Nawigacja
ARCHIWUM WYDARZEŃ - ROK 2007

Wydarzenia w roku 2007


21.10.2007

ODBYŁY SIĘ WCZEŚNIEJSZE WYBORY PARLAMENTARNE  - 21 X 2007  


01.10.2007 r.

Informacja o wynikach naboru na stanowisko Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Gminy GrabowiecW wyniku zakończenia procedury konkursowej - na stanowisko Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Gminy Grabowiec została zatrudniona z dniem 01 października 2007 roku Pani inż. Barbara Sitarz zam. Hołużne, 22-425 Grabowiec. Wyłoniona w wyniku konkursu w ocenie Komisji w stopniu zadawalającym spełniła kryteria zawarte w ogłoszeniu Wójta Gminy o naborze na stanowisko kierownika usc.

 30 września 2007 r. wieczorem zmarła nasza koleżanka Teresa Brzezińska. Od 1973 roku pracowała w tut. Urzędzie Gminy na różnych stanowiskach a przez ostatnie 17 lat była kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Grabowcu. W dniu dzisiejszym tj. 02 października odbył się pogrzeb. Mężowi, Córkom i Rodzinie składamy wyrazy współczucia. Koleżanki i Koledzy z Urzędu Gminy. Mowa pożegnalna wygłoszona przez Wójta Gminy >>  
Fotoreportaż >> 
 WÓJT GMINY GRABOWIEC oraz KIEROWNIK URZĘDU STANU CYWILNEGO zorganizowali uroczystość wręczenia medalu „ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE”Uroczystość rozpoczęła się 30 września 2007 r. o godz. 12:00 mszą św. w miejscowym kościele.Po mszy odbyło się uroczyste spotkanie w sali konferencyjnej tut. Urzędu Gminy i dekoracja zaproszonych Jubilatów medalem „ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE”
Fotoreportaż >>


 

11.09.2007 r.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Wójt Gminy Grabowiec - zorganizowali  w dniu 23 września 2007 roku w Grabowcu Górze uroczystość patriotyczną przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia związane z napaścią sowiecką na Polskę.
Opis wydarzeń "Mały Katyń" >> "Rozstrzelany szpital" >>
Fotoreportaż  >> 
 


10.09.2007

WCZEŚNIEJSZE WYBORY PARLAMENTARNE -  21 X 2007 Wyborczy kalendarz do 30 września wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą powołać obwodowe komisje wyborcze - wynika z z postanowienia prezydenta w sprawie przyśpieszonych wyborów parlamentarnych, który opublikowała w sobotę PKW. 

 


  Dożynki powiatowe organizowane już po raz dziewiąty, tym razem odbyły się na Błoniach w Grabowcu w niedzielę 2 września 2007 r.

