04 Luty 2023 03:25
Nawigacja
Artykuły » GAZ ŁUPKOWY » Wydarzenia dot. gazu łupkowego na terenie Gminy Grabowiec - str. 4
Wydarzenia dot. gazu łupkowego na terenie Gminy Grabowiec - str. 4

Strona: [1] [2] [3] 4 [5]

NIK o poszukiwaniach gazu łupkowego. 13 stycznia 2014 

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce. W okresie objętym kontrolą działalność poszukiwawczo-rozpoznawczą złóż gazu z łupków prowadzono w oparciu o 113 koncesji obejmujących blisko 30 proc. terytorium Polski. Wykonywane przez przedsiębiorców prace geologiczne przebiegały jednak na niewielkiej części udzielonego im obszaru koncesyjnego i niejednokrotnie z opóźnieniem. Przyczyna tak powolnego działania przedsiębiorców wynikała nie tylko ze zmieniającej się sytuacji ekonomiczno-finansowej, ale również z niewłaściwych działań administracji rządowej.
http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-poszukiwaniach-gazu-lupkowego.html

 


 

12-12-2013

Koncern Chevron zostaje na Zamojszczyźnie. Ministerstwo przedłużyło koncesję


2013-12-12, Aktualizacja: dzisiaj 16:09

Koncesja koncernu Chevron na obszar Grabowiec, gdzie firma przygotowuje się do rozpoczęcia prac w Żurawlowie i Ministrówce miała wygasnąć 6 grudnia. Tak się jednak nie stało. MŚ przedłużyło okres jej obowiązywania do 6 grudnia. W ministerialnej decyzji jest jednak kilka obwarowań chroniących wody i środowisko, które nie dają koncernowi szerokiego pola do popisu jeśli chodzi o wiercenia.


Koncern Chevron zostaje na Zamojszczyźnie. Koncesja na obszar Grabowiec została przedłużona o dwa lata i, jak dowiedzieliśmy się w MŚ, zmieniona – „obejmuje oboligatoryjne wykonanie 300 km2 sejsmiki 3D oraz opcjonalne wykonanie 2 odwiertów do maksymalnej głębokości 5000m z możliwością wykonania po jednym odcinku horyzontalnym o maksymalnym zasięgu poziomym do 2000m”.

Czy to oznacza, że koncern Chevron może wiercić? Niekoniecznie, a raczej – nie... głęboko: - Chevron został również zobowiązany do zakazu wykonywania otworów wiertniczych o głębokości większej niż 1000 m, w strefach ochrony ujęć wody, na obszarach zbiorników wód śródlądowych, na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 i 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody lub w otulinach form przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1- 3 tej ustawy – poinformował nasz Grzegorz Zygan główny specjalista, Biuro Ministra w Ministerstwie Środowiska.

Protestujący, którzy od początku czerwca blokują prace firmy Chevron w Żurawlowie od miesięcy jako jeden z głównym argumentów przeciw wierceniom podnoszą fakt, że teren koncesji leży w całości na największych udokumentowanych zbiornikach wód podziemnych w Polsce. W związku z tym rolnicy z Żurawlowa nie wydają się załamywać decyzją ministerstwa:

- Chevron nie może wykonać odwiertów głębszych niż 1000m na obszarze zbiorników wód śródlądowych, do których - zgodnie z ustawą Prawo Wodne- należą zbiorniki wód podziemnych.
Cały obszar koncesji Grabowiec pokrywa się z obszarem Głównego Zbiornika Wód Podziemnych – przedstawia stanowisko protestujących Andrzej Bąk z Żurawlowa.

Prawo Wodne mówi a artykule piątym, że wodami śródlądowymi są każde za wyjątkiem wód morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych.

Protestujący dodają też, że Chevron nie może wykonać odwiertu w lokalizacji w Ministrówce Kolonii, bo teren położony jest w otulinie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Chevron nie odwołał się od decyzji Ministerstwa Środowiska.

Źródło: http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/2099126,koncern-chevron-zostaje-na-zamojszczyznie-ministerstwo,id,t.html#f9309a3b66581e99,1,3,5


 Łupki ku rozwadze

 
Wiodące media oraz politycy nie przedstawiają zagrożeń związanych z wydobyciem gazu łupkowego. Dominuje propaganda. Oto krytyczne aspekty tej sprawy.

