Nawigacja
WYDARZENIA W ROKU 2014
 

 

W dniu 5 grudnia 2014 roku, na drugiej sesji Rady Gminy Grabowiec, ślubowanie złożył Waldemar Greniuk - wójt gminy Grabowiec. W sesji uczestniczył także Tadeusz Goździejewski - wójt w kadencji 2010-2014.. Więcej >>


Uroczystość uczczenia 75. rocznicy tragicznej śmierci polskich Żołnierzy Września 1939 r.

W niedzielę 21 września 2014 roku, w Grabowcu Górze przy pomniku pomordowanych Żołnierzy Września 1939 roku, odbyła się uroczystość uczczenia pamięci tych tragicznych wydarzeń.  Więcej >>

Piknik w Dańczypolu

W niedzielę 17 lipca 2014 r. odbył się piknik zorganizowany przez grabowiecki Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu.


Tuczępy - 6 lipca 2014 r.

Uroczystości jubileuszowe z okazji 60. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuczępach. 


18.06.2014

Gminne zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin: Miączyn i Grabowiec.

Zawody odbyły się 15 czerwca 2014 r. w Grabowcu. Gminę Grabowiec reprezentowało siedem drużyn z grupy „A”, z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Grabowiec, Grabowiec-Góra, Tuczępy, Ornatowice, Wolica Uchańska, Wólka Tuczępska, Majdan Tuczępski oraz trzy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze chłopców z jednostek OSP: Grabowiec-Góra, Tuczępy i Majdan Tuczępski. Młodzieżową Drużynę Pożarniczą dziewcząt stanowiły młode członkinie z OSP Grabowiec.
Zawody rozpoczęły się o godz. 13.00. Druhowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz w ćwiczeniu bojowym. W końcowej klasyfikacji, w kategorii seniorów z gminy Grabowiec, miejsce pierwsze zajęli druhowie z jednostki OSP Grabowiec-Góra, drugie miejsce przypadło OSP Grabowiec, natomiast trzecie - strażakom z Majdanu Tuczępskiego. Pozostałe miejsca zajęli kolejno druhowie z OSP: Ornatowice, Tuczępy, Wolica Uchańska i Wólka Tuczępska.
Wśród Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców pierwsze miejsce zajęła drużyna z Majdanu Tuczępskiego, miejsce drugie zdobyli młodzi druhowie z Grabowca-Góry natomiast trzecie - drużyna z Tucząp. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewcząt z OSP Grabowiec zajęła pierwsze miejsce. Dziewczęta nie miały rywalek w swej kategorii.
Najlepsi zostali uhonorowani pucharami, a wszystkie startujące w zawodach drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy. 

Fotoreportaż z zawodów >>
Film >>

Spacer po Grabowcu, śladami Władysława Czachórskiego

17.05.2014

Zapraszamy w niedzielę 18 maja 2014 r. na spacer po Grabowcu, śladami Władysława Czachórskiego. Wyruszamy o godzinie 14:00 z Gminnego Ośrodka Kultury.

 Szczegóły na plakacie >>

Władysław Czachórski, urodzony w Lubłinie w 1850 roku, słynął jako malarz pięknych kobiet. Studiował i mieszkał w Monachium. Utrzymywał żywe kontakty z łiczną w tym mieście kołonią artystów polskich. Okresy lata spędzał w rodzinnym dworku w Grabowczyku k/Grabowca w gronie ziemian...

Więcej o Władysławie Czachórskim >>

Relacja ze spotkania >>



Zmarł Tadeusz Nosko

 Wdniu dzisiejszym w południe odbył się w Grabowcu pogrzeb Tadeusza Nosko.

Tadeusz Nosko zmarł 11 kwietnia 2014 roku w wieku 86 lat.
Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Grabowca od 2002 roku. 
Z głębokim żalem pożegnaliśmy szanowanego i zasłużonego dla lokalnej społeczności Tadeusza. Cześć Jego pamięci.

Zarząd Towarzystwa składa wyrazy współczucia żonie Pana Tadeusza, dzieciom, wnukom i całej Rodzinie...

Tadeusz Nosko urodził się 1 maja 1928 roku w Siedlisku. 

W okresie okupacji niemieckiej nie był wysiedlony, ponieważ ojciec pracował jako ogrodnik w majątku dziedzica w Siedlisku. Wówczas otrzymał od władz okupacyjnych, zgodę na dalszy pobyt w Bronisławce gdzie wówczas mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem. 
Lecz nie na długo, ponieważ z ojcem został aresztowany przez Niemców podczas pacyfikacji gminy Grabowiec. Na prośbę matki Pan Tadeusz został zwolniony, a ojca wywieziono do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a następnie do Niemiec na przymusowe roboty. 

Po wyzwoleniu 13 maja 1949 roku Pan Tadeusz został powołany do wojska, służył w pułku w Olsztynie. Po powrocie z wojska, w 1951 roku, zatrudnił się w urzędzie gminy jako urzędnik... Więcej >>

 

71. ROCZNICY WYSIEDLENIA, GRABOWCA I I OKOLIC PRZEZ NIEMIECKIEGO OKUPANTA,

Uroczystość odbyła się w niedzielę 23.02.2014 r. w Grabowcu. O 9:30 zbiórka delegacji pocztów sztandarowych przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu. 

10:00 - msza św. w intencji Ojczyzny w tut. kościele - złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku Bohaterów  Rzeczpospolitej Grabowieckiej. Po mszy część artystyczna w sali gimnastycznej ZS im. H. Sienkiewicza w Grabowcu.

Więcej informacji o tragicznych wydarzeniach z lutego 1943 roku i poczynaniach niemieckich bandytów. >>

Relacja i galeria zdjęć z przebiegu uroczystości >>