Wspólną modlitwą podczas uroczystej mszy świętej dziękowano za tegoroczne płody rolne. W czasie nabożeństwa starostowie dożynek Jolanta Żołnierczuk z Orantowic i Kazimierz Kodeniec z Grabowca przekazali na ręce gospodarzy dożynek - starosty Henryka Mateja i wójta Zdzisława Koszela chleb upieczony z tegorocznych zbiorów a wszystkie dary złożone przez przybyłych rolników zostały symbolicznie poświęcone. Każdy uczestnik dożynek mógł skosztować chleba z nowego ziarna.Wieńce dożynkowe zaprezentowane zostały podczas korowodu dożynkowego. Wzięło w nim udział około 1000 osób wśród nich przedstawiciele rolników, kapel i zespołów ludowych. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: wieńca tradycyjnego i współczesnego. Komisja konkursowa wśród 44 zgłoszonych wieńców przyznała w kategorii wieńca tradycyjnego:I miejsce -zespół śpiewaczy Zarudzianki z Zarudzia gmina Nielisz;II miejsce -delegacja wsi Rogów gmina Grabowiec, III miejsce- delegacja sołectwa wsi Wywłoczka gmina ZwierzyniecW kategorii wieńca współczesnego:I miejsce -zespół śpiewaczy KGW Trzepiecianie gmina Adamów, II miejsce -zespół śpiewaczy Roztoczanki z miejscowości Sochy gmina Zwierzyniec, III miejsce -zespół Bliżowskie Perełki z miejscowości Bliżów gmina AdamówUroczystości towarzyszył przegląd dorobku kulturalnego Powiatu Zamojskiego,w którym wzięły udział kapele ludowe, zespoły folklorystyczne, wystawcy sztuki ludowej i łowieckiej. Rolnikom służono radą w stoiskach wystawienniczych największych firm z branży rolniczej w regionie. Na zakończenie dożynek odbył się również festyn rekreacyjno-sportowy dla dzieci i młodzieży.
 PROGRAM:- do godz. 9:15 - przyjazd delegacji dożynkowych, zespołów, formowanie korowodu- 9:15 spotkanie Starosty Zamojskiego z rolnikami,- 9:45 korowód dożynkowy- 10:00 Msza Święta IMPREZY TOWARZYSZĄCE: 14:00 - wystawa rolnicza i sztuki ludowej, 14:15 - koncert zespołów artystycznych, 14:15 - festyn rekreacyjno-sportowy, 18:00 - 24:00 Koncert Zespołu „MEFFIS"  
Fotoreportaż z dożynek. Zdjęcia Tadeusz Halicki >> 


30.08.2007r.

Nowa droga. Zakończono prace przy układaniu nawierzchni asfaltowej na drodze Szystowice-Henrykówka-Bereść na odcinku o długości 940 mb. Koszt inwestycji - 157 tys zł. Cała kwota pochodzi z budżetu gminy. Zakończono również budowę chodnika w Tuczępach na odcinku o długości 321 mb od kościoła do cmentarza. Koszt ponad 40 tys zł z budżetu gminy. Starostwo Powiatowe przekazało nieodpłatnie kostkę brukową na ten cel. 04 lipca 2007 r.

Ochotnicza Straż Pożarna w Ornatowicach otrzymała na wyposażenie samochód gaśniczy marki Mercedes-Benz wyposażony w zbiornik wody o pojemności 2,5 tys litrów i szybkie natarcie. Samochód jest używany, ale o wiele lepszy i bardziej nowoczesny od ponad trzydziestoletniego Stara jakim dotychczas dysponawała ta jednostka.29 lipca 2007 roku OSP Ornatowice obchodziła uroczyście  jubileusz 80-lecia. W tym dniu przekazano i poświęcono samochód gaśniczy. 

 


W ramach promocji Gminy - Wójt wydał "Mapę Turystyczną Gminy Grabowiec" z oznaczoną trasą rowerową. Mapę można otrzymać bezpłatnie w sekretariacie Urzędu Gminy albo w miejscowym GOK-u >> str 1,  >> str 2. Oficjalne otwarcie trasy rowerowej odbyło sie w dniu 27. 07. 2007 r. Artykuł w Kurierze Lubelskim z 11-12 sierpnia 2007 r pt "Rowerem przez wieki" Anny Litwin i Mateusza Skórzewskiego.


22.07.2007 r.Tragedia polskich pielgrzymów. W katastrofie polskiego autokaru we francuskich Alpach zginęło 26 osób, 24 są ranne. Autokar wiózł pielgrzymów, którzy odwiedzali sanktuarium Matki Boskiej de la Salette w Alpach. Prezydent ogłosił trzydniową żałobę narodową.

