Kolejne wydanie miesięcznika informacyjnego "GŁOS GRABOWCA"

2016-03-19

Kolejne wydanie miesięcznika informacyjnego "GŁOS GRABOWCA" już w sprzedaży. 

Na kolorowych okładkach znajdziemy wiele zdjęć z uroczystościi i wydarzeń, jakie odbyły się w styczniu i lutym br., a między innymi: 73. rocznica wysiedlenia Grabowca, orszak Trzech Króli, Studnówka 2016, Dzień Kobiet, Walentynki z Kołem Gospodyń Wiejskich, relacja z ferii zimowych...


Od Redakcji

Mamy przyjemność oddać w Państwa ręce kolejny numer Głosu Grabowca. Dziękujemy za Wasze opinie pozytywne i negatywne. Tym razem w Głosie powiało świętami. Przedstawiamy kilka ciekawych przepisów na świąteczne potrawy. W wolnej chwili - proponujemy wiosenną krzyżówkę. Chcielibyśmy założyć kącik kulinarny, w którym zamieszczalibyśmy Państwa przepisy. Pragniemy również przedstawić Państwa twórczość artystyczną. Jeśli ktoś z Państwa pisze wiersze czy opowiadania i chciałby podzielić się nimi z mieszkańcami naszej gminy to zachęcamy do przesyłania ich na adres redakcji.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych chcielibyśmy złożyć Państwu życzenia pokoju, wiary i miłości. By nadchodzący czas był przepełniony spotkaniami z rodziną i odpoczynkiem, który doda sił i zmotywuje do podejmowania kolejnych wyzwań, a nadchodząca wiosna wypełni słońcem Państwa życie osobiste i zawodowe. By wszystkie wypieki i potrawy udały się doskonale i uświetniły swym smakiem rodzinne świętowanie. Życzymy by te święta były nie tylko czasem wytchnienia i odpoczynku, ale przede wszystkim duchowej odnowy.

---------------------------------------------

 

Zapraszamy do lektury - tytuły wewnątrz numeru:

 

- XII sesja Rady Gminy Grabowiec

- Coroczne spotkania z wójtem gminy zakończone

- Nowe sołectwo?

- Co z wiatrakami?

- nowa siedziba GOPS

- Odstrzał dzików

- 73. rocznica wysiedlenia Grabowca i okolic - wspomnienia

- Psy - zmora mieszkańców

- Ferie z kulturą

- Studio ORANGE

- SEEKING DREAMS na eksplozji

- Dzień Kobiet z KGW

- Walentynki z KGW

- Orszak Trzech Króli

- Nowe tytuły w Gminnej Bibliotece

- Studniówka 2016

- Krzyżówka świateczna

- Przepisy kulinarne

- Na pomoc potrzebującym

- Listy czytelników


Aktualne wydanie Głosu Grabowca można kupić w Gminnej Bibliotece.


 

 

71. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz (Oświęcim).

2016-01-28

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. W chwili ich wkroczenia za drutami obozy śmierci przebywało ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów. Żołnierzy sowieckich witali jako wyzwolicieli od niemieckich bandytów, którzy zgotowali im ten tragiczny los. 
W Ośwęcimiu Niemcy zamordowali także kilkunastu mieszkańców Grabowca i okolic...  


[...]Aresztowany został Feliks Boczkowski, którego Niemcy wywieźli do Oświęcimia Boczkowski napisał z Oświęcimia kartkę do Jana Pawelca, podając nazwiska, które wymieniono podczas śledztwa. Kartka z Oświęcimia nadeszła l czerwca 1941 r.; Jan Pawelec i część członków organizacji ukryli się, inni zbagatelizowali to ostrzeżenie. 5 czerwca 1941 r. zostali aresztowani: bracia Adam i Władysław Brykalscy, Stanisław Derkacz, Adam Kamforowski, Franciszek Ciszewski, Antoni Surma, Wincenty Nowicki, Jan Poterucha i uczeń gimnazjalny Piotr Wysocki. Z Zamku w Lublinie, w lipcu 1941 r. wywiezieni zostali do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie wszyscy zginęli... (Wacław Jaroszyński - "Siedem wieków Grabowca") więcej: >>

Tablica pamiątkowa w grabowieckim kościele poświęcona mieszkańcom Grabowca  zamordowanym w Oświęcimiu

 


Jan Poterucha, którego nazwisko jest wśród zamorowanych, był ostatnim przedwojennym wójtem gminy Grabowiec.

