27 Styczeń 2023 18:11
Nawigacja
Artykuły » WYDARZENIA » Spacer po Grabowcu, śladami Władysława Czachórskiego
Spacer po Grabowcu, śladami Władysława Czachórskiego

Spacer po Grabowcu „Śladami Władysława Czachórskiego” to propozycja Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu a konkretnie Katarzyny Sawickiej, na niedzielne popołudnie, 18 maja 2014 roku. 


Przed wyruszeniem na spacer, zebraliśmy się w grabowieckim Gminnym Ośrodku Kultury. Pani Katarzyna Sawicka, organizatorka spaceru, powitała uczestników i nakresliła krótki plan, a mianowicie: Zwiedzanie kościoła i izby pamięci, pogadanka o twórczości W. Czachórskiego, spacer na grabowiecki cmentarz do grobowca Czachórskich, wręczenie nagród uczestnikomk konkursu o malarzu, projekcja filmu bigraficznego, poczestunek.

Spacer rozpoczęliśmy od kościoła parafialnego, gdzie w lewym ołtarzu bocznym zamontowano obraz artysty pt. „Cud Świętego Walentego”, natomiast w prawej nawie bocznej kościoła wisi tablica pamiątkowa rodziny Czachórskich. 

Ks. proboszcz Zygmunt Żółkiewski, powitał uczestników spotkania i wprowadził w temat.

Pani Zofia Greniuk, nauczycielka plastyki, opowiedziała o twórczości malarza i jego warsztacie artystycznym.


 Obraz znajdujący się w bocznym ołtarzu został ofiarowany parafii przez malarza w 1875 roku jako votum dziękczynne za ukończone studia.


O Czachórskim mówiła także Pani Teresa Goździejewska, polonistka.

Śladów Czachórskiego szukaliśmy także w Regionalnej Izbie Pamięci, po której oprowadzał i informacji udzielał, pan Waldemar Greniuk, nauczyciel historii. 


 
Miejscem docelowym spaceru był grobowiec rodziny malarza na cmentarzu parafialnym w Grabowcu. Na płycie grobowca złożono kwiaty, i zapalono znicze.

O związkach Czachórskiego z noblistą, Henrykiem Sienkiewiczem opowiedziała pani Teresa Goździejewska (polonistka), która od wielu lat jest współorganizatorką i uczestniczką zlotów szkół sienkiewiczowskich. 

Po spacerze, uczestnicy zostali zaproszeni na kawę i ciasto do Gminnego Ośrodka Kultury. 
Dokonano podsumowania konkursu wiedzy o Władysławie Czachórskim, którego organizatorem  i sponsorem nagród była Gminna Biblioteka Publiczna w Grabowcu. Konkurs został przeprowadzony w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu, w piątek 16.05.2014 r. Nagrody i podziękowania  wręczyły panie Krystyna Czausz, dyrektor biblioteki i Teresa Goździejewska, nauczycielka przygotowująca młodzież do konkursu. Laureatkami  zostały: Karolina Kaczmara – I miejsce, Paulina Mamczur – II miejsce, Oliwia Szczuka - III miejsce. Gratulacje.

Podsumowaniem spotkania było wspólne obejrzenie filmu dokumentalnego,autorstwa pana Adama Kulika z telewizji lubelskiej. 
W spotkaniu uczestniczyli:  pani Dorota Grzymała z Muzeum im. księdza Stanisława Staszica w Hrubieszowie i pan Jerzy Krzyżewski przewodniczący Hrubieszowskiego Towarzystwa Regionalnego. 
Ta żywa lekcja historii sprawiła uczestnikom przyjemność a równocześnie poszerzyła  wiedzę o życiu i twórczości światowej sławy malarza Władysława Czachórskiego, który na stałe wpisał się w historię naszej „ Małej Ojczyzny”. 


Szczególne słowa podziękowania otrzymał pan Janusz Koremski, za zaangażowanie w organizację spotkania oraz użyczenie eksponatów, które pomogły stworzyć nastrój epoki.

Na podstawie informacji Katarzyny Sawickiej. 

Fot. Tadeusz Halicki i Dominik Kordyś 

Więcej zdjęć >>


Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.02 trulib.blogspot.com