25 Maj 2022 22:02
Nawigacja
Artykuły » GAZ ŁUPKOWY » GAZ ŁUKOWY NA TERENIE GMINY GRABOWIEC
GAZ ŁUKOWY NA TERENIE GMINY GRABOWIEC30-06-2011

Gmina Grabowiec ma problem z gazem łupkowym

Aktualizacja: 2011-06-30 19:18 Joanna Nowicka
Popękane ściany budynków, zanieczyszczone studnie i zniszczone drogi – tak widzą efekty poszukiwań gazu łupkowego mieszkańcy Rogowa w gminie Grabowiec. Zupełnie inną wersję zdarzeń przedstawia firma odpowiedzialna za poszukiwania łupków – Geofizyka Toruń.

Geofizyka Toruń prowadzi poszukiwania gazu łupkowego na Zamojszczyźnie od września ubiegłego roku. Zleceniodawcą jest amerykański koncern Chevron. Do tej pory zrealizowano tu 60% planowanych prac. Pracownicy Geofizyki zapewniają, że uwiną się do października.

Duża ilość złóż gazu ma znajdować się na terenie gminy Grabowiec. Tu jednak nie wszystkim podobają się działania toruńskiej firmy. Głośno protestują mieszkańcy wsi Rogów i Siedlisko, którzy zarzucają GT, że w wyniku wibrowań maszyn używanych do poszukiwań złóż zniszczone zostały drogi, zanieczyszczone studnie a ściany niektórych budynków zwyczajnie popękały:
- Woda w mojej studni zrobiła się brudna, prawie czarna – mówił na spotkaniu środowym (29 czerwca) z mediami i Geofizyką Toruń sołtys Rogowa, Wiesław Tryniecki.

Później, jak mówi sołtys, na jego posesji miały pojawić się osoby, które wywiercą nową studnię w ramach odszkodowania za brudną wodę. Nie wiadomo jednak czy byli to pracownicy Geofizyki czy ktoś inny.

Sołtys tego nie wie.

Takiej wersji zdarzeń zaprzeczają przedstawiciele Geofizyki Toruń: - Nie wiem o co chodzi w tej sprawie, ale na pewno nie zlecaliśmy wiercenia żadnej nowej studni. Nie wiem też w jaki sposób woda mogłaby ulec zanieczyszczeniu. Nie używamy żadnych środków chemicznych a wibracje ziemi są delikatne –Piotr Kokoszka kierownik zamojskiej grupy sejsmicznej z GT.

Z kolei z pękniętymi ścianami problem ma mieszkaniec Grabowca, Kazimierz Cybulski:
- Rysy powstały na budynku mieszkalnym i jednym z budynków gospodarczych – tłumaczy – Pamiętam ten dzień. Akurat przyjechałem z pola i na chwilę się położyłem. Po chwili usłyszałem jak talerze kuchni na suszarce drżą. Sąsiad mówił później, że spodnim cała ławka chodziła. Wyczułem wtedy bardzo wyraźnie 10 silnych drgań.

Poszkodowani mieli zgłosić szkodę do GT a ta w zamian zaproponowała im „substancję klejącą” do naprawienia ścian budynku. Do tej pory ściany są popękane. Kazimierz Cybulski tłumaczy, że ostatnio otrzymał pismo w którym GT stwierdza, że pęknięcia ścian nie zaszły wyniku jej działań i odszkodowań nie będzie.

Wersja przedstawicieli GT jest jednak inna:
- Rzeczywiście, w wrześniu prowadziliśmy tutaj analogiczne badania ale dla innej firmy. Wtedy zgłosiło się do nas kilka osób, które twierdziły, że w wyniku naszych badań popękały ściany ich domów. My mamy odmienne zdanie. Jestem w 100% przekonany, że te pęknięcia nie są wynikiem naszych prac – mówi Piotr Kokoszka.

- Nasi specjaliści nie uznali, że musiał to być ten czynnik, który wpłynął na uszkodzenia domów – mówi rzecznik prasowy Geofizyki Toruń, Tadeusz Solecki.

Problem ciężko było rozstrzygnąć, ponieważ firma dopiero po tym zdarzeniu wyposażyła się w sejsmometry dzięki którym można stwierdzić jaki wpływ mają dane drgania na środowisko. GT twierdzi, że zgłaszającym uszkodzenia mieszkańcom zaproponowano remont domów.

Jeśli zaś chodzi o uszkodzone drogi, Geofizka twierdzi, że to niemożliwe:
- Za każdym razem kiedy przejeżdżamy samochodami, nagrywamy stan drogi przed i po przejeździe. W przypadku uszkodzeń, natychmiast drogę naprawiamy – mówi Daniel Nawrocki z GT.

Z kolei rolnik z Rogowa, Wiesław Gryn pytał pracowników GT skąd wzięli pozwolenia na jeżdżenie ciężkimi maszynami po drogach z ograniczeniem do 3 ton. Jak mówił Gryn, ciekawi go to, bo on nie może od dłuższego czasu uzyskać takiego pozwolenia od władz a bez tego nie da się wręcz pracować w polu.- Ale co? Nie jeździcie? I tak jeździcie i nikt Wam mandatu jeszcze nie dał – skwitował obecny na spotkaniu v-ce starosta powiatu zamojskiego, Jerzy Sobczuk.
Do Grabowca przyjechał też w środę wysłannik wojewody lubelskiej, Genowefy Tokarskiej – Jacek Grabek. Jego przyjazd był efektem wizyty w Urzędzie Wojewódzkim wójta gminy Grabowiec, Tadeusza Goździejewskiego. Wójt spotkał się 27 czerwca z Genowefą Tokarską i przedstawił jej zastrzeżenia mieszkańców gminy co do prac toruńskiej firmy. W rezultacie tej rozmowy w środę w Grabowcu pojawił się Jacek Grabek, który – jak sam powiedział – przyjechał w charakterze obserwatora.

Po spotkaniu w gminie Geofizyka Toruń zaprosiła zebranych na prezentację prac polowych przy poszukiwaniu złóż gazu. W skrócie, prace polegają na rozłożeniu kabli na danym odcinku, który ma być zbadany i wywołaniu określonych wibracji gleby czterema specjalnie wyposażonymi pojazdami. Drgania zostają komputerowo zarejestrowane i na ich podstawie można oszacować czy pod powierzchnią jest gaz czy go nie ma. Fala odbita od złóż gazu daje po zarejestrowaniu specyficzny efekt na wykresie i to on jest odpowiedzią na pytanie czy w ziemi jest gaz.


Żródło: http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/galeria/973933,gmina-grabowiec-ma-problem-z-gazem-lupkowym,1195679,id,t,zid.html#galeria

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.03 trulib.blogspot.com