03 Lipiec 2022 08:37
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Czarnotą

W większości to relacje z konnych wypraw po bliższych i dalszych Kresach, ale też opisy wędrówek siadami dawnych, legendarnych kresowych stadnin koni arabskich. Choć, tak naprawdę, to podróże w głąb ciągle niespokojnej, nieco naiwnej i mającej kłopoty z przystosowaniem do współczesnych realiów kresowej duszy, której marzy się bycie wolnym jak wicher w stepie.

Plansza autorstwa Katarzyny Sawickiej

Elżbieta Nowak rozmawia z autorem książki Krzysztofem Czarnotą

 

... „Dla nich rzuciłem wszystko, zawód, środowisko, znajomych, styl życia i wyniosłem się na drugi koniec Polski. Co zrobić, kiedy magia Kresów nawet tych dzisiejszych, które są przecież ledwie namiastką dawnych Kresów Rzeczypospolitej, jest jedyna w swoim rodzaju. Tutaj nawet dzisiaj świat wygląda jeszcze zupełnie inaczej, zwłaszcza ten widziany z grzbietu konia. W moich końskich włóczęgach zawsze przyświeca mi słynne zdanie Romana Pankiewicza, mówiące, że "koń to kultura".

... „Parę lat temu, na jakiejś końskiej imprezie, do kolegi odzianego w staropolski żupan i delię podeszło dwóch kowbojów w dżinsach, kapeluszach i kamizelkach z frędzlami. Przyglądali mu się chwilę z uwagą, a następnie jeden z nich zapytał: Co za pajaca udajesz? Przyjaciel delikatiie pogładził dłonią rękojeść szabli, zawadiacko spojrzał im w oczy i powiedział, że woli udawać polskiego szlachcia, niż amerykańskiego pastucha od krów.

Fot. Tadeusz Kąkol

Fragment pierwszego rozdziału ksiązki.

ARABAMI PO KRESACH

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem od Romana Pankie­wicza, że koń to kultura, kompletnie nie zdawałem sobie sprawy jak ważna, wielowymiarowa i głęboka jest to sen­tencja. W początkach mojej przygody z końmi myślałem, chyba tak jak i większość, że koń to koń, pożyteczne stwo­rzenie, na którym można miło spędzić czas, można go lubić, nawet się do niego przywiązać, zaś arab jest tak cenny głów­nie dlatego, że jest drogi. Dzisiaj, bez cienia przesady mogę powiedzieć, że konie arabskie zabrały mnie i moją rodzinę w najpiękniejszą podróż życia, podróż po Kresach Najja­śniejszej Rzeczypospolitej i to zarówno tych współcze­snych, jak i tych ukrytych na kartach historii.

Świat jaki przez ostatnie piętnaście lat wokół siebie bu­dowałem nie pozwala mi myśleć o koniu arabskim bez tej otoczki złożonej z historii, wielkich postaci, tradycji, le­gend, patriotycznych uniesień. Siedzę teraz w sąsiadują­cej ze stajnią zaściankowej siodłami zwanej Atamanówką. W powietrzu unosi się zapach dziegciu, a na ścianach por­trety „mistrzów". Z najwyższej półki spogląda hrabia Ju­liusz Dzieduszycki z Jarczowiec, który ze słynnej wyprawy do Arabii przywiódł na Podole Gazellę, Mlechę i Saharę. Tuż obok Emir Wacław Rzewuski trzymający w ręku swoją ukochaną klacz Muftaszarę. Nieco niżej hodowca wybitnie...


Inne ksiązki autora

Czytaj o innym spotkaniu z Krzysztofem Czarnotą  5 grudnia 2013 roku 

Strona interetowa Krzysztofa Czarnoty: http://www.krainakuhailana.pl/index.php

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.02 trulib.blogspot.com