27 Styczeń 2023 17:51
Nawigacja
Artykuły » WYDARZENIA » Upamiętnienie 70. rocznicy wysiedlenia przez niemieckiego okupanta i martyrologii Dzieci Zamojszczyzny z terenu gminy Grabowiec
Upamiętnienie 70. rocznicy wysiedlenia przez niemieckiego okupanta i martyrologii Dzieci Zamojszczyzny z terenu gminy Grabowiec

Upamiętnienie 70. rocznicy wysiedlenia przez niemieckiego okupanta i martyrologii Dzieci Zamojszczyzny z terenu gminy Grabowiec

 

Od 21 stycznia 1943 r. rozpoczęło się wysiedlanie Polaków z gminy Grabowiec. 23 stycznia 1943 r. wysiedlono wsie Szystowice i Skibice, w następnych dniach inne. Samą osadę Grabowiec i Górę wysiedlono 20 lutego 1943 r. Łącznie w gminie wysiedlono 6129 osób (2351 mężczyzn, 2579 kobiet i 1199 dzieci). Akcję przeprowadzało Gestapo, SS, żandarmeria i Ukraińcy w służbie niemieckiej. Wysiedlenie miało bardzo brutalny przebieg. Zamordowano 52 osoby (30 mężczyzn, 13 kobiet i 9 dzieci). Na opuszczonych przez Polaków gospodarstwach osadzono 3500 Ukraińców, przerzuconych z powiatu zamojskiego. Straty materialne poniesione przez Polaków w gminie wyniosły około 8 milionów złotych według szacunku przedwojennego. W osadzie pozostawiono jedynie 26 rodzin rzemieślniczych. Ocalała też pewna część młodych chłopców, którzy pod dowództwem por. rez. Pawła Runkiewicza, ps. Czarny i sierż. Bogusława Matwiejczuka ps. Brzęczyk, przebywali w majątku Siedlisko koło Grabowca i tam w jednej z sal pałacu urządzili zamaskowaną placówkę.  

Fragment z książki Wacława Jaroszyńskiego - SIEDEM WIEKÓW GRABOWCA - ROZDZIAŁ VIII

 Więcej >>

 

23 czerwca 2013 roku obchodziliśmy 70. rocznicę wysiedlenia Grabowca i okolic przez niemieckiego okupanta w dniu 20 lutego 1943 r..

W tych tragicznych dniach lutego 1943 r. szczególną gehennę przeżywały dzieci. Odebrane rodzicom przez niemieckich bandytów i załadowane do bydlęcych wagonów zostały skazane na pewną śmierć z zimna i głodu. Tylko dzięki ofiarności i bohaterstwu dobrych ludzi część z nich ocalała.
Wydarzenia, które rozegrały się na Ziemi Grabowieckiej w 1943 roku miały dziś szczególny wydźwięk. Po mszy św. odsłonięto tablicę upamiętniającą wysiedlenie i martyrologię Dzieci Zamojszczyzny. Jest to symbol ofiary, rozłąki, bólu i śmierci tych niewinnych małych istot ludzkich. Poświęcenia dokonał ks. Kanclerz Adam Firosz, kwiaty złożyli: Pan Henryk Matej – Starosta Zamojski, Pani Bożena Żelazowsa – minister w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pan Dariusz Pawłoś – Prezes Fundacji Polsko–Niemieckie Pojednanie, Pani Jadwiga Mizikowska - Barbulant - pielęgniarka, wolontariuszka z Mrozów opiekująca się dziećmi w 1943 roku, przedstawiciele samorządów z gmin Mrozy, Kałuszyn, Cegłów i Grabowiec, Kombatanci i wojsko.
Dzieci Zamojszczyzny, które przeżyły tą tragedię otrzymały pamiątkowe serca wykonane z drewna, które są symbolem Opatrzności Bożej i otrzymanej pomocy od życzliwych ludzi.
Uroczystość w Grabowcu była częścią Dni Pamięci, które rozpoczęły się w Mrozach 20 kwietnia br. odsłonięciem tablicy upamiętniającej transport z Zamojszczyzny, który dotarł tam 28 lutego 1943 roku. Dalsza część obchodów odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół  w Grabowcu. Młodzież wystąpiła z wiązanką pięknych pieśni a historyk, Pan Waldemar Greniuk z referatem „Dzieci Zamojszczyzny a młode pokolenie Polaków”. Środowisko kombatanckie wyróżniło kilkanaście osób za współpracę w utrwalaniu pamięci historycznej, głos zabrali goście, którzy chcieli podzielić się swoimi refleksjami.


