FOTOREPORTAŻE

Bazar w Grabowcu

W każdy poniedziałek na Rynku w Grabowcu od wczesnych godzin porannych do południa trwa bazar. Asortyment towarów jest bardzo szeroki, od artykułów przemysłowych po spozywcze. Asortyment zmienia się w zależności od pory roku.

Uroczystość uczczenia 75. rocznicy tragicznej śmierci polskich Żołnierzy Września 1939 r.

W niedzielę 21 września 2014 roku, w Grabowcu Górze przy pomniku pomordowanych Żołnierzy Września 1939 roku, odbyła się uroczystość uczczenia pamięci tych tragicznych wydarzeń.

Więcej >>

Piknik w Dańczypolu

W niedzielę 17 lipca 2014 r. odbył się piknik zorganizowany przez grabowiecki Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu.

Tuczępy - 6 lipca 2014 r.

Uroczystości jubileuszowe z okazji 60. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuczępach. 

Osuchy - 29 czerwca 2014 r.

70. rocznica bitwy partyzanckiej z Niemcami 25.06.1944 r. Bitwa pod Osuchami (bitwa nad Sopotem) - największa bitwa partyzancka w Polsce podczas II wojny światowej. Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej i była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. 

GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE OSP W GRABOWCU

W dniu 15 czerwca 2014 r. odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Grabowcu. Gminę Grabowiec reprezentowało siedem drużyn z grupy „A”, z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Grabowiec, Grabowiec-Góra, Tuczępy, Ornatowice, Wolica Uchańska, Wólka Tuczępska, Majdan Tuczępski oraz trzy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze chłopców z jednostek OSP: Grabowiec-Góra, Tuczępy i Majdan Tuczępski...

 Dożynki Gminne w Grabowcu

1 września 2013 r.

Korowód dożynkowy prowadzony przez Starostów Agatę Steć i Piotra Surmę wyruszył do kościoła parafialnego z pod budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu o godzinie 10:00. Bryczką powoził Jarek Ulanowski. 
W czasie Mszy świętej dziękczynnej za zbiory, składano chleb upieczony z tegorocznej mąki oraz wyjątkowo okazałe wieńce dożynkowe, które przynieśli mieszkańcy Grabowca, Bereścia, Ornatowic, Rogowa, Skibic, Szystowic, Skomoroch Małych, Wolicy Uchańskiej i Wólki Tuczępskiej.
Festyn dożynkowy rozpoczął się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Grabowcu od degustacji potraw regionalnych „Ziemi Grabowieckiej”. Przygotowaniem stoisk zajęły się panie z Grabowca i Grabowca Góry. Fot. Tadeusz Halicki

70. rocznica wysiedlenia Grabowca i okolic.

23 czerwca 2013 roku obchodziliśmy 70 rocznicę wysiedlenia Grabowca. Wydarzenia, które rozegrały się na Ziemi Grabowieckiej w 1943 roku miały dziś szczególny wydźwięk. Po mszy św. odsłonięto tablicę upamiętniającą wysiedlenie i martyrologię Dzieci Zamojszczyzny. Jest to symbol ofiary, rozłąki, bólu i śmierci tych niewinnych małych istot ludzkich. Poświęcenia dokonał ks. Kanclerz Adam Firosz, kwiaty złożyli: Pan Henryk Matej – Starosta Zamojski, Pani Bożena Żelazowsa – minister w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pan Dariusz Pawłoś – Prezes Fundacji Polsko–Niemieckie Pojednanie, Pani Jadwiga Mizikowska - Barbulant - pielęgniarka, wolontariuszka z Mrozów opiekująca się dziećmi w 1943 roku, przedstawiciele samorządów z gmin Mrozy, Kałuszyn, Cegłów i Grabowiec, Kombatanci i wojsko.

Zdjęcia: Tadeusz Halicki i Dominik Kordyś

 

Wystawa pod tytułem "Pastelowy Świat Katarzyny Sawickiej"

W niedzielę, 9 czerwca b. r. o godz. 13.00 rozpoczęło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu kolejne spotkanie z cyklu "Ludzie związani z Grabowcem i ich pasje”. Wystawa pod tytułem "Pastelowy Świat Katarzyny Sawickiej” jak pisze autorka wystawy "...dała mi możliwość zaprezentowania moich umiejętności i spotkania z wrażliwymi ludźmi". Największą część ekspozycji stanowią pastele, które są ulubioną techniką autorki.

