Podstawowe informacje ze spisów powszechnych

Startowa

Uwagi metodyczne - 3

[Spis treści] [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]


Język używany w domu
Pytanie: „W jakim języku (językach) rozmawia Pan(i) najczęściej w domu?" pozwalało na zarejestrowanie dwóch nazw języków niepolskich, niezależnie od tego, czy był używany także język polski, czy też nie.

Migracje ludności
Migracje ludności to przemieszczenia związane ze zmianą miejsca zamieszkania (pobytu stałego lub czasowego) i przekroczeniem granicy administracyjnej jednostki terytorialnej. Migracją jest zatem zmiana miejsca zamieszkania z jednej gminy do innej lub w przypadku gminy miejsko-wiejskiej z terenów miejskich do wiejskich tej gminy albo odwrotnie; nie jest migracją zmiana adresu w ramach tej samej gminy miejskiej, wiejskiej, części miejskiej lub wiejskiej gminy miejsko-wiejskiej. Migracjąjest także zmiana kraju zamieszkania.

Ludność zasiedziała
Ludność zasiedziała to ludność zamieszkała w miejscowości aktualnego zamieszkania od urodzenia (nie opuszczająca miejscowości urodzenia - w której znajdował się dom rodzinny - na okres 12 miesięcy lub dłuższy).
W spisie 2002 roku nie uwzględniano przerw w zamieszkiwaniu (bez względu na okres ich trwania) spowodowanych:
odbywaniem zasadniczej służby wojskowej,
przebywaniem w zakładach karnych,
przebywaniem za granicą w placówkach dyplomatycznych,
pobytem w innych miejscach z powodu uczestniczenia w misjach wojskowych.

Ludność mobilna
Ludność mobilna to ludność napływowa, czyli przybyła do miejscowości aktualnego zamieszkania na pobyt stały lub czasowy.
W spisie 2002 roku do tej kategorii zaliczono także osoby, które powróciły do miejscowości aktualnego zamieszkania po co najmniej rocznym pobycie poza tą miejscowością (w innym miejscu w kraju lub za granicą) -jeżeli nie był on spowodowany jedną z przyczyn wymienionych wcześniej. Jako datę przybycia przyjęto rok powrotu do danej miejscowości.
Dane dotyczące wieku, stanu cywilnego, i poziomu wykształcenia osób migrujących przedstawiają stan w momencie spisu, a nie podczas migracji.

Gospodarstwa domowe
Gospodarstwo domowe - zespół osób spokrewnionych lub niespokrewnionych, mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się. Jeżeli któraś z osób mieszkających razem utrzymuje się oddzielnie, tworzy ona oddzielne jednoosobowe gospodarstwo domowe.
Ze względu na liczbę oraz stosunek pokrewieństwa osób wyróżniono następujące typy gospodarstw domowych:
rodzinne,
- jednorodzinne,
- dwurodzinne,
- trzy i więcej rodzinne, nierodzinne oraz
jednoosobowe, wieloosobowe.
Gospodarstwo domowe z użytkownikiem indywidualnego gospodarstwa rolnego - gospodarstwo, w którym jeden z członków jest użytkownikiem gospodarstwa rolnego lub właścicielem zwierząt gospodarskich.
Głowa gospodarstwa domowego - osoba, która całkowicie lub w przeważającej części dostarcza środków utrzymania danemu gospodarstwu domowemu. Jeżeli dwie lub więcej osób dostarczają środków utrzymania w jednakowym stopniu, za głowę gospodarstwa uznaje się osobę, która tymi środkami rozporządza.
Na podstawie stosunku pokrewieństwa każdej osoby z głową gospodarstwa domowego oraz dodatkowych informacji (tj.: data zawarcia związku małżeńskiego, informacja, czyje jest dziecko) ustalano skład rodzinny gospodarstwa domowego, tzn. liczbę i typy rodzin.

Rodzina
Rodzinę tworzy para (małżeństwo lub partnerzy - kohabitanci) bez dzieci lub z jednym oraz większą liczbą dzieci, jak też samotny rodzic z jednym lub większą liczbą dzieci.
Wyróżnia się następujące typy rodzin:
- małżeństwo bez dzieci,
- małżeństwo z dziećmi,
- partnerzy bez dzieci,
- partnerzy z dziećmi,
- samotna matka z dziećmi,
- samotny ojciec z dziećmi.
W spisie 2002 po raz pierwszy wyodrębniono partnerów jako odrębny typ rodziny. W poprzednich spisach pary kohabitanckie wykazywano łącznie z małżeństwami.
Rodzina pełna - rodzina z obojgiem rodziców (naturalnych lub innych) z dziećmi.
Rodzina niepełna - samotny rodzic z dziećmi, tzn. samotna matka z dziećmi lub samotny ojciec z dziećmi.
Rodzina zrekonstruowana - małżeństwo lub związek partnerski z jednym lub większą liczbą dzieci, z których co najmniej jedno nie jest wspólnym dzieckiem małżonków (partnerów), tzn. jest naturalnym lub adoptowanym dzieckiem tylko jednego z nich.
 

[1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]


góra^