 


W dniu 13 lipca 2007 r. w Konkatedrze w Lubaczowie odbył się pogrzeb ks. prałata Franciszka Nuci.
Foto.T.Halicki - Fotoreportaż z pogrzebu >>
W poniedziałek, 9 lipca br., o godz. 19.50, zmarł w szpitalu w Staszowie, w wyniku odniesionych obrażeń w wypadku samochodowym w miejscowosci Kurozwęki, w drodze do Częstochowy na międzynarodową konferencję egzorcystów, ks. prałat Franciszek Nucia, proboszcz Konkatedry i dziekan w Lubaczowie.Franciszek Nucia urodził się 10 lutego 1942 r. w Kol. Dziecinin (parafia Fajsławice). Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie, dnia 26 czerwca 1966 r., z rąk J.E. Bp. Piotra Kałwy. Pracował jako wikariusz w parafiach: Wilkołaz (1966), Stary Zamość (1966-70), Lublin - par. św. Teresy(1970-74), Grabowiec (1974-88). W roku 1988 został proboszczem parafii Grabowiec, natomiast w roku 1995 proboszczem parafii św. Stanisława w Lubaczowie. W roku 1988 został wicedziekanem dekanatu Uchanie, w roku 1992 dziekanem dekanatu Grabowiec, a w roku 1995 dziekanem dekanatu Lubaczów. Od roku 2003 pełnił funkcję egzorcysty diecezjalnego. Odznaczony został godnościami: kanonika honorowego Kapituły Zamojskiej (1991), kanonika gremialnego Kapituły Konkatedralnej w Lubaczowie (1995), oraz kapelana honorowego papieskiego (2005).

 


10 lipca 2007 r.Drugi etap budowy chodnika w kierunku Grabowca Góry zakończony. Pierwszy odcinek tego chodnika zbudowany w roku ubiegłym (200 mb) i ten zbudowany obecnie (150 mb) zdecydowanie poprawiły  bezpieczeństwo pieszych, którzy dotychczas korzystali z ruchliwej drogi powiatowej.

 


W dniu 01 lipca 2007 roku zmarł w wieku 93 lat, znany na terenie Gminy Grabowiec żołnierz Armii Krajowej - płk. Kazimierz Wróblewski ps. "Maryśka" i " Ryś", dowódca oddziału leśnego AK i Komendant Rejonu Grabowiec AK. 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dnu 07 lipca 2007 roku w Grabowcu. Płk. K. Wróblewski został pochowany na cmentarzu w Grabowcu w grobie rodzinnym Rudnickich, gdzie 14 grudnia 1982 r. spoczęła jego żona Janina zd. Rudnicka - żołnierz Armii Krajowej ps. "Mada"Fotoreportaż z pogrzebu -  Tadeusz Halicki  >>
Jerzy Masłowski - Kazimierz Wróblewski „Ryś”, „Maryśka”, „Ostatni” >>plik pdf

 W dniu 01 lipca 2007 r. o godzinie 11:30 w Sitańcu - odbyły się POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE DLA JEDNOSTEK OSP POWIATU ZAMOJSKIEGO. Z Gminy Grabowiec startowały: OSP Grabowiec i i Grabowiec-Góra W dniu 23 czerwca 2007 r. odbył się III Zjazd Absolwentów miejscowego Liceum. 
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu >>


 

 W dniu 30 czerwca 2006 r. na Rynku Wielkim w Zamościu zorganizowano uroczystości związane ze 125-leciem Zamojskiej Straży Pożarnej połączone z Powiatowym Dniem Strażaka i nadaniem Sztandaru Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu. W uroczystościach uczestniczyli strażacy ochotnicy z Gminy Grabowiec: dwóch w kompanii reprezentacyjnej i trzech w poczcie sztandarowym ze sztandarem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Grabowcu na czele z Bogusławem Greniukiem - Komendantem Gminnym Program uroczystości:10:00 Msza św. w intencji strażaków i poświęcenie Sztandaru;12:00 Uroczystości oficjalne na Rynku Wielkim;14:00 Festyn strażacki na Rynku Wielkim.

 


 


 W dniu 10 czerwca 2007 r. w Niewirkowie Gmina Miączyn odbyły się zawody  sportowo-pożarnicze.Z terenu gminy Grabowiec w zawodach uczestniczyło 9 drużyn w grupie „A” z jednostek OSP: Grabowiec, Grabowiec-Góra, Ornatowice, Tuczępy, Majdan Tuczępski, Skomorochy Małe, Rogów, Wolica Uchańska, Wólka Tuczepska i 3 drużyny młodzieżowe z OSP Grabowiec, Tuczępy i Grabowiec-Góra. I miejsce zajął Grabowiec, II Grabowiec Góra i III Wolica Uchańska. W MDP I miejsce Grabowiec, II Grabowiec Góra i III Tuczępy.