Fot. Tadeusz Halicki

 

Jubileusz pięćdziesięciolecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu Górze

05 maja 2013 roku. Fot. Tadeusz Halicki

W  niedzilę 5 maja 2013 roku zarząd OSP Grabowca-Góry zorganizował uroczysty jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu Górze. Strażacy, pod dowództwem Bogusława Greniuka - komendanta gminnego OSP,  przemaszerowali w szyku zwartym pod ołtarz polowy przy miejscowym kościele parafialnym. Strażakom towarzyszyła orkiestra dęta pod batutą Krzysztofa Świcy i  poczty sztandarowe: Oddziału Gminnego Związku OSP RP, OSP Grabowiec Góra i zaproszonych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Rejonowe w Grabowcu i Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Gminne w Grabowcu... 


Droga Grabowiec-Ornatowice

21 marzec 2013. 

 Zdjęcia - Tadeusz Halicki

NOWOROCZNE SPOTKANIE TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ GRABOWCA

 8-01-2013 r.

Fot. Dominik Kordyś i Tadeusz Halicki

Dzień targowy w Grabowcu przed Świętem Zmarłych

 29.10.2012
Zdjęcia Tadeusz Halicki

Fotoreportaż z uroczystego otwarcia wystawy w dniu 07-10-2012 r.
Wystawa z cyklu "Ludzie związani z Grabowcem i ich pasje"
Kolekcja Janusza Koremskiego z Grabowca-Góry.
Zdjęcia - Tadeusz Halicki
Dożynki gminne w Grabowcu - 2 września 2012 r.

Foto. Tadeusz Halicki

Wystawa plastyczna w Gminnym Ośrdku Kultury w Grabowcu pt. "MOJA PASJA"

otwarta 11.03.2012 r.
Organizator wystawy - Katarzyna Sawicka. Zdjęcia - Tadeusz Halicki

Obrady walnego zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego 

 Towarzystwa Przyjacioł Grabowca w dniu 8 lutego 2012 r.

Fot. Tadeusz Halicki

Plakaty wyborcze

Wybory do Sejmu RP i Senatu - 9.10.2011

Fot. Tadeusz Halicki

IV ZJAZD ABSOLWENTÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W GRABOWCU

 5.06.2011 R.

Fot. Tadeusz Halicki

Kolejny IV Zjazd Absolwentów LO w Grabowcu zorganizowany w dniu 25 czerwca 2011 r. przeszedł do historii. W Zjeździe uczestniczyło 95 osób. Zjazd rozpoczął się w grabowieckim kościele o godzinie 11-ej koncelebrowana Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Romuald Bekier, absolwent z roku 1955...


Fotoreportaż z zawodów sprtowo-pożarniczych OSP w Grabowcu

29.05.2011 r  - Fot. Tadeusz Halicki

W zawodach uczestniczyły drużyny z gmin:  Miączyn i Grabowiec.Gmina Miączyn: 9 drużyn w grupie "A", 3 młodzieżowe i jedna kobieca. Gmina Grabowiec: 7 drużyn w grupie "A" Łącznie w zawodach uczestniczyło 160 zawodników.

 

VII Zjazd Zarządu Oddziału Gminnego w Grabowcu

15.05.2011 r. Fot. Tadeusz Halicki

VII Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Grabowcu odbył się 15 maja 2011 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu odbył się VII Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Grabowcu. W zjeździe uczestniczyli delegaci z jednostek ochotniczych straży pożarnych gminy Grabowiec, a także zaproszeni goście oraz zasłużeni druhowie z naszej gminy...


Uroczystość obchodów 68. rocznicy wysiedlenia Grabowca i okolic przez okupanta niemieckiego
20 lutego 2011. Fot. Dominik Kordyś

Szeroko zakrojona akcja już w ramach Generalplan Ost rozpoczęła się na tym terenie w nocy z 27 na 28 listopada 1942 w Skierbieszowie i okolicznych wsiach. Akcję przeprowadzono w okresie od listopada 1942 r. do marca 1943 roku na terenie powiatów: zamojskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. W sumie wysiedlono ok. 120 tys. osób, w tym 30 tys. dzieci zamojszczyzny..