 


Zachowały się jego listy z Oświęcimia, udostępnione przez rodzinę: Zobacz>>>

 

Polecam książkę Stanisława Grzesiuka "Pięć lat kacetu"

a także

Raport rotmistrza Witolda Pileckiego, Polaka, bohatera, który z własnej woli poszedł do obozu w Oświęcimiu aby przekazać światu raport nt. ogromu zbrodni niemieckich.

[...] "Ach! Więc zamknęli nas w zakładzie dla obłąkanych!..."- przemknęła mi myśl. - Co za podłość! - rozumowałem jeszcze kategoriami ziemi. Ludzie z łapanki - a więc nawet w pojęciu Niemców nie obciążeni żadną winą wobec Trzeciej Rzeszy. W głowie zabłysły mi słowa Janka W., wyrzeczone do mnie po pierwszej łapance (sierpień) w Warszawie: "Ot, widzisz, nie skorzystałeś z tak dobrej okazji - ludziom złapanym na ulicy nie zarzucą żadnej sprawy politycznej - w ten sposób najbezpieczniej można się dostać do obozu." Jakże naiwnie, hen tam w Warszawie podchodziliśmy do sprawy Polaków wywożonych do obozów. Tu nie potrzeba było mieć żadnej sprawy politycznej, żeby zginąć. Zabijano pierwszego lepszego z brzegu... (z Raportu rotmistrza  Witolda pileckiego - cały raport >> plik pdf)


Świąteczne wydanie miesięcznika GŁOS GRABOWCA

2015-12-21

Świąteczne wydanie mięsięcznika informacyjnego "GŁOS GRABOWCA" już w sprzedaży.

Na kolorowych okładkach znajdziemy wiele zdjęć z uroczystościi i wydarzeń, jakie odbyły się w listopadzie i grudniu br., a między innymi: Dnia Niepodległości, Złotych Godów, wystaw organizowanych w miejscowym ośrodku kultury, Aktywni +50 - spotkanie opłatkowe, Zaduszki Poetyckie,  Pieczony Ziemniak, wystawa prac pani Barbary Siegieńczuk pt. " Zakręcony Świat Basi".

A co na pozostałych stronach gazety?...


Wewnątrz numeru znajdziemy kilka ciekawych artykułów - oto tytuły kilku:
 

- X sesja Rady Gminy - co dalej ze szkołą zawodową iliceum.

- Artykuł pt. Wyludnienie -  ciekawe spostrzeżenia redaktora Głosu Grabowca z objazdu wszystkich wsi i gospodarstw na terenie naszej gminy.

- GOPS informuje - istotne informacje dla rodziców, których dzieci uczęszczają do szkół ponadgimnazjalnych poza terenem gminy.

- Z cyklu Ludzie Grabowca - obszerny artykuł o pani  dr Reginie Boczkowskiej, niedawno zmarłej zasłużonej lekarce.

- Informacje o bieżącej pracy i osiągnięciach naszej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury.

- Relacja z uroczystej Wieczornicy z okazji Dnia Niepodległości.

- Relacja z imprezy Święto Pieczonego Ziemniaka.

- Zaduszki poetyckie,

- Złote Gody, uroczystość z wręczeniem medali za długoletnie pożycie.

- Artykuł na temat prężnej działalności KGW w Grabowcu-Górze.

 

Gazeta jeszcze dostępna w Bibliotece Publicznej w Grabowcu (GOK)Wystawa prac pani Barbary Siegieńczuk

2015-12-12

W niedzielę mikołajkową – 6 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu można było obejrzeć wystawę quillingu pt. „Zakręcony Świat Basi”. Osoby zainteresowane tą techniką mogły pod okiem autorki – pani Barbary Siegieńczuk spróbować swoich możliwości. Wystawa jest dostępna do 30 grudnia 2015 r..


