Nawigacja
Finałowa Gala konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

2021-09-20

Finałowa Gala konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa

Finałowa Gala konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa odbyła się 4 września 2021 roku w amfiteatrze Kumowa Dolina w Chełmie. Do rywalizacji stanęło 180 KGW z całego regionu, a wszystkie zgłoszone do konkursu wyroby zarówno kulinarne, jak i rękodzielnicze nawiązywały do tradycji i bogactwa kulturowego Lubelszczyzny.
Z gminy Grabowiec w gali uczestniczyło Koło Gospodyń Wiejskich z Żurawlowa, zaprezentowano serwetę wykonaną przez Barbarę Siegieńczuk...

(...)Tegoroczna edycja konkursu była poświęcona lubelskim ziołom. Region lubelski to nieskażony ekologicznie obszar, czyste powietrze, wysokie nasłonecznienie, czyli idealne warunki do uprawy ziół. Województwo lubelskie jest zagłębiem tymianku, szałwii, melisy, cząbru, mięty, rumianku i kozłka lekarskiego. Rolnicy pozyskują również krwawnik, skrzyp polny czy pokrzywę. Obecnie w regionie kilkudziesięcioma gatunkami ziół obsiewa się ponad 5,5 tys. ha ziemi. Zioła te trafiają na rynek krajowy oraz na eksport.
W tym roku do konkursu zgłosiło się 308 Kół Gospodyń Wiejskich. Do finału konkursu dostało się blisko 180 kół z całego województwa lubelskiego. Są to laureatki I, II i III miejsca z czterech półfinałów, które odbyły się w lipcu i sierpniu w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Lublinie, podczas których komisje konkursowe wybierały zwycięskie potrawy i rękodzieło spośród 1708 zgłoszeń.

Koła Gospodyń Wiejskich zmierzyły się w trzech kategoriach „Ciasto jak dawniej” - na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy, „Ziołowe skarby kulinarne” - na najlepszy produkt z użyciem ziół, oraz „Serweta inspirowana tradycją” - na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy.
Podczas finału wystąpiły zespoły ludowe: Drewutnia, Zespół wujka Romana oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Gwiazdą gali była Halina Frąckowiak. Nie zabrakł też degustacji regionalnych potraw i produktów.

Źródło: https://chelm.naszemiasto.pl/gala-finalowa-konkursu-kobieta-gospodarna-wyjatkowa-w/ar/c1-8439377

 

Zdjęcia: Andrzej Bąk

Więcej zdjęć: https://gokgrabowiec.pl/gala-finalowa-kobieta-gospodarna-wyjatkowa/#