04 Luty 2023 04:30
Nawigacja
Artykuły » WYDARZENIA » 70. rocznica ocalenia Dzieci Zamojszczyzny w Mrozach
70. rocznica ocalenia Dzieci Zamojszczyzny w Mrozach

70. rocznica ocalenia Dzieci Zamojszczyzny w Mrozach

Sobota, 20 kwietnia 2013 roku, pozostanie w pamięci Dzieci Zamojszczyzny z naszej gminy, jako dzień powrotu do wydarzeń sprzed 70 laty.

Wraz z młodzieżą szkolną, przedstawicielami władz gminy, nauczycielami i innymi osobami uczestniczyły w uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej 70 rocznicę swojego przyjazdu do Mrozów. Tam, w Mrozach, Kałuszynie, Cegłowie i innych okolicznych miejscowościach znalazły pomocne dłonie i gorące serca mieszkańców, którzy przyjęli ich do swoich domów, do swoich rodzin. Tym sposobem wiele z nich przeżyło wojnę i powróciło do swoich rodzin. Po 70 latach Dzieci Zamojszczyzny przyjechały do Mrozów, aby podziękować za okazane serce, za uratowanie życia.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną przez biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Marka Stolarczyka, któremu asystował ks. Zygmunt Żółkiewski – dziekan grabowiecki. W czasie Mszy modlono się za Dzieci Zamojszczyzny, za te które przeżyły i te które zginęły. Za mieszkańców, którzy pośpieszyli im z pomocą.

Po zakończonej Mszy świętej, na czele z licznymi sztandarami, w tym cztery z Grabowca, udano się na dworzec kolejowy, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenia z 28 lutego 1943 roku. Tablica ufundowana przez środowisko Dzieci Zamojszczyzny z Gminy Grabowiec jest jednocześnie podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy ratowali Dzieci Zamojszczyzny.

Poświęcił ją  ks. biskup, a samorządowcy z gmin Cegłów, Grabowiec, Kałuszyn i Mrozy pod tablicą złożyli wieńce. Uczestnicy uroczystości przemaszerowali drogą, którą były przewożone dzieci do miejsca w którym otrzymali pierwszą pomoc i skąd zostały zabrane przez przyszłych opiekunów.

W szkole podstawowej w Mrozach odbyła się dalsza część uroczystości. Pani dr Beata Kozaczyńska wygłosiła referat na temat losów wysiedlonych z Zamojszczyzny dzieci, a pani Ewa Grabarczyk – w jaki sposób mieszkańcy Mrozów organizowali pomoc dla Dzieci Zamojszczyzny. Swoimi wspomnieniami z czasów wysiedlenia, pobytu w obozie przejściowym, przyjazdu do Mrozów i pobytu w rodzinach podzielili się: Marian Nowogrodzki, Henryk Kozar, Anna Surma, Weronika Surma i Maria Popek – Dzieci Zamojszczyzny, a pani Jadwiga Mizikowska-Barbulant wspominała to, gdy jako 14-letnia dziewczynka pomagała w przyjmowaniu dzieci z transportu. Wiceminister Obrony Narodowej pan Czesław Mroczek, samorządowcy powiatu mińskiego oraz gmin: Cegłów, Kałuszyn i Mrozy w swoich wystąpieniach mówili o uroczystości jako o żywej lekcji historii. Podkreślali, że dobro i miłość zawsze zwycięża zło. 


Wójt Gminy Grabowiec pan Tadeusz Goździejewski, przywołując motto umieszczone na tablicy pamiątkowej, podziękował w imieniu Dzieci Zamojszczyzny i całej społeczności Gminy Grabowiec za okazane serce i ocalenie dzieci.


W drodze powrotnej, uczestnicy złożyli na cmentarzu parafialnym w Kałuszynie wieniec, zapalili znicze i odmówili modlitwę przy  zbiorowej mogile dzieci i dorosłych z Gminy Grabowiec, którzy zmarli tam w czasie drugiej wojny światowej. W kościele w Kałuszynie wspomniano, że niektóre z Dzieci Zamojszczyzny przyjmowały tu sakrament Pierwszej Komunii.   

Referat Wójta Gminy Grabowiec >> plik pdf

Fotoreportaż >>

Zdjęcia - Dominik Kordyś.  Tekst ze strony GOK Grabowiec.

O tej uroczystości na stronie internetowej Gmiony Mrozy >>


Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.02 trulib.blogspot.com