 


Quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”) technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.
Przygotowane elementy najczęściej naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. Rzadziej z elementów skleja się samodzielne kompozycje dekoracyjne. Technika wywodzi się prawdopodobnie z jubilerskiej techniki filigranu.(Wikipedia.pl).Wystawa modeli Macieja Herbuta

2015-11-28

W grabowieckim Gminnym Osrodku Kultury Maciej Herbut zaprezentował swoje modele: samolotów, czołgów, samochodów i lokomotyw. Wystawa będzie otwarta do 30 listopada br.
Zapraszam do obejrzenia wystawionych modeli w moim albumie zdjęć...


 

 

"Klub Aktywni 50+"

2015-11-26

W Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu rozpoczął działalność „Klub Aktywni 50 +”. Oferta skierowana do ludzi z tej grupy wiekowej, wynikła z potrzeby społecznej środowiska lokalnego. Dotychczas odbyły się trzy spotkania, na których uczestnicy rozmawiali o swoich zainteresowaniach,  wspomnieniach i o sprawch aktualnych naszego środowiska.

Jest to na pewno dobra  okazja do przyjemnego i pożytecznego spędzenia czasu w towarzystwie osób w zbliżonym wieku, gdzie można wspólnie porozmawiać, pośpiewać, wypić herbatę a także dowiedzieć się czegoś ciekawego...


Planujemy również odkrywanie talentów plastycznych, recytatorskich, gawędziarskich a także wycieczki, potańcówki oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

Opiekunem Klubu jest Pani Elżbieta Nowak, dyrektor GOK.

Ustalono, że dniem spotkań będzie środa, godz. 10.00.

 

Zapraszamy serdecznie osoby, które chcą aktywnie uczestniczyć we wspólnych spotkaniach.


Czekamy 


W minioną środę 25 listopada br., Pani Ewa Reszko recytowała swój wiersz, którego tematyka dotyczy takich właśnie wspólnych spotkań i jest swego rodzaju zaproszeniem...

 

" Tu w Grabowcu małym mieście

coś zaczyna dziać się wreszcie.

W GOK-u drzwi się otwierają

bo seniorzy się zbierają.

Dosyć starym siedzieć w budzie,

trzeba trochę wyjść do ludzi.

Tu sie spotkasz z koleżanką

i wypijesz kawę z pianką.

Tu zapomnisz o kłopocie

bo go wszyscy mamy przecież.

Tu są bardzo fajne panie,

słowo daję - ręczę za nie.

Pani Dyrektorka GOK-u

zawsze nam dotrzyma kroku.

Lecz przepraszam! Zapomniałam

o męszczyznach nie wspomniałam.

Bardzo fajni są panowie,

ktoś zaśpiewa, ktoś coś powie.

Ktoś zaprosi cię do tańca,

szybciej niż ksiądz do różańca.

Bo tu nawet połamańce

ochoczo idą w tańce.

I pan Karol znajdzie chwilę

i ząśpiewa z nami mile.

Bo tu w GOK-u grono całe

to naprawde jest wspaniałe.

Wszystko co tu mamy przecie

dzięki Pani jest Elżbiecie.

Tu się każdy świetnie czuje,

kto nie przyjdzie niech żałuje.

Muszę kończyć tymi słowy,

na dziś więcej nie mam głowy."

 

Z poważaniem dla wszystkich - Ewa Reszko 

Rada Gminy Grabowiec podjęła uchwałę w sprawie zamiaru stopniowj likwidacji liceum i szkoły zawodowej.

2015-11-17

Na sesji w dniu 12 listopada 2015 roku, Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji poprzez wygaszanie Liceum Ogólnokształcącego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, wchodzących w skład Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. W procesie likwidacji placówki oświatowej jest to tzw. uchwała intencyjna, i stanowi pierwszy etap całej procedury... 


Procedura likwidacji szkoły składa się z dwóch równorzędnych etapów. W pierwszej kolejności podejmowana jest uchwała o zamiarze likwidacji placówki, która ma charakter intencyjny.

Następnie organ prowadzący szkołę jest zobowiązany, co najmniej na sześć miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły rodziców uczniów i właściwego kuratora oświaty Niezbędne jest także uzyskanie pozytywnej opinii kuratora oświaty i dopiero po wypełnieniu tej procedury możliwe jest podjęcie kroków prowadzących do likwidacji szkoły.

