71. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz (Oświęcim).

[...]Aresztowany został Feliks Boczkowski, którego Niemcy wywieźli do Oświęcimia Boczkowski napisał z Oświęcimia kartkę do Jana Pawelca, podając nazwiska, które wymieniono podczas śledztwa. Kartka z Oświęcimia nadeszła l czerwca 1941 r.; Jan Pawelec i część członków organizacji ukryli się, inni zbagatelizowali to ostrzeżenie. 5 czerwca 1941 r. zostali aresztowani: bracia Adam i Władysław Brykalscy, Stanisław Derkacz, Adam Kamforowski, Franciszek Ciszewski, Antoni Surma, Wincenty Nowicki, Jan Poterucha i uczeń gimnazjalny Piotr Wysocki. Z Zamku w Lublinie, w lipcu 1941 r. wywiezieni zostali do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie wszyscy zginęli... (Wacław Jaroszyński - "Siedem wieków Grabowca") więcej: >>

Tablica pamiątkowa w grabowieckim kościele poświęcona mieszkańcom Grabowca  zamordowanym w Oświęcimiu

 


Jan Poterucha, którego nazwisko jest wśród zamorowanych, był ostatnim przedwojennym wójtem gminy Grabowiec.

 


Zachowały się jego listy z Oświęcimia, udostępnione przez rodzinę: Zobacz>>>

 

Polecam książkę Stanisława Grzesiuka "Pięć lat kacetu"

a także

Raport rotmistrza Witolda Pileckiego, Polaka, bohatera, który z własnej woli poszedł do obozu w Oświęcimiu aby przekazać światu raport nt. ogromu zbrodni niemieckich.

[...] "Ach! Więc zamknęli nas w zakładzie dla obłąkanych!..."- przemknęła mi myśl. - Co za podłość! - rozumowałem jeszcze kategoriami ziemi. Ludzie z łapanki - a więc nawet w pojęciu Niemców nie obciążeni żadną winą wobec Trzeciej Rzeszy. W głowie zabłysły mi słowa Janka W., wyrzeczone do mnie po pierwszej łapance (sierpień) w Warszawie: "Ot, widzisz, nie skorzystałeś z tak dobrej okazji - ludziom złapanym na ulicy nie zarzucą żadnej sprawy politycznej - w ten sposób najbezpieczniej można się dostać do obozu." Jakże naiwnie, hen tam w Warszawie podchodziliśmy do sprawy Polaków wywożonych do obozów. Tu nie potrzeba było mieć żadnej sprawy politycznej, żeby zginąć. Zabijano pierwszego lepszego z brzegu... (z Raportu rotmistrza  Witolda pileckiego - cały raport >> plik pdf)