Wójt gminy Grabowiec - Tadeusz Goździejewski

Referat Wójta

Szanowni Państwo, Drodzy Kombatanci
Jak co roku obchodzimy rocznice tragicznych dla mieszkańców Grabowca i okolic wydarzeń z okresu II wojny światowej. Zamojszczyzna, ziemia grabowiecka były w szczególnie okrutny sposób traktowane przez hitlerowskiego najeźdźcę. Obrazy tamtych tragicznych zdarzeń na zawsze pozostały w pamięci świadków. Wśród nich są ówczesne dzieci, które przeszły gehennę, swoją drogę krzyżową. Dziś one – Dzieci Zamojszczyzny dają świadectwo o tamtych tragicznych dniach, dniach  które dla nas – pokolenia powojennego, są już historią. W tym roku obchody rocznic tamtych wydarzeń mają szczególny charakter. Szczególny ze względu na uczestniczenie w nich osób, które serdeczną opieką otoczyły dzieci wysiedlone z naszych terenów. Także społeczności gmin, na terenie których dzieci znalazły schronienie, z powagą włączyły się w organizację uroczystości. Za tamte, sprzed 70 lat, serca, i za Waszą obecność we wspólnym oddawaniu hołdu bezbronnym ofiarom, za uczestniczenie w lekcji historii naszego narodu, za Pamięć którą chcecie razem z nami przekazywać naszym młodym pokoleniom – serdecznie dziękuję. To nasze wspólne dzieło byłoby ułomnym, gdyby ograniczyło się do materialnych symboli pamięci i uczestnictwa w uroczystościach bez głębszej refleksji, bez trwałego śladu w naszym życiu. Czujemy się wykonawcami niespisanego testamentu ofiar wysiedleń, pacyfikacji i represji niemieckiej. Testamentu, który nakazuje nam okazywać szacunek innym, żyć dla nich, wspólnie pracować dla dobra naszej Ojczyzny i wychowywać w tym duchu młode pokolenia. Radujemy się, że z Waszą pomocą, Szanowni Goście, możemy ten testament w pełni wykonać i przekazać go naszym dzieciom. Ale o tym jak naszą młodzież przygotowaliśmy do tego odpowiedzialnego zadania powie nam za chwilę osoba najbardziej kompetentna – pan profesor historii.

Dziękuję  

Osoby odznaczone Odznaką za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych:

Pani Beata Kozaczyńska, Pan Dariusz Jaszczuk, Pan Marcin Uchman, Pan Marian Soszyński,  Pan Zbigniew Pawlukowski, Pan Tadeusz Goździejewski

 


 

Wójt Tadeusz Goździejewski wraz z kombatantami  wręczył podziękowania za udział i włączenie się w organizację Dni Pamięci -  następującym osobom:

 Pan Jan Broda, Pani Henryka Sęktas, Pani Maria Bartosik, Pani Danuta Grzegorczyk, Pani Ewa Grabarczyk, Pani Renata Kuligowska, Pan Tomasz Malesa, Delegacja pocztu sztandarowego z gminy Mrozy,  Pan Marian Pełka, Pan Dominik Kordyś, Pan Waldemar Greniuk, Pan Jan Nowak, Pani Elżbieta Nowak, Ks. Zygmunt Żółkiewski, Pani Elżbieta Widyma, Pan Tadeusz Halicki, Pani Anna Litwin

Fotoreportaż z uroczystości >>


70. rocznica ocalenia Dzieci Zamojszczyzny w Mrozach 20-04-2013 >>

Wspomnienia Adolfa Boczkowskiego >>

Więcej na temat tamtych tragicznych dni >>

Byliśmy pewni, że prowadzą nas na śmierć! >>

Fotoreportaż z uroczystości - 23-06-2013 r . >>

Broszura przygotowana na uroczystość 70. rocznicy wysiedlenia >>

70. rocznica wysiedlenia >>

Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.01 trulib.blogspot.com