Nawigacja
RUDOLF PROBST

https://www.youtube.com/watch?v=atFG09A5Sk4

 

Historia żołnierza AK Rudolfa Probsta, który z rozkazu podziemia został Unterscharführerem gestapo w Sanoku. Fabularyzowany film dokumentalny to niezwykła „relacja z przesłuchań” agenta przez UB tuż po zakończeniu wojny. Oskarżono go o kolaborację z Niemcami, gdy tymczasem świadectwa żołnierzy ruchu oporu świadczą o zupełnie innym charakterze jego działalności. Probst, uczestnicząc w przesłuchaniach oraz naradach, przekazał AK ważne informacje dotyczące działań i planów gestapo. Wykradł również listę konfidentów. Film jest trzymającą w napięciu opowieścią o czasach wojny i ludzkich wyborach.

 

 

Rudolf Probst, ps. „Świt”, „Weksler”, „Zygmunt Panek” (ur. 23 marca 1923 w Jaśliskach, zm. 13 lutego 2015) – żołnierz ZWZ-AK, (oddział OP-23), łącznik i kolporter, od listopada 1943 do czerwca 1944 roku tłumacz w placówce Gestapo w Sanoku. Uczestnik akcji „Burza” w powiecie sanockim.

W 1949 roku podjął pracę w liceum w Tarnogórze jako nauczyciel biologii i chemii. W 1951 roku został przeniesiony do liceum ogólnokształcącego w Grabowcu, gdzie był nauczycielem biologii do 1955 roku, w tym od 1954 roku dyrektorem. Następnie przeniósł się do Radzynia Podlaskiego, gdzie rozpoczął pracę w liceum. Był nauczycielem biologii, języka niemieckiego i pełnił funkcje dyrektora szkolnego (1959-1963; został także szefem Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK). W latach 80. przeszedł na emeryturę.
W latach 90. XX wieku wstąpił to Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i został wiceprezesem oddziału tej organizacji w Radzyniu Podlaskim.
Jego żoną została Krystyna z domu Samsonowicz. Mieli dwie córki: Grażynę i Małgorzatę, także nauczycielki biologii.
Zmarł 13 lutego 2015 r., pogrzeb odbył się na cmentarzu w Radzyniu Podlaskim, po mszy św. w miejscowym Kościele Trójcy Świętej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Probst


Zdjęcie ze strony: http://grabowiec.com.pl/

 

Zdjęcie ze strony: http://grabowiec.com.pl/

 


 

 

Posłuchajcie reportażu "Podanie do Gestapo" nagranego dla "Radia Aktywnego".

http://iledzisiaj.pl/index.php/historia-radzynia/3355-kloss-jaki-kloss-probst.html

 


 


13 lutego zmarł Rudolf Probst. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 17 lutego o godzinie 15 w Kościele Trójcy Świętej. Zmarły spoczął na Cmentarzu Komunalnym w Radzyniu Podlaskim.

 

https://www.youtube.com/watch?v=vtFBvIG2-8Q