Archiwalne zdjęcie

Rok 1945 albo 1946. Przy magazynie zbożowym w Grabowcu Górze. Dostawa zboża zapewne w ramach obowiązkowych dostaw z gromady Szczelatyn w GRN (Gromadzkiej Radzie Narodowej) Grabowiec. Pierwsza furmanka - p. Płachciński ze Szczelatyna, druga - p. Adam Buczak ze Szczelatyna. 

Na wozie z flagą p. Genowefa Solarska (z Prystupów) znana działaczka społeczna i zasłużony członek ZBoWiD w Grabowcu. Na fladze widoczne logo „Związek Samopomocy Chłopskich w Grabowcu”. 

Pod okapem dachu na budynku magazynu widoczny fragment napisu” ...DO PODNIESIENIA STOPY ŻYCIOWEJ NASZEJ WSI”. 

Fotografię przekazała do udostępnienia p. Iwona Obierska-Tymosz. 

------------

Na podstawie informacji z Internetui:

"Nową „upolitycznioną” koncepcję spółdzielczości wiejskiej przyjęto na I Kongresie Związku Samopomocy Chłopskiej w Lublinie w grudniu 1944 r. Uchwalono wówczas, że w każdej gminie powstanie spółdzielnia zaopatrzenia i zbytu, która stanie się uniwersalną placówką spółdzielczą na wsi, obejmującą działalnością podstawowe dziedziny życia gospodarczego i społecznego....Pierwsza spółdzielnia Związku Samopomocy Chłopskiej powstała 5 stycznia 1945 r. Przy końcu pierwszego roku pokoju działały już 784 podobne spółdzielnie na obszarze całego kraju..." wygląda na to, że w Grabowcu także...

Gminne Spółdzielnie „Samopomoc Chłopska”  w kraju rozpoczęły działalność od 1947 roku.

Proszę o informację kiedy zbudowano budynek magazynu zbożowego w Grabowcu Górze?