Kostrubiec wręczają puchary dla:
- OSP w Grabowcu - za I miejsce, odbiera Józef Margol - Prezes OSP,
- OSP w Wolicy Uchańskiej - za II miejsce, odbiera Krzysztof Tatys - Prezes OSP,
- OSP w Ornatowicach - za III miejsce, odbiera Piotr Popek, Komendant OSP. Fotoreportaż z przebiegu zawodów

13 lutego
(niedziela) w grabowieckim kościele odbyły się uroczystości upamiętniające 62 rocznicę wysiedlenia ludności Grabowca przez Niemców, zorganizowane z inicjatywy:
Związku Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych, Koło Gminne w Grabowcu, Polskiego Związeku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koło Terenowe w Grabowcu, oraz Wójta Gminy Grabowiec. Fotoreportaż z uroczystości >>