Podstawowe informacje ze spisów powszechnych

Startowa

Uwagi metodyczne - 7

[Spis treści] [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]


Gospodarstwo domowe użytkownika gospodarstwa rolnego (właściciela zwierząt gospodarskich) stanowi zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie, jeżeli wśród nich jest osoba prowadząca gospodarstwo indywidualne (właściciel zwierząt gospodarskich).
W celu uzyskania informacji o ogólnym obciążeniu gospodarstwa inwentarzem żywym stosuje się przeliczenia pogłowia zwierząt na sztuki duże (SD). Sztuka duża jest to wielkość umowna, określająca zwierzę o ciężarze 500 kg. Uśrednione współczynniki przeliczeniowe na l sztukę dużą wynoszą: dla bydła 0,80, trzody chlewnej 0,15, owiec 0,08, koni 1,00.

Użytkowanie gruntów
Do ogólnej powierzchni gruntów gospodarstwa zaliczono wszystkie grunty wchodzące w skład gospodarstwa, a więc: grunty użytkowane rolniczo (grunty orne, sady, łąki i pastwiska), związane z nimi grunty użytkowane nierolniczo (lasy, podwórza, grunty pod zabudowaniami lub przeznaczone pod zabudowę, ogrody ozdobne, grunty pod wodami, drogi, torfowiska, kamieniołomy, żwirownie itp.) oraz nieużytki, niezależnie od tytułu władania (własne, dzierżawione na zasadzie umowy i bezumownie, użytkowane z innego tytułu).
Grunty orne są to powierzchnie, które znajdują się w uprawie (tj. pod zasiewami) wraz z ogrodami przydomowymi oraz odłogi i ugory. Do gruntów ornych w uprawie należą grunty zasiane lub zasadzone ziemiopłodami rolnymi lub ogrodniczymi, plantacje wikliny i chmielu, powierzchnie szkłami, inspektów, namiotów foliowych oraz powierzchnia mniejsza od 10 arów zasadzona drzewami i krzewami owocowymi.
Za odłogi uważa się powierzchnie gruntów ornych niedające plonów, które co najmniej przez dwa lata nie były uprawiane, natomiast za ugory - powierzchnie, które w danym roku były przejściowo nieobsiane (nie użytkowane rolniczo).
Do sadów wlicza się grunty o powierzchni nie mniejszej niż 10 arów, zasadzone drzewami i krzewami owocowymi.
Do łąk i pastwisk trwałych należą grunty pokryte trwale trawami. Kategoria ta nie obejmuje gruntów ornych obsianych trawami w ramach płodozmianu. Łąki trwałe są to grunty pokryte trwale trawami, z zasady koszone, a w rejonach górskich również powierzchnie koszonych hal i połonin. Pastwiska trwałe stanowią grunty pokryte trwale trawami, które z zasady nie są koszone, lecz wypasane, a w rejonach górskich również powierzchnie wypasanych hal i połonin.
Lasy i grunty leśne obejmują powierzchnię zalesioną oraz powierzchnię przejściowo pozbawioną drzewostanu. Do powierzchni zalesionej zalicza się grunty pokryte uprawami leśnymi, młodnikami i drzewostanami starszymi oraz plantacjami topoli i innymi gatunkami drzew szybko rosnących, prowadzonymi na gruntach leśnych. Powierzchnię przejściowo pozbawioną drzewostanu tworzą zręby, halizny, płazowizny i plantacje choinkowe prowadzone na gruntach leśnych oraz wylesienia powstałe na skutek oddziaływania emisji przemysłowych i górnictwa (zalewiska, zapadliska).
Do powierzchni pozostałych gruntów wchodzących w skład gospodarstwa wlicza się grunty będące pod zabudowaniami, podwórzami, placami i ogrodami ozdobnymi, pod drogami i liniami podziału powierzchniowego w lasach, powierzchnię wód śródlądowych, rowów melioracyjnych, plantacji leśnych prowadzonych na gruntach nieleśnych, powierzchnię porośniętą wikliną w stanie naturalnym, powierzchnię innych gruntów użytkowych (torfowiska, żwirownie) oraz nieużytków.
W ramach sektora publicznego wyróżnia się własność państwową (Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych), własność jednostek samorządu terytorialnego oraz własność mieszaną z przewagą kapitału (mienia) podmiotów sektora publicznego.
W odniesieniu do sektora prywatnego dane opracowano dla gospodarstw:
własności prywatnej krajowej, w tym dla:
gospodarstw indywidualnych,
spółdzielni produkcji rolniczej, które obejmują rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółdzielnie kółek rolniczych i inne gospodarstwa spółdzielcze o przeważającej działalności rolniczej,
własności zagranicznej, własności mieszanej.
Gospodarstwa indywidualne obejmują:
gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych powyżej l ha, prowadzone przez rolników na gruntach własnych i niewłasnych,
gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych od 0,1 do l ha włącznie użytkowane rolniczo przez osoby prywatne,
osoby fizyczne będące właścicielami zwierząt gospodarskich, nie posiadające użytków rolnych lub posiadające użytki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha.
W ramach sektora publicznego opracowano dane dla gospodarstw:
własności państwowej, w tym gospodarstw rolnych Skarbu Państwa, własności samorządowej, własności mieszanej.
 

[1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]


góra^