 


 

3 Maja 2007.

W dniu 3 Maja 2007 roku, w Grabowcu odbyły się uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczął przemarsz Pocztów Sztandarowych od budynku GOK do kościoła a następnie na placu przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się występy amatorskich zespołów tanecznych oraz koncert kapeli ludowej pod kierunkiem K. Świcy. Foto: Dominik Kordyś.

 


 

21.03.2007 r. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej.
Wzorem lat ubiegłych, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Grabowcu przy współudziale dyrektorów szkół i wójta Gminy - przeprowadził wśród młodzieży szkolnej eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Eliminacje gminne dla młodzieży grabowieckich szkół zorganizowane były w trzech grupach wiekowych i odbyły się w dniach 12,13 marca w tut. Urzędzie Gminy..: Więcej >>Do eliminacji powiatowych wytypowano uczni: Szkoła Podstawowa w Grabowcu - Michał Halicki, Gimnazjum - Paulina Błaszczuk i Szkoła Ponadgimnazjalna - Marcin Boczkowski. Eliminacje powiatowe odbędą się 30 marca br. o godzinie 10:00 w świetlicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, ul. Kilińskiego 62.

 


26.02.2007 r. Wystawa "Cmentarze Pogranicza"Otwarcie wystawy "Cmentarze pogranicza", odbyło się 04 marca 2007 r. (niedziela) o godz. 13:00 w sali "starej plebanii" w Grabowcu. Organizatorzy: Towarzystwo dla Natury i Człowieka przy współpracy z Kołem Terenowym PTTK w Grabowcu.Projekt "Cmentarze pogranicza" realizowany jest przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka od 2005 roku. Ma on na celu ratowanie opuszczonych nekropolii - głównie obrządku wschodniego - na terenie Lubelszczyzny. ...Chcemy to osiągnąć poprzez organizowanie prac porządkowych i remontowo-konserwatorskich, inwentaryzację i dokumentację cmentarzy, lecz także poprzez inspirowanie i wspieranie lokalnych inicjatyw oraz współpracy na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii i edukację w tej dziedzinie... Więcej: www.cmentarzepogranicza.pl.

 


21.02.2007 r. Wybory sołtysów. W dniu 20 lutego br. zakończyły się zebrania wiejskie w sprawie wyborów sołtysów. W siedmiu sołectwach na 24, uczestnicy zebrania zdecydowali o zmianie sołtysa na nowa kadencję 2007-2010, a mianowicie: w Cieszynie, Dańczypolu, Siedlisku, Czechówce, Hołużnym, Kol. Ornatowice i Szczelatynie. Wykaz sołtysów po zmianach na stronie BIP Urzędu Gminy. Wykaz sołtysów do druku. Plik pdf.05.02.2007 r. Wybory do Izby Rolniczej. Uchwałą nr 10/2006 Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 12 października 2006 roku zostały zarządzone wybory do izb rolniczych, w tym do Izby Rolniczej Województwa Lubelskiego. Wybory na terenie tut. Gminy odbyły się w dniu 4 lutego 2007 roku (niedziela).Obwieszczenie o wyniku wyborów >>
Więcej informacji na stronie internetowej Lubelskiej Izby Rolniczej: http://www.lir.lublin.pl

 


 

05.01.2007 r.

W dniu 04 stycznia br. wezwano straż pożarną do palącego się kurnika w Grabowcu. Po przybyciu ratowników pożarem objęty był cały budynek, a drugi w bliskim sąsiedztwie był zagrożony pożarem. Niebezpieczeństwo zwiększały znajdujące się w pobliżu zbiorniki na propan-butan. 35 ratowników prawie 4 godziny zmagało się z szalejącym pożarem. Na szczęście wewnątrz kurnika nie było drobiu.