Podstawowe informacje ze spisów powszechnych

Startowa

Uwagi metodyczne - 5

[Spis treści] [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]


Mieszkanie
Mieszkanie jest to lokal składający się z jednej lub kilku izb, łącznie z pomieszczeniami pomocniczymi, wybudowany lub przebudowany do celów mieszkalnych, konstrukcyjnie wydzielony (trwałymi ścia-
nami) w obrębie budynku, do którego to lokalu prowadzi niezależne wejście z klatki schodowej, ogólnego korytarza, wspólnej sieni bądź z ulicy, podwórza albo ogrodu.
Mieszkanie zamieszkane stale to takie, w którym spisano jedną lub więcej osób i co najmniej jedną z tych osób uznano za faktycznie stale zamieszkałą.
Mieszkanie zamieszkane czasowo to takie, w którym spisano jedną lub więcej osób, ale żadna z tych osób nie została uznana za mieszkańca faktycznie stale zamieszkałego.
Mieszkanie niezamieszkane to takie, w którym nie spisano żadnej osoby, ani jako mieszkającej stale, ani jako przebywającej czasowo. Pod względem przyczyn sklasyfikowano mieszkania na niezamieszkane z powodu:
niezasiedlenia w budynkach nowo zbudowanych lub rozbudowanych,
zmiany lokatora - do wtórnego zasiedlenia (przeznaczone do wynajmu lub na sprzedaż),
przeprowadzania remontu lub oczekiwania na remont,
przeznaczenia do rozbiórki bądź opuszczenia z różnych przyczyn, przy czym nie ustalano, czy będą rozebrane, czy wykorzystywane do celów niemieszkalnych,
przeznaczenia do czasowego lub sezonowego przebywania (drugie mieszkania),
wynajęcia placówce dyplomatycznej lub konsularnej innego państwa. Są to mieszkania z reguły zamieszkane, ale przez osoby nie objęte spisem (korzystające z dyplomatycznego immunitetu) i z tego względu uznane za niezamieszkane,
wykorzystywania wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Rok (okres) budowy mieszkań to rok:
zakończenia budowy, tzn. oddania budynku do użytku,
oddania do użytku ostatniej części budynku - jeżeli budynek oddawany był do użytku częściami (klatkami, skrzydłami),
zakończenia rekonstrukcji - dla budynków zrekonstruowanych po całkowitym zniszczeniu,
wybudowania podstawowej części budynku (a nie rok, w którym nastąpiła dobudowa lub nadbudowa) w przypadku budynków modernizowanych (rozbudowywanych).
Izba to pomieszczenie w mieszkaniu oddzielone od innych pomieszczeń stałymi ścianami sięgającymi od podłogi do sufitu, z bezpośrednim oświetleniem dziennym i o powierzchni nie mniejszej niż 4 m2.
Izbami są pokoje oraz kuchnie spełniające powyższe kryteria. Inne pomieszczenia w mieszkaniu, takie jak: przedpokój, hol, łazienka, ubikacja, spiżarnia, schowek, garderoba, alkowa, obudowana weranda, ganek są pomieszczeniami pomocniczymi i nie uznaje się ich za izby.

Powierzchnia użytkowa mieszkania
Powierzchnia użytkowa mieszkania jest to suma powierzchni wszystkich pomieszczeń znajdujących się w obrębie mieszkania, a w szczególności: pokoi, kuchni (z oknem i bez okna), spiżami, przedpokoi, holi, łazienek, ubikacji, obudowanej werandy lub ganku oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym albo gospodarczym potrzebom mieszkańców lokalu, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania.
Do powierzchni użytkowej mieszkania zaliczono również powierzchnię pokoi wykorzystywanych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, a także powierzchnię innych pomieszczeń wykorzy-stywanych do tej działalności, jeżeli nie prowadziło do nich oddzielne wejście z ulicy, podwórza lub ogólnodostępnego korytarza.
Nie zaliczono do powierzchni użytkowej mieszkania powierzchni: balkonów, tarasów i loggii, antresol, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszami, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału oraz powierzchni garaży.
Powierzchnię sieni z reguły zaliczano do powierzchni mieszkania. Nie wliczano sieni do powierzchni użytkowej mieszkania (nie uznawano sieni za część składową mieszkania) tylko wówczas, gdy:
sień łączyła część mieszkalną budynku z częścią inwentarską lub gospodarską,
w budynku znajdowało się więcej niż jedno mieszkanie, a sień użytkowana była wspólnie jako ogólnodostępny korytarz.
W budynkach indywidualnych (jednorodzinnych) będących w budowie, ale już częściowo zamieszkanych, w powierzchni użytkowej mieszkania uwzględniono tylko powierzchnię izb i pomieszczeń pomocniczych wykończonych.

Urządzenia (instalacje) techniczno-sanitarne w mieszkaniu

Sieć wodociągowa - system przewodów ulicznych doprowadzających wodę od źródła (ujęcia wody) do budynków, o długości co najmniej 250 m, nie wliczając w to długości podłączeń od przewodu ulicznego do budynków.
Wodociąg lokalny - instalacja, która doprowadzała wodę do jednego lub kilku budynków sąsiednich, a łączna długość przewodów od źródła wody do budynku była mniejsza niż 250 m.
Sieć kanalizacyjna - system krytych kanałów podziemnych (kanałów ulicznych i kolektorów) odprowadzających ścieki z budynków do odbiorników (do oczyszczalni ścieków, rzek, jezior, morza), jeżeli łączna długość tych kanałów (nie wliczając w to długości przykanalików prowadzących do budynków) wynosiła co najmniej 250 m. Mogła to być sieć ogólnospławna odprowadzająca ścieki gospodarcze, jak i wody opadowe bądź tylko sieć na ścieki gospodarcze.
Kanalizacja lokalna - instalacja odprowadzająca ścieki do szamba lub bezpośrednio do rzeki, jeziora, rowu, górnej warstwy ziemi, gdy łączna długość kanału między budynkiem (budynkami) a miejscem odprowadzenia była mniejsza niż 250 m.
Łazienka - pomieszczenie w mieszkaniu, w którym zamontowana była wanna lub prysznic bądź oba te urządzenia oraz instalacja odprowadzająca zużytą wodę na zewnątrz budynku (do sieci kanalizacyjnej, szamba lub innych odbiorników).
Ustęp spłukiwany - urządzenie znajdujące się w obrębie mieszkania, spłukiwane wodą ze spłuczki podłączonej do instalacji wodociągowej. Informacje wykazano w podziale na instalację odprowadzającą nieczystości z budynku do sieci kanalizacyjnej lub do urządzenia lokalnego.
Informacje dotyczące cieplej wody bieżącej wykazano w podziale na:
ciepłą wodę ogrzewaną poza mieszkaniem - dostarczaną z elektrociepłowni, ciepłowni bądź z kotłowni osiedlowej, a także z kotłowni lokalnej w budynku wielomieszkaniowym,
ciepłą wodę ogrzewaną w mieszkaniu - gdy w obrębie mieszkania zainstalowany był piecyk gazowy do ogrzewania wody, terma elektryczna lub bojler; w budynkach jednorodzinnych piec do centralnego ogrzewania usytuowany poza mieszkaniem.
 

[1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]


góra^