II OTWARTA KONFERENCJA HISTORYCZNA O KAWALERII POLSKIEJ

Ubiegłoroczna edycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w tym roku przygotowaliśmy dla słuchaczy jeszcze więcej możliwości zgłębiania wiedzy o historii.

Przygotowane prelekcje obejmą większe spektrum zagadnień.

Szczególnie polecamy wystąpienie rtm. Roberta Woronowicza – wieloletniego dowódcy Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i wielkiego autorytetu w dziedzinie wiedzy o kawalerii. Jesteśmy pewni że opowieść o lancy i szabli zainteresuje nawet ludzi nie pasjonujących się kawalerią.

Dzięki współpracy Tomaszowskiego Klubu Miłośników Historii wystawa sprzętu będzie również bardziej rozbudowana niż rok temu i obejmie naprawdę niezwykłe ekponaty.

W PROGRAMIE

Geneza powstania 2 Pułku Strzelców Konnych oraz sylwetki jego dowódców - prelekcja Lecha Szopińskiego.

Sztandary i odznaka pułkowa - symbole 2 Pułku Strzelców Konnych - prelekcja Krzysztofa Krzywińskiego.

Wspomnienia o żołnierzach 2 PSK: wachm. JAnie Rekalu i plut. Witoldzie Jędrzejewskim - prezentacja Janusza Jędrzejewskiego.

Broń biała w kawalerii polskiej - prelekcja rtm. Roberta Woronowicza.

Kozacy dońscy - sojusznicy Polski w wojnie 1920 roku. Wątek hrubieszowski - prelekcja Mariusza Sawy z Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa uzbrojenia i wyposażenia kawalerii IIRP (mundury, wyposażenia żołnierzy, broń palna i biała).


Wstęp na Konferencję jest wolny. 

Wiecej: http://2psk.info.pl/

--------------------------------------------------------

28 lutego 2015 roku odbyła się II Konferencja historyczna  połączona z wystawą sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej.

W eleganckich stylowo urządzonych pomieszczeniach Browaru Sulewski w Hrubieszowie (dawne kasyno wojskowe) zebrali się zainteresowani historią Wojska Polskiego i regionu 
hrubieszowskiego. Organizatorem Konferencji było Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych.

Fotoreportaż >> zdjęcia Tadeusz Halicki