Dożynki gminne - Grabowiec-2010

Fot. Tadeusz Halicki

Dożynki Gminno-Parafialne w Grabowcu odbyły się  w dniu 29 sierpnia 2010 r. Korowód dożynkowy uformowano w centrum Grabowca. Na czele orkiestra dęta i bryczka ze starostami dożynek. dalej radni z przewodniczącą rady gminy i wójtem, następnie delegacje rolników z wieńcami dożynkowi. Około godziny 11:40 korowód wyruszył w kierunku grabowieckich błoni na uroczystości dożynkowe. Uroczystość rozpoczęto od wysłuchania mszy św. przy ołtarzu polowym. Starostowie dożynek - Joanna Nowak z Czechówk i Kazimierz Brzozowski z Wolicy Uchańskiej...  


Dożynki gminne w Grabowcu - 07 września 2008 r.

Fot. Tadeusz Halicki

Uroczystość z okazji jubileuszu 740-lecia Grabowca
 6.09.2008 r.

Fot. Tadeusz Halicki

Relacja >>

 

Uroczystość przy pomniku w Grabowcu Górze
- 28 września 2008 r.

Zdjęcia - Dominik Kordyś

Trzeba pamiętać, że my, mieszkańcy Zamojszczyzny, mamy także swój Katyń. „Mały Katyń” – jak pisał ś. p. prof. Wiktor Zin o ziemi grabowieckiej. To tutaj, w Grabowcu i Grabowcu Górze, 25 września 1939 r. rozegrały się tragiczne wydarzenia - żołnierze Armii Czerwonej wymordowali wówczas 37 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego. Byli to stacjonujący w tym czasie w Grabowcu ułani 27 pułku pod wodzą rotmistrza Cierpickiego oraz improwizowany szwadron utworzony w Kowlu przez ppor. rezerwy Antoniego Chorążego. Sowieci złamali wszelkie wojenne konwencje, mordując rannych żołnierzy i lekarzy ze szpitala polowego, który znajdował się w budynku szkoły w Grabowcu (obecna poczta). Męczeńską śmiercią polegli dwaj lekarze: kpt. Henryk Wiślicki i ppor. rez. Marian Finto...Więcej >>

 

Dożynki Powiatowe - Grabowiec'2007

2 września 2007 r.

Dożynki powiatowe organizowane już po raz dziewiąty, tym razem odbyły się na Błoniach w Grabowcu w niedzielę 2 września 2007 r.

Fot. Tadeusz Halicki

Fotoreportaż z pogrzebu Kazimierza Wróblewskiego ps. Maryśka - 07 lipca 2007 r

Fot. Tadeusz Halicki

W dniu 01 lipca 2007 roku zmarł w wieku 93 lat, znany na terenie Gminy Grabowiec żołnierz Armii Krajowej - płk. Kazimierz Wróblewski  ps. "Maryśka" i " Ryś", dowódca oddziału leśnego AK i Komendant Rejonu Grabowiec AK. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dnu 07 lipca 2007 roku w Grabowcu. Płk. K. Wróblewski został pochowany na cmentarzu w Grabowcuw grobie rodzinnym Rudnickich, gdzie 14 grudnia 1982 r. spoczęła jego żona Janina zd. Rudnicka -  żołnierz Armii Krajowej ps. "Mada"

Jerzy Masłowski - Kazimierz Wróblewski „Ryś”, „Maryśka”, „Ostatni” >>plik pdf


Zawody sportowo-pożarnicze - 2005 r

Świdniki Gmina Miączyn - 08 maja 2005 r. Foto. Tadeusz Halicki

W Świdnikach Gmina Miączyn odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze.
Z terenu naszej Gminy wystartowało 9 drużyn z 7 jednostek OSP w tym dwie drużyny młodzieżowe: z Grabowca i Grabowca Góry.

Jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej
w Grabowcu

24 czerwca 1973 r.

Fot. Leon Sokołowski

50. rocznica tragicznych  wydarzeń z 25 września 1939 roku w Grabowcu Górze


Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego tragiczne wydarzenia z 25 września 1939 roku w Grabowcu Górze. 
Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła sie w 50 rocznicę tych wydarzeń tj. 25 września 1989 roku. Ciekawostką jest, dodany fragment do tablicy pamiątkowej (w przeddzień odsłonięcia) zakrywa on pierwotny napis z którego wynikało, iż żołnierze polscy polegli w walce z żołnierzami Armii Czerwonej. Napis pierwotny został skuty dłutem.  WIĘCEJ >>