Podstawowe informacje ze spisów powszechnych

Startowa

Uwagi metodyczne - 1

[Spis treści] [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]



Poniżej przedstawiono pojęcia, definicje i wyjaśnienia obowiązujące w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań oraz Powszechnym Spisie Rolnym 2002.

Kategorie ludności
Wyniki spisu ludności i mieszkań 2002 dotyczące ludności przedstawione są w kategoriach:
ludność stała (stale zamieszkała), ludność faktycznie zamieszkała, rezydenci (ludność rezydująca).
Do ludności stałej (stale zamieszkałej) zaliczono osoby mieszkające stale (z reguły zameldowane na pobyt stał^) oraz:
obecne w czasie spisu,
nieobecne w momencie spisu, bez względu na miejsce przebywania i czas trwania tej nieobecności. Do ludności faktycznie zamieszkałej należą osoby:
mieszkające stale, które w momencie spisu były:
obecne,
nieobecne przez mniej niż 2 miesiące,
nieobecne przez okres dłuższy niż 2 miesiące, przy czym ich nieobecność wynikała z następujących powodów: odbywanie zasadniczej służby wojskowej lub innej w systemie skoszarowanym oraz uczestniczenie w misjach wojskowych, przebywanie w zakładzie karnym lub śledczym, pobyt za granicą,
przebywające czasowo przez okres powyżej 2 miesięcy - dotyczy osób, które mieszkają na stałe w innym miejscu (są tam zameldowane na pobyt stały), natomiast w miejscu spisania przebywają czasowo z następujących powodów: nauka, praca, warunki rodzinne lub mieszkaniowe, leczenie lub rehabilitacja, przebywanie w domu opieki.
Jako czas okresowej nieobecności lub przebywania przyjęty został czas faktyczny, a nie zamierzony.
Kategoria ludności faktycznie zamieszkałej nie uwzględnia osób przybyłych z zagranicy na pobyt czasowy, tj. tych, które nie posiadają prawa stałego pobytu w Polsce (pozwolenia na osiedlenie się).
Do rezydentów zalicza się:
stałych mieszkańców, z wyjątkiem osób przebywających poza miejscem zamieszkania przez okres co najmniej 12 miesięcy - bez względu na ich miejsce przebywania (w kraju czy za granicą),
osoby przebywające czasowo przez okres co najmniej 12 miesięcy, przybyłe z innego miejsca w kraju lub z zagranicy (cudzoziemcy).
Jako kryterium przemieszczania się ludności zaliczonej do tej kategorii przyjmuje się: naukę, pracę, warunki rodzinne i mieszkaniowe, leczenie i rehabilitację, pobyt w domu opieki. Oznacza to, że osoby odbywające zasadniczą służbę wojskową (w systemie skoszarowanym) lub przebywające w zakładach karnychczy aresztach - bez względu na czas nieobecności - są zaliczane do rezydentów miejscowości, w których zamieszkiwali przedjej „przymusowym" opuszczeniem.
W tej publikacji informacje dotyczą tylko ludności faktycznie zamieszkałej, dalej określanej jako „ludność".

Wiek
Wiek osób - określony liczbą lat ukończonych - ustalono poprzez porównanie pełnej daty urodzenia z dniem przeprowadzenia spisu (tzw. dniem krytycznym, tj. 20 maja 2002 roku).
W tablicach obok roczników oraz tradycyjnych pięcio- lub dziesięcioletnich grup wieku wprowadzono również:
ekonomiczne grupy wieku:
wiek przedprodukcyjny - mężczyźni i kobiety w wieku 0-17 lat, wiek produkcyjny - mężczyźni w wieku 18-64 lata, kobiety w wieku 18-59 lat, wiek mobilny (l 8-44 lata - mężczyźni i kobiety), wiek niemobilny (45-64 lata - mężczyźni i 45-59 lat - kobiety),
poprodukcyjny - mężczyźni w wieku 65 lat i więcej oraz kobiety w wieku 60 lat i więcej, biologiczne grupy wieku:
0-14 lat-dzieci, 15-64 lata - dorośli bez osób starszych, 65 lat i więcej - osoby starsze, - edukacyjne grupy wieku: 0-6, 7-12, 13-15, 16-18, 19-24 lata.

Stan cywilny prawny
W spisie ludności w 2002 r. po raz pierwszy badany był stan cywilny prawny. Dla każdej osoby w wieku 15 lat i więcej ustalono prawny stan cywilny według następujących kategorii:
kawaler/panna, żonaty/zamężna, wdowiec/wdowa, rozwiedziony/rozwiedziona, separowany/separowana. Osoby o statusie prawnym zamężna/żonaty podzielono na:
pozostające w związku małżeńskim - niezależnie od tego, czy współmałżonkowie zostali spisani razem, czy też oddzielnie (np. nieobecność spowodowana była nauką, pracą, brakiem własnego mieszkania),
niepozostające w związku małżeńskim - osoby, które decyzją jednego lub obojga małżonków nie tworzyły wspólnoty małżeńskiej, ale rozpad ich związku nie został usankcjonowany decyzją sądu, tzn. nie miały one sądowego orzeczenia rozwodu czy też separacji.
 

[1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]


góra^