Uroczyste obchody 90. rocznicy prymicji bł. ks. Zygmunta Pisarskiego w Tuczępach

30 stycznia 1943 r. w Gdeszynie k. Zamościa ks. Zygmunt Pisarski, ówczesny proboszcz, poniósł męczeńską śmierć z rąk gestapo. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w Warszawie 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej.

Dziś dzieło swojego poprzednika kontynuuje ks. Ryszard Ostasz. 


Fot. Krzysztof Zdanowicz

 Księże Ryszardzie, śp. ks. Zygmunt Pisarski, ugodzony śmiertelnie strzałem przez Niemca w 1943 r., kończył swoje życie błogosławiąc wszystkich – zarówno swoich oprawców, jak i parafian. Czym inspiruje Księdza ta niezwykła postać?

Błogosławiony Zygmunt Pisarski był wyjątkowym kapłanem, takim, od którego możemy bardzo wiele się nauczyć. Dzisiaj, gdy tak pięknie mówi się o humanitaryzmie, o ekumenizmie, w osobie tego kapłana mamy przykład, jak można w piękny sposób realizować te ideały. Darzył on miłością Chrystusową wszystkich, którzy mieszkali w Gdeszynie: Polaków, Ukraińców, Żydów i Niemców. Wszyscy mu byli bardzo bliscy, niezależnie od wyznania i narodowości. W każdym człowieku starał się dostrzec oblicze Jezusa Chrystusa. Jest to ważne w dzisiejszych czasach, gdy w pogoni za dobrami tego świata zatracamy to, co jest najistotniejsze, a przecież istotą naszego życia jest człowieczeństwo....

Więcej >>

Ks. Zygmunt Pisarski (zdjęcie na pomniku)

 

Fot. Krzysztof Zdanowicz. Pomnik ks. Zygmunta Pisarskiego na cmentarzu w Gdeszynie