 

Nasza Gmina dokłada do oświaty coraz więcej środków własnych. W okresie 6 lat z budżetu Gminy Grabowiec wydatkowano ponad 8 mln. 116 tys. zł. Średnio dotacja własna to około 1 mln.352 tys. zł. rocznie.

Gmina napotyka na coraz większe trudności w uzupełnianiu subwencji oświatowej otrzymywanej z budżetu państwa, na realizację zadań oświatowych z dochodów własnych. Jest to spowodowane przede wszystkim  niżem demograficznym, ale również brakiem zabezpieczenia przez budżet państwa środków finansowych, adekwatnych do skali prowadzonych przez Gminę zadań oświatowych, w tym obowiązku spełnienia średnich ustawowych wynagrodzeń nauczycieli.

 

W Zespole Szkół im Henryka Sienkiewicza w Grabowcu w roku szkolnym 2015/2016  uczy się 485 uczniów. Szkoła zatrudnia 52 nauczycieli.

Na jednego nauczyciela przypada 9,3 uczniów.

Spadek liczby uczniów w Zespole Szkół w Grabowcu powoduje zmniejszenie subwencji oświatowej. W porównaniu z rokiem 2014 o 352 tys. zł. do roku 2015.

Nie przekłada się to na spadek zatrudnienia nauczycieli, co powoduje wzrost kosztów utrzymania Zespołu, które to muszą być pokrywane środkami własnymi gminy.

Średnio etat nauczyciela dyplomowanego w Zespole Szkół  kosztuje samorząd około 70 tys. zł. brutto rocznie.

Z wyliczeń księgowej ze szkoły na wynagrodzenia w zespole wydatkujemy około 90% rocznego budżetu oświaty.

Analizując strukturę wydatków na oświatę w okresie 6 lat (w załączeniu),  Rada Gminy Grabowiec wnioskuje o ograniczenie wydatków na oświatę z własnego budżetu w kolejnych latach.

 

W związku z powyższym zasadne jest zdaniem Rady, zamiar likwidacji poprzez wygaszanie Liceum Ogólnokształcącego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, w których obecnie naukę pobiera  31 uczniów w liceum (3 klasy) i 12 uczniów w szkole zawodowej (2 klasy).

Wszyscy uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w liceum i szkole zawodowej będą mieli możliwość jej ukończenia. Wygaszenie nastąpi: dla szkoły zawodowej z dniem 31 sierpnia 2017 roku, a dla liceum z dniem 31 sierpnia 2018 roku.


W roku bieżącym na oświatę z budżetu gminy wydatkowano kwotę 1 mln. 520 tys., (tabela w załączeniu) a potrzeba będzie jeszcze około 110 tys. zł  na płace w miesiącu grudniu 2015 r.

W projekcie budżetu gminy Grabowiec na rok 2016, w dziale oświata i wychowanie, zaplanowano kwotę  1 mln.539 tys. zł ze środków własnych gminy. Aktualnie w Zespole Szkół jest zatrudnionych 53 nauczycieli w wymiarze 50,84 etatu: w tym 36 nauczycieli dyplomowanych, 11 mianowanych, i 6 kontraktowych.

 

Załącznik, struktura wydatków w okresie 2010 - 2015 >>plik pdf

 

Publikowana treść uzasadnienia wraz z tabelą, była omawiana przez przewodniczącą Rady Gminy Grabowiec na posiedzeniu Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej w Zespole Szkół w Grabowcu. Ponadto powielony dokument otrzymali nauczyciele, rodzice, radni i sołtysi z terenu gminy Grabowiec.

Podziękowanie od Rodziny śp. doktor Reginy Boczkowskiej

2015-11-17

Podziękowanie

Bardzo dziękujemy Księżom za odprawioną mszę św. i wygłoszoną homilię, posłudze kościelnej za oprawę. Panu wójtowi i radzie gminy na czele z Panią przewodniczącą za pożegnanie oraz zorganizowanie orszaku pogrzebowego...


Dziękujemy pocztom sztandarowym, orkiestrze oraz wszystkim delegacjom z zakładów pracy z Grabowca i Hrubieszowa.