Odwiert od odwiertu nie dalej niż przeciętnie 1 km od siebie - połączone ze sobą siecią ru¬rociągów i dróg z infrastrukturą, każdy na głębokość do 5 km - dookoła niego nawet 30-krotne szczelinowa¬nie poziome (tylko na jednej głębokości), powtarzane co 2-3 lata w okręgu o promieniu do 1 km. Każdy odwiert na powierzchni zajmie 3 ha gruntu plus 1 ha na infrastrukturę.
Szacuje się, że w przypadku odkrycia bogatych złóż gazu łupkowego w Polsce w przeciętnej gminie objętej koncesją wypadnie 600 ha (bo przypadnie na nią około 150 odwiertów) powierzchni jedynie pod wiertnie na kilkadziesiąt lat. Reszta zostanie poszatkowana siecią dróg dojazdowych, zbiorników na wodę i piasek, rurociągów, infrastrukturą przemysłową - powstanie tzw. szachownica pól. Właściciele koncesji podpisują z wybranymi właścicielami działek zazwyczaj umowy dzierżawy na kilkadziesiąt lat - najczęściej 30 lat z możliwością przedłużenia z prawem pierwokupu.
 

Technologia szczelinowania:

Na nich odbywa się wiercenie pionowe, a następnie poziome. Po wprowadzeniu do otworu odwiertu stalowych rur i ich zacementowaniu zostawia się w nich niewielkie otwory, niezbędne do szczelinowania. Następnie gromadzi się wokół odwiertu olbrzymie ilości wody i piasku. Szacuje się, że tylko na jedno szczelinowanie pojedynczego odwiertu należy wcześniej dowieźć i zmagazynować 25 tys. m3 wody (tysiąc ciężarówek), kilka tysięcy ton piasku, dochodzi jeszcze od 0,5% mieszaniny różnych substancji chemicznych (200-300 t), niezbędnych do rozpuszczania skał. Te ostatnie nie są obojętne dla środowiska. Ze względu na znacznie głębsze zaleganie gazu łupkowego w Polsce w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi oraz inny układ geologiczny (liczne uskoki), niezbędne jest zwiększenie udziału substancji chemicznych do nawet 3%...

Cały artykuł >> plik pdf

Źródło:  http://www.topagrar.pl/TopPrawo/Lupki-ku-rozwadze.html

 


 

Papież Franciszek – nowy aktywista antyłupkowy ?

19 listopada 2013 
Papież Franciszek wywołał w tym tygodniu spore poruszenie,  pozując do fotografii z T-shirtami zawierającymi hasła wyrażające sprzeciw wobec szczelinowania hydraulicznego.  Zdjęcia wykonane zostały po spotkaniu z grupą argentyńskich działaczy ekologicznych,  na którym omawiano kwestie związane z wydobyciem ropy i gazu łupkowego metodą szczelinowania oraz wpływ tej technologii na zasoby wody. Hasła na koszulkach brzmiały: “Nie dla szczelinowania” i “Woda jest cenniejsza od złota”.

 

Źródło: http://zlupieni.pl/papiez-franciszek-nowy-aktywista-antylupkowy/

 


 

 

Jose Bove odwiedził rolników w Żurawlowie, protestujących przeciwko działalności koncernu Chevron

18.11.2013

W dniu 14 listopada francuski europoseł Jose Bove odwiedził rolników w Żurawlowie, protestujących przeciwko działalności koncernu Chevron.
Spotkanie z Europosłem odbyło się z udziałem mieszkańców Żurawlowa, Szczelatyna, Rogowa, Siedliska i okolicznych wiosek.
W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele protestujących przeciw poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego technologią szczelinowania w Balcombe w Wielkiej Brytanii.

W dniu 15 i 16 listopada grupa 20 rolników wzięła udział w konferencji  zorganizowanej w ramach Szczytu Klimatycznego COP, który odbywa się w Warszawie, oraz w marszu klimatycznym ulicami warszawy.

Protestujący skierowali petycję do Ministra Wożniaka, podpisaną m. in. przez przedsztawicieli stowarzyszeń rolniczych oraz europosłów Jose Bove i Rebecca Harms.
Petycja została złożona w Ministerstwie Środowiska w dniu 15 listopada 2013 przez sołtysa Żurawlowa i europosłów Bove oraz Harms.

Eurodeputowany z frakcji Zielonych - Jose Bove w Żurawlowie.

 Protestujący rolnicy

W sobotę 16 listopada delegacja z Żurawlowa wzięła udział w "Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej”.

 


 

RELACJE W MEDIACH

 

 


 

 

  

 


Strona: [1] [2] [34 [5]

Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.01 trulib.blogspot.com