WARTO PRZECZYTAĆ

2020-04-22

Myśl Polska Najstarszy polski tygodnik - ukazuje się od 1941 roku

Koronawirus odrodzi liberalizm czy zdegraduje?

Koronawirus COVID-19, wywołując pandemię, obnażył dogłębnie oblicze współczesnego świata w podstawowych sferach ludzkiej egzystencji. Ujawnił nade wszystko destrukcyjny charakter opartych na liberalizmie globalnych procesów politycznych i ekonomiczno-gospodarczych – nie tylko na poziomie społecznym, ale również w przestrzeni indywidualnej przeciętnego człowieka...


KARAWAKA W CZECHÓWCE

2020-04-12

W Czechówce (Gmina Grabowiec) zachował się (odnowiony) krzyż z Caravaca nazywany w Polsce karawaka. Krzyż choleryczny, krzyż morowy – krzyż pochodzący XVI-XVII wieku z miasta Caravaca w Hiszpanii. W czasie trwania zaraz rozprzestrzenił się na wschód, bardzo popularny w Polsce pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku.

Należy mieć na uwadze, że karawaka nie może być traktowana jako synonim pojęcia krzyż morowy, które ma szersze znaczenie i dotyczy wszystkich krzyży, niezależnie od formy, które były fundowane w związku z zarazą.

Krzyż tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki z których górna jest trochę krótsza od dolnej. Znaczna część karawak w Polsce miała obydwie poprzeczki o równej długości...


Kronika Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chełmie 1999-2019".

2020-04-12

Zapraszam do zapznania się z "Kroniką Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chełmie 1999-2019". Kronikę publikuję (udostępniam do pobrania w pliku pdf) w Portalu internetowym www.pamiec-nadzieja.org.pl, dla Czytelników zainteresowanych genezą budowy Pomnika Wołyńskiego w Chełmie oraz gehenną Polaków na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947.

Opracowanie to poświęcam pamięci mojego Kolegi Stanisława Senkowskiego i dedykuję wszystkim zaangażowanym w budowę w Chełmie Pomnika Wołyńskiego.

Więcej w Słowie wstępnym do wspomnianej publikacji...


STRACH PRZED ZARAZĄ W GRABOWCU

2020-04-05

Strach przed zarazą spowodował prawie całkowity paraliż życia - także w Grabowcu. Do odwołania zostały zamknięte dla interesantów wszystkie instytucje: Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Ośrodek Zdrowia, Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Gminna i Gminny Ośrodek Kultury. Zawieszono pracę szkoły i przedszkola. Oblepione ogłoszeniami drzwi wejściowe są zamknięte a interesantów uprasza się aby w pilnych sprawach  kontaktowali się z urzędnikami  telefonicznie bądź przez Internet (w skóconym dniu pracy). Nie ma w poniedziałki tradycyjnego jarmarku obecnie nazywanego bazarem. Nie czynne są ksiegarnia i pizzernia. W kościele i na pogrzebach znikoma ilość ludzi odstraszona nałożonymi przez rząd restrykcjami.

Pracują tylko apteki i sklepy z art. spożywczymi i przemysłowymi. Na drzwiach pojawiły się informacje aby wchodzić pojedynczo.

 Dla zobrazowania opisanej sytuacji publikuję kilka zdjęć z 5 kwietnia 2020 r....


WARTO WIEDZIEĆ

2020-03-31

Czym tak naprawdę jest koronawirus?

Odpowiada immunolog prof. Janusz Marcinkiewicz

W najnowszym numerze miesięcznika Wpis, który właśnie się ukazał, Leszek Sosnowski przeprowadza bardzo ciekawą rozmowę ze światowej sławy immunologiem prof. Januszem Marcinkiewiczem, która wprowadza nas w świat wirusów, tłumaczy agresywność koronawirusa, obala mity z nim związane i zdradza, czego się spodziewać w kolejnych tygodniach.

Prof. Janusz Marcinkiewicz jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich naukowców, który wykładał w różnych wielkich ośrodkach badawczych w Europie i USA. Specjalizuje się w immunologii i mikrobiologii, kierownik Katedry Immunologii i prodziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Krakowie. Autor ponad 200 artykułów naukowych. Jego prace na temat odporności były cytowane w światowej prasie naukowej 2700 razy!

Oto obszerne fragmenty rozmowy:...


WARTO PRZECZYTAĆ

2020-03-29

Myśl Polska Najstarszy polski tygodnik - ukazuje się od 1941 roku

Koronawirus i krach światowego porządku

W ciągu ostatnich dekad żyliśmy w oczekiwaniu czegoś fatalnego, jakiegoś nieodwracalnego i decydującego Wydarzenia. Być może tym Wydarzeniem będzie właśnie epidemia koronawirusa. Za wcześnie jest jeszcze na szczegółowe wnioski, ale mamy już za sobą osiągnięcie punktu bez odwrotu w ramach niektórych procesów zachodzących w geopolityce i ideologii...


KTO POTRAFI OPISAĆ TO ZDJĘCIE ?

2020-03-29

Może ktoś z naszych Czytelników pomoże opisać publikowane zdjęcie?

Prawdopodobnie zdjęcie pochodzi z Grabowca albo okolic.

Sądząc po ubiorach mogą to być lata 50. XX w. Na jaką okazję ten wieniec?

Zobacz większy format zdjęcia...


DLA ZAINTERESOWANYCH HISTORIĄ MIASTA GRABOWCA

2020-03-29

Dla zainteresowanych bogatą historią Grabowca, prezentuję zdjęcia ze zbioru dokumentów i pieczęci miejskich XVI-XVIII w. Miasta Grabowiec oraz dokument w jęz. łacińskim z 1565 r. z Muzeum Narodowego w Krakowie. Dokument został przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.

Zdjęcia i dokument otrzymałem od prof. Kazimierza Trybalskiego byłego mieszkańca Grabowiec-Góry, obecnie zamieszkałego w Krakowie..


PRZEBUDOWA BUDYNKU IZBY PAMIĘCI W GRABOWCU

2020-03-22

Aktualnie trwa przebudowa budynku dawnej księgarni (z roku 1967) a ostatnio Izby Pamięci w Grabowcu przy ul Wojsławskiej.

Gmina Grabowiec w dniu 22 stycznia 2020 roku opublikowała ogłoszenie na wyłonienie wykonawcy w procedurze zamówienia publicznego. Zamówienie to dotyczy programu wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej...


Dr n. med. Stefan Ciszewski nie żyje.

2020-03-17

17 marca 2020 r. zmarł w wieku 80 lat nasz Rodak, znany i ceniony lekarz, dr n. med. Stefan Ciszewski.

Niejeden mieszkaniec Grabowca i okolicznych wsi jest wdzięczny i pamięta dr Stefana Ciszewskiego za okazaną pomoc w potrzebie, której nigdy nie odmawiał.

 

"Przypomnienie sylwetki powszechnie znanego w lubelskim środowisku medycznym nestora lubelskiej chirurgii dr n. med.Stefana Ciszewskiego zacznę od przekazania Państwu czegoś, o czym dr Ciszewski mówił bardzo niechętnie: że urodził się w złym miejscu i w złej porze.

Jego rodzinną miejscowością jest Grabowiec k/Zamościa...."

Na zdjęciu obok  Stefanan Ciszewski w okresie szkoły średniej w Grabowcu.


WARTO PRZECZYTAĆ

2020-03-17

Myśl Polska Najstarszy polski tygodnik - ukazuje się od 1941 roku

Pilna potrzeba innych wzorców

Kult tzw. żołnierzy wyklętych, za którego początek odpowiada prezydent Bronisław Komorowski, PO i wszyscy, którzy w 2011 r. głosowali za ustanowieniem Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a za którego rozpętanie do niebotycznych rozmiarów, odpowiada IPN i PiS, jest rzeczą wyjątkowo szkodliwą...