Nawigacja
Rogów: Nie wszyscy zadowoleni z poszukiwania gazu łupkowego


Rogów: Nie wszyscy zadowoleni z poszukiwania gazu łupkowego


Dodano: 15 czerwca 2011, 14:15 Autor: Leszek Wójtowicz

Nie wszyscy są zadowoleni z badań sejsmicznych oraz odwiertów, które pozwolą znaleźć złoża gazu łupkowego. Dziś delegacja mieszkańców z gminy Grabowiec jedzie do Warszawy na spotkanie z francuskim europosłem José Bové. Francuz znany jest z wielu aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Na jesieni zeszłego roku firma Geofizyka Toruń na zlecenie amerykańskiej spółki Chevron szukała gazu m.in. w gminie Grabowiec. Najpierw rozciągnęli kable sejsmiczne, później przyjechały na miejsce wibrosejsy (samochody przewożące urządzenia do wzbudzania fal sejsmicznych).

Po przeanalizowaniu wyników badań zapadła decyzja: W Rogowie Kolonii trzeba wykonać odwiert próbny.

Podczas spotkania z mieszkańcami wioski, w którym wzięli również udział przedstawiciele samorządu gminnego – przedstawiciele spółki Chevron przedstawili koncepcję i zapoznali zebranych z technologią planowanych prac. Ale nie wszyscy mieszkańcy cieszą się z poszukiwań.

– Bo mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa ekologicznego metod wydobycia – mówi pan Zbigniew z Grabowca, który dzisiaj wraz z delegacją mieszkańców tej gminy wybiera się do Warszawy na spotkanie z europosłem José Bové z frakcji Zieloni-Wolny Sojusz Europejski oraz francuskimi dziennikarzami. – Zwrócimy się do pana Bové o pomoc.

Znajomy pana Zbigniewa opowiada, że po zeszłorocznych badaniach sejsmicznych w niektórych studniach woda zrobiła się czarna, przez co stała się niezdatna do picia.

– W kilku domach puściły fundamenty i popękały ściany – dodaje kolejny gospodarz. Mężczyźni zwracają uwagę, że poszkodowani są bezsilni. – Proponowane przez firmę poszukującą gazu rekompensaty są niskie, a w tym tygodniu znowu chcą ściągnąć tzw. tupacze (samochody przewożące urządzenia do wzbudzania fal sejsmicznych – red.) – opowiada pan Zbigniew.

Mieszkańcom nie podoba im się również to, że platforma wiertnicza ma stanąć blisko zabudowań.

– Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, ale z drugiej strony to wielka szansa dla naszej gminy – mówi Tadeusz Goździejewski, wójt gminy Grabowiec, który uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami Rogowa i Rogowa Kolonii. I twierdzi, że znalazł się między młotem a kowadłem.

czytaj dalej
reklama

Według niego w promieniu 250 m od planowanego odwiertu jest 6 gospodarstw.

– Mieszkańcy obawiają się m.in. hałasu, nie wiedzą jak mają być zagospodarowywane odpady. Ale wierzę, że uda się osiągnąć porozumienie – mówi wójt.

– Liczymy na opinie polskich naukowców dotyczące ewentualnych zagrożeń dla ludzi i środowiska. Na pewno przecięłyby spekulacje.

Geofizyka wypłaciła gminie odszkