Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabowcu -czerwiec 2004 r.

Zamysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Stefan Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956. W 1957, z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej poświęcenia.

I etap nawiedzenia kopii obrazuW święto Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze w ramach uroczystości rozpoczęcia milenijnego nawiedzenia nastąpił symboliczny obrzęd zetknięcia oryginalnego obrazu z poświęconą kopią. Trzy dni później, 29 sierpnia, kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po kraju od odwiedzin w Archikatedrze Warszawskiej. 4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic, na co interweniował arcybiskup Karol Wojtyła. 12 października 1980 zakończył się I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.

II Etap Nawiedzenia kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej:
6 III 2004 - 18 IX 2004 zamojsko-lubaczowska.


Od 13 marca do 1 września 2020 peregrynacja obrazu została zawieszona w związku z panującą pandemią COVID-19, do tego czasu obraz znajdował się w klasztorze sióstr klarysek od Najświętszego Sakramentu w Pniewach. Drugi taki sam przypadek miał miejsce od 14 października 2020 kiedy to obraz przebywał w domu zakonnym Sióstr Elżbietanek w Poznaniu a peregrynację wznowiono 1 sierpnia 2021.


Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopia_obrazu_Matki_Boskiej_Częstochowskiej

Nie znam autora publikowanych zdjęć - proszę o kontakt: thalicki@poczta.onet.pl

Zdjęcia w albumie Google >>

Relacja filmowa z tej uroczystości