30 Styczeń 2023 18:23
Nawigacja
Artykuły » WYDARZENIA » 68 ROCZNICA WYSIEDLENIA GRABOWCA I OKOLIC
68 ROCZNICA WYSIEDLENIA GRABOWCA I OKOLIC

Zachować pamięć i tożsamość


Anna Litwin

Nie mogąc i nie mając prawa zapomnieć o tych, którzy stali się ofiarami akcji wysiedleńczej, mieszkańcy Grabowca i okolic jak co roku spotkali się na uroczystościach upamiętniających bolesne wydarzenia z 1943 r. Tym razem miały jne miejsce 20 lutego, dokładnie w ich 68 rocznicę, a przewodnicy im bp Mariusz Leszczyński. Mszę św. w intencji wysiedlonych i pomordowanych w czasie II wojny światowej poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym Bohaterom Rzeczpospolitej Grabowieckiej.W okolicznościowej homilii bp Leszczyński podkreślał konieczność odnawiania i pielęgnowania naszej tożsamości narodowej, konieczność zachowania pamięci o naszej przeszłości, o naszych dziejach, wobec postawy świata, który coraz częściej posługuje się półprawdami i groźnymi stereotypami. - Dobrze, że dzisiaj w Grabowcu spłacamy dług wdzięczności wobec naszej ojczyzny. Wobec pokolenia wojny i okupacji. Wobec naszych braci i sióstr wysiedlonych 68 lat temu z tej polskiej, rodzinnej ziemi przez hitlerowców. Dobrze, że w ten sposób odnawiamy pamięć i tożsamość o chlubnych i bolesnych dziejach naszego narodu - mówił ks. Biskup. - Niech ta dzisiejsza rocznica będzie, przede wszystkim dla młodego pokolenia cenną lekcją życia, cenną lekcją historii, zwłaszcza, że żyją jeszcze - dzięki Bogu - jej świadkowie.
Po Mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali do Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza, gdzie w hali sportowej miał miejsce dalszy ciąg uroczystości. Ich centralnym punktem było wręczenie medali „Pro Memoria" osobom zasłużonym dla społeczności lokalnej, które na przestrzeni lat - czy to poprzez świadectwo życia, czy też historyczne publikacje, czy przez inicjatywy mające na celu pielęgnowanie pamięci o walkach niepodległościowych narodu polskiego - przyczyniały się do budowania dziedzictwa historyczno-kulturowego naszego regionu. Znaleźli się wśród nich: niezwykle ceniona doktor Regina Boczkowska, inspiratorka budowy nowego Ośrodka Zdrowia w Grabowcu i jego wieloletni kierownik, odznaczona za pracę zawodową i społeczną Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Honorową Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego; darzony szacunkiem i miłością -zwłaszcza przez mieszkańców Ornatowic, dumnych ze swojego wielkiego Rodaka -ks. prof. dr hab. Franciszek Greniuk, żołnierz AK, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, kierownik Katedry Historii Teologii Moralnej na Wydziale Teologii KUL, wikariusz generalny i kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu, autor ponad 260 publikacji, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; Wacław Jaroszyński, prawnik pasjonujący się historią Grabowca, czego wyrazem są jego publikacje, w tym wspomniana wyżej pozycja „Siedem wieków Grabowca". W czasie II wojny światowej działał w AK; za tę działalność, w 1945 r., został zesłany na Ural. Inicjator założenia w Grabowcu „Chóru 700-le-cia" - znanego w latach 1967-70 w całym województwie lubelskim. Szczycący się tytułem Honorowego Obywatela Grabowca. Beata Kozaczyńska, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Akademii Podlaskiej w Siedlcach, autorka niezwykle cennej publikacji „Losy dzieci z zamojszczyzny wysiedlonych do powiatu siedleckiego w latach 1943-1945", mającej na celu ukazanie nieznanych epizodów związanych z deportacją dzieci z Zamojszczyzny do powiatu siedleckiego, począwszy od chwili wysiedlenia i opuszczenia rodzinnego domu, przez pobyt w obozie przejściowym w Zamościu. Marian Nowogrodzki, mieszkaniec Żurawlowa, od lat zatroska-upamiętnianie miejsc, osób i wydarzeń związanych z walkami niepodległościowymi i działalnością narodowo-wyzwoleńczą, inicjator i organizator lokalnych uroczystości patriotycznych, reprezentujący również grabowieckie środowisko kombatanckie poza granicami gminy.
Medale „Pro Memoria" zostały wręczone przez gościa z Warszawy, pana Dariusza Pawłosia, prezesa Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć okolicznościowych przemówień. Wygłosiły je zarówno osoby uhonorowane medalami, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i instytucji, jak i goście, wśród których znalazł się również poseł na Sejm RP i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, pan Sławomir Zawiślak. Ostatnim punktem obchodów 68. rocznicy wysiedlenia Grabowca i okolic był program artystyczny, z którym wystąpiła młodzież Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu. Syci wzruszeń, wspomnień i wrażeń uczestnicy niedzielnych uroczystości udali się na wspólny posiłek. Dzień 20 lutego br. na pewno zapamiętamy na długo, a treści, które mu towarzyszyły z pewnością przyczynią się do odnowienia naszej narodowej pamięci i tożsamości

Anna Litwin

NIEDZIELA NR 10 (650) ■ 6 MARCA 2011


Medal ks. prof. Franciszkowi Greniukowi wręczył prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie - Dariusz Pawłoś

Poczty sztandarowe w drodze pod Pomnik Bohaterów Rzeczpospolitej GrabowieckiejWYDARZENIA
www.kronikatygodnia.pl | numer 9 (1001) 1 marca 2011 r.

Medale Pro Memoria
Obchody 68 rocznicy wysiedlenia Grabowca i okolic (odbyły się w niedzielę, 20 lutego) stały się okazją do wręczenia Medali Pro Memoria. Uhonorowano nimi tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach II wojny światowej Medale Pro Memoria otrzymali: Dr Beata Kozaczyńska (adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczo-Hu-manistycznym w Siedlcach, autorka licznych publikacji na temat pacyfikacji Zamojszczyzny i losów wysiedlonych dzieci), ks. prof. Franciszek Greniuk (były żołnierz AK, wieloletni nauczyciel akademicki, społecznik, inicjator budowy pomnika ku czci pomordowanych żołnierzy polskich we wrześniu 1939 roku w Grabowcu Górze oraz odnowy cmentarza wojennego w Grabowcu), lek. med. Regina Boczkowska (społecznik, od wielu lat wspierająca inicjatywy podejmowane przez miejscowych kombatantów, nieetatowy doradca Światowego Związku Żołnierzy AK w Grabowcu), Marian Nowogrodzki (ofiara nazistowskich prześladowań, członek Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych), Wacław Jaroszyński (prawnik, autor wielu publikacji dotyczących dziejów ziemi lubelskiej, m.in. monografii zat. „Siedem wieków Grabowca", były żołnierz AK).
Uroczystości odbyły się w niedzielę (20 lutego), w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. 8 Bydgoskiego Pułku Piechoty w Grabowcu.
Oprócz przedstawicieli lokalnych władz, na czele z wójtem gminy Tadeuszem Goździejewskim, w spotkaniu uczestniczyli: Dariusz Pawłoś, przewodniczący Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, ks. biskup Mariusz Leszczyński, poseł Sławomir Zawiślak (PiS). Przybyła młodzież, kombatanci, mieszkańcy gminy.
Medal Pro Memoria został ustanowiony sześć lat temu, przez kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przyznawany jest za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. AD

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.01 trulib.blogspot.com