01 Lipiec 2022 00:58
77 ROCZNICA "KRWAWEJ NIEDZIELI" NA WOŁYNIU

Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja”, kultywując corocznie tamte tragiczne wydarzenia, pragnie ocalić męczeństwo kresowian od zapomnienia, bo jak powiedział Ks. Tadeusz Isakowicz Zalewski w 2009 roku podczas odsłonięcia Krzyża Wołyńskiego: „ … tym ludziom chciano zadać podwójną śmierć; pierwszy raz mordując ich okrutnie, a drugi skazując na śmierć zapomnienia ...”.

 Serdecznie zapraszamy do udziału w chełmskich uroczystościach organizacje kombatanckie, patriotyczne i kresowe, przedstawicieli Sejmu i Senatu, władz rządowych i samorządowych oraz wszystkich tych, którym bliska jest idea zachowania Polaków pomordowanych na Kresach w pamięci obecnego i przyszłych pokoleń.

Zarząd

Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja”

w Chełmie

 


 

- Jako stowarzyszenie chcemy ocalić męczeństwo kresowian od zapomnienia. Jak powiedział Ks. Tadeusz Isakowicz Zalewski w 2009 roku podczas odsłonięcia Krzyża Wołyńskiego: „(…) tym ludziom chciano zadać podwójną śmierć; pierwszy raz mordując ich okrutnie, a drugi - skazując na śmierć zapomnienia ...” - przypomina Józef Górny, prezes stowarzyszenia.

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN – UPA równocześnie zaatakowali około 100 wsi polskich w tym ludność uczestniczącą w mszach świętych. Tylko tego dnia zginęło około 10 tysięcy kobiet, dzieci i mężczyzn tylko dlatego, że byli Polakami. Dzień ten rodziny ofiar, nieliczni ocaleni oraz historycy, określają mianem „krwawej niedzieli na Wołyniu”. W 2008 roku z inicjatywy ośmiu organizacji kombatanckich i kresowych powstało w Chełmie Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja”, które za główny cel postawiło sobie godne upamiętnienie blisko 200 tysięcy Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w latach 1939-1947. 11 lipca 2009 roku staraniem stowarzyszenia odsłonięty został Krzyż Wołyński, który obecnie, na cmentarzu komunalnym w Chełmie, stanowi symboliczną mogiłę tych pomordowanych, którzy nie mają swoich pochówków.

 


 

Portal Stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie >>

Wspomnienia Sabiny Kicińskiej zd. Kulesza Relacja filmowa >>

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.02 trulib.blogspot.com