Nawigacja
ROGÓW Firma Chevron przymierza się do próbnych odwiertów - 15.06.2011 r.Artykuł w gazecie "Dziennik Wschodni" z 15.06.2011 r.

ROGÓW Firma Chevron przymierza się do próbnych odwiertów

Gaz dzieli


Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Teraz będzie wiercić w Rogowie Kołonii. Mieszkańcy nie cbcą.
Nie wszyscy są zadowoleni z badań sejsmicznych oraz odwiertów, które pozwolą znaieźć złoża gazu łupkowego. Dziś deiegacja mieszkańców z gminy Grabowiec jedzie do Warszawy na spotkanie z francuskim europosłem Jose Bove. Francuz znany jest zwielu aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego.
Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń na zlecenie amerykańskiej spółki Chevron szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Najpierw rozciągnęli kable sejsmiczne, później przyjechały na miejsce wibrosejsy (samochody przewożące urządzenia do wzbudzania fal sejsmicznych).
Po przeanalizowaniu wyników badań zapadła decyzja: W Rogowie Kolonii trzeba wykonać odwiert próbny.
Podczas spotkania z mieszkańcami wioski, w którym wzięli również udział przedstawiciele samorządu gminnego - przedstawiciele spółki Chevron przedstawili koncepcję i zapoznali zebranych z technologią planowanych prac. Ale nie wszyscy mieszkańcy cieszą się z poszukiwań.
- Bo mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa ekologicznego metod wydobycia - mówi pan Zbigniew z Grabowca, który dzisiaj wraz z delegacją mieszkańców tej gminy wybiera się do Warszawy na spotkanie z europosłem Jose Bove z frakcji Zieloni-Wolny Sojusz Europejski oraz francuskimi dziennikarzami. - Zwrócimy się do pana Bove o pomoc.
Znajomy pana Zbigniewa opowiada, że po zeszłorocznych badaniach sejsmicznych w niektórych studniach woda zrobiła się czarna, przez co stała się niezdatna do picia. - W kilku domach puściły fundamenty i popękały ściany - dodaje kolejny gospodarz. Mężczyźni zwracają uwagę, że poszkodowani są bezsilni. - Proponowane przez firmę poszukującą gazu rekompensaty są niskie, a w tym tygodniu znowu chcą ściągnąć tzw. tupacze (samochody przewożące urządzenia do wzbudzania fal sejsmicznych - red.) - opowiada pan Zbigniew.

Mieszkańcom nie podoba się również to, że platforma wiertnicza ma stanąć blisko zabudowań.
- Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, ale z drugiej strony to wielka szansa dla naszej gminy - mówi Tadeusz Goździejewski, wójt gminy Grabowiec, który uczestniczył w spotka niu z mieszkańcami Rogowa i Rogowa Kolonii. I twierdzi, że znalazł się między młotem a kowadłem.
Według niego w promieniu 250 m od planowanego odwiertu jest 6 gospodarstw. - Mieszkańcy obawiają się min. hałasu, nie wiedzą jak mają być zagospodarowywane odpady. Ale wierzę, że uda się osiągnąć porozumienie -mówi wójt. - Liczymy na opinie polskich naukowców dotyczące ewentualnych zagrożeń dla ludzi i środowiska. Na pewno przecięłyby spekulacje.
Geofizyka wypłaciła gminie odszkodowania za zniszczone drogi oraz popękane ściany w remizie strażackiej w miejscowości Siedlisko. Dwóch gospodarzy nadal czeka na rekompensaty za zniszczone budynki, a jeden za pogorszenie jakości wody w studni.

LESZEK WOJTOWICZ wojtowic@dziennikwschodni.pl

Artykuł w gazecie "Dziennik Wschodni" z 15.06.2011 r.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.