Z całego serca dziękujemy Pani dr Bożenie Tabale i Panu dr Markowi Tabale, paniom pielęgniarkom: Pani Basi, Pani Eli, Pani Heli, Pani Zosi, Pani Danusi, Panu Stefanowi, Pani mgr Mariannie Halickiej, którzy przez te długie miesiące byli z nami prawie codziennie o każdej porze dnia i nocy.

Dziękuję Pani dr Teresie Kliza wraz z mężem za pomoc i wsparcie duchowe, Pani Teresie Pawłowskiej za codzienną pomoc oraz wszystkim z Rodziny a szczególnie Krystynie i Teresie, które codziennie dzwoniły dowiadując się o stan zdrowia Cioci.

Dziękujemy sąsiadom, przyjaciołom, znajomym za obecność na uroczystości żałobnej.

Nie sposób wymienić wszystkich, którym należą się podziękowania, dlatego jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj żegnają Naszą Siostrę i Ciocię i w jej intencji przyjęli komunię św.

 

Wszystkim za wszystko Bóg zapłać.

Lek.med. Regina Boczkowska nie żyje

2015-11-12

W dniu dzisiejszym w wieku 94 lat, zmarła pani doktor Regina Boczkowska.

Msza żałobna w grabowieckim kościele rozpocznie się około godz. 11:30.

Pani Regina Boczkowska została uhonorowana przez Radę Gminy Grabowiec tytułem "Zasłużony dla Gminy Grabowiec". Czytaj więcej >>

"Dzień jakich wiele" Tygodnik Zamojski z 1980 r.

Fotorelacja z pogrzebu..


 Fotorelacja z pogrzebu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć >>


"Dzień jakich wiele" Tygodnik Zamojski z 1980 r.

Spotkanie patriotyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości

2015-11-09

 

Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu przy współpracy z KGW i OSP Grabowiec-Góra - zapraszają na spotkanie patriotyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Jak interesujesz się Ojczyzną” które odbędzie się 11 listopada 2015 r...


Program:

 

Godzina 17:00 - zbiórka na placu przed budynkiem GOK,

- pochód patriotyczny na miejsce spotkania: (plac pod górą Trzech Krzyży),

- teksty poetyckie przy ognisku zaprezentuje młodzież i osoby dorosłe,

- rozmowy nt: „ Czym jest współczesny patriotyzm?",

- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich,

- pieczenie kiełbasek przy ognisku (poczęstunek  zapewniają organizatorzy)

 

Organizatorzy zalecają:

ciepłe ubrania,

zabranie ze sobą latarek.

Mile widziane są ubiory z czasów walk o niepodległość.

 W przypadku złej pogody, spotkanie odbędzie sie w sali GOK.

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2015 w gminie Grabowiec

2015-10-27

Statystyka wyborcza w gminie Grabowiec.

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu RP

Zbiorcze statystyki głosowania ...


 

Wyniki wyborów do Sejmu RP

 
Zbiorcze statystyki głosowania

 

Liczba uprawnionych do głosowania 3658

Liczba kart ważnych                       1352

Liczba głosów ważnych                   1296

Liczba głosów nieważnych                  56

 

Więcej: http://parlament2015.pkw.gov.pl/349_Wyniki_Sejm/0/1/0/062002

 

----------------------------------------

 

Wyniki wyborów do Senatu RP

 
Zbiorcze statystyki głosowania

 

Liczba uprawnionych do głosowania 3658

Liczba kart ważnych                       1351

Liczba głosów ważnych                   1311

Liczba głosów nieważnych                  40
 

 

Frekwencja w regionie - 36.93%

 

Więcej: http://parlament2015.pkw.gov.pl/351_Wyniki_Senat/0/0/19/062002


 


Aktualnie online
bullet.gif Gości online: 1

bullet.gif Użytkowników online: 0

bullet.gif Łącznie użytkowników: 22
bullet.gif Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLWENTÓW LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ

Ostatnie artykuły
bullet.gif KLEPSYDRY STR-5
bullet.gif Działka z budynkami...
bullet.gif MINIONY CZAS ks.Wald...
bullet.gif Sto lat Grabowca w d...
bullet.gif WYDARZENIA W ROKU 2005
GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY