Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 22
» Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
WYDARZENIA
GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

GMINA GRABOWIEC
GRABOWIEC W INTERNECIE
WSPÓŁDZIAŁAMY

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprezentować Grabowiec i Gminę Grabowiec, położoną w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.
Teren Gminy Grabowiec to region o wysokich walorach przyrodniczych - cennych dla tych, którzy pragną dla swoich rodzin czystego środowiska, bezpieczeństwa i ciszy.
Zapraszamy Państwa do czytania Portalu Internetowego Towarzystwa, w którym prezentujemy wszechstronnie Grabowiec i Gminę oraz ważniejsze epizody z historii. Mamy także nadzieję, że wirtualna wędrówka po Portalu internetowym zachęci Czytelników do rzeczywistego odwiedzenia naszej miejscowości oraz ciekawych i malowniczych terenów Gminy Grabowiec.


  Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu tego Portalu, przyślij zdjęcia, napisz artykuł, dodaj news'a z wydarzeń regionalnych związanych z tematyką Portalu. Zapraszamy do współpracy. Wszelkie materiały prosimy przesyłać na podany w stopce adres e-mail administratora.

Zarząd  TPG


Deklaracja członkowska do pobrania: - plik pdf >>   - plik rtf >>
NIP: 9222598534,  REGON: 951085477

ALBUMY PREZENTOWANE W GOOGLE - ZAPRASZAM
Warto przeczytać

2020-10-22

 

Najstarszy polski tygodnik - ukazuje się od 1941 roku

 

Rozsądek w czasach pandemii

Dzisiejszy tekst piszę głównie dla siebie, tak ku pamięci, żeby zostawić ślad swojego myślenia o dziejących się wydarzeniach. Mam poczucie jakiegoś dramatycznego momentu. Tym dramatem nie jest nawet epidemia koronawirusa, ale to, co dzieje w związku z nią i obok niej...


Relacja filmowa z uroczystości 740. lat Grabowca

2020-10-17

Zapraszam do obejrzenia dotychczas nie publikowanej relacji filmowej z uroczystości jubileuszowej 740. lat Grabowca.

Relacja filmowa z uroczystości 740. lat Grabowca składa się z trzech części. Pierwsza część - uroczysta sesja Rady Gminy Grabowiec i odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej na pomniku, druga to konferencja nt. Henryka Sienkiewicza - patrona Zespołu Szkół w Grabowcu i trzecia część - zwiedzanie Regionalnej Izby Pamięci. 

W filmie wykorzystałem nagrania z występu "Chóru  700-lecia Grabowca" z roku 1968. Nagrania udostępnił Ryszard Karczmarczuk...


ARCHIWUM KASET VHS. STUDNIÓWKA-1992

2020-10-04

Zapraszam do obejrzenia i wspomnień studnówki w Liceum w Grabowcu 25 stycznia 1992 r. Była to trzydziesta szósta studniówka w historii grabowieckiego liceum.

Zapewne szczególnie będą  nią zainteresowani absolweni liceum rocznika 1992/93 a także pozostali jej uczestnicy...  


Kolejny film z archiwum kaset VHS

2020-10-01

Kolejny film z archiwum kaset VHS.

Tym razem wspomnienia dwóch aktywnych członków ruchu oporu z lat okupacji niemieckiej i pierszych lat powojennych - do roku 1946.

Swoje wojenne przeżycia opowiadają: Kazimierz Wróblewski - najbardziej znany pod pseudonimem "Maryśka" i Adolf Krzyszczuk ps. "Sokół".

Nagranie pochodzi prawdopodobnie z roku 1998 zrealizowane w siedzibie Koła Rejonowego Światowego Związku Żołnierzy AK w Grabowcu...


81. rocznica tragicznej śmierci rannych polskich Żołnierzy Września 1939 roku ze szpitala polowego w Grabowcu

2020-09-22

81 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. 25 września 1939 roku sowieci dotarli do Grabowca.
Tradycyjnie, od roku 1989 w ostatnią niedzielę września, czczona jest pamięć o zamordowanych, rannych polskich żołnierzach ze szpitala polowego w Grabowcu.   25 września 1939 roku, oddziały sowieckie dotarły do Grabowca. Cofające się przed Niemcami, polskie oddziały stoczyły w rejonie Grabowca krótką walkę z żołnierzami Armii Czerwonej. W Grabowcu pozostał mały szpital polowy, z rannymi polskimi żołnierzami i lekarzami oficerami...

Fotoreportaż z 27.09.2020 >>


IV ZAWODY W POWOŻENIU ZAPRZĘGAMI KONNYMI

2020-09-16

KGW w Grabowiec Górze

Wójt Gminy Grabowiec
Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu

zapraszają do obejrzenia zawodów w powożeniu zaprzęgami konnymi.

Zawody odbędą się w niedzielę 20 września 2020 r. na błoniach pod Grabowiec Górą. Rozpoczęcie o godz. 14:00...

Relacja filmowa i fotogaleria >>


WARTO PRZECZYTAĆ

2020-08-31

Łzy za Szumowskim


Niespodziewanie dymisję ze stanowiska Ministra Zdrowia złożył Łukasz Szumowski. Wysłuchałem łzawego pożegnania, w którym dziękował i żonie, i dzieciom, a potem laudacji jego współpracowników i samego Premiera Mateusza...


Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia w roku 2000

2020-08-29

Zapraszam do obejrzenia relacji filmowej z uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej w Grabowcu we wrześniu 2000 roku. 


Wspomnienie o płk. Kazimierzu Wróblewskim

2020-08-28

Relacja filmowa (dotychczas nie publikowana) z pogrzebu płk. Kazimierza Wróblewskiego - dowódcy oddziału leśnego AK, który został pochowany na cmentarzu w Grabowcu 7 lipca 2007 roku.

Płk. Kazmierz Wróblewski zmarł 01 lipca 2007 roku w wieku 93 lat. Był znany na terenie Gminy Grabowiec jako żołnierz Armii Krajowej - płk. Kazimierz Wróblewski  ps. "Maryśka" i " Ryś", dowódca oddziału leśnego AK i Komendant Rejonu Grabowiec AK.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dnu 07 lipca 2007 roku w Grabowcu.


100. rocznica Bitwy pod Komarowem

2020-08-21

Rekonstrukcja bitwy pod Komarowem odbędzie się w planowanym terminie. Coroczna rekonstrukcja bitwy pod Komarowem upamiętnia największą kawaleryjską bitwę wojny polsko-bolszewickiej, która zakończyła się zwycięstwem polskich wojsk nad armią radziecką.

Tegoroczne obchody święta Kawalerii Polskiej odbędą się w Wolicy Śniatyckiej w dniach 28 - 30 sierpnia 2020 r. Punktem kulminacyjnym wydarzenia jak zwykle będzie widowiskowa inscenizacja Bitwy pod Komarowem. W tym roku przypada wyjątkowa, bo 100. rocznica ostatniej i jednocześnie największej bitwy konnicy w XX-wiecznej Europie...


WARTO PRZECZYTAĆ

2020-08-07

Zamiast poddawania się COVID-owej paranoi włącz myślenie! – dr Anna  Martynowska dla Mediów Narodowych

Dr Anna Martynowska nie jest już kierownikiem dolnośląskiej przychodni. Za publiczne wypowiedzi poddające w wątpliwość politykę ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w kwestii pandemii, w dniu 24 lipca 2020 roku została zawieszona w prawach wykonywania zawodu lekarza. Dokonała tego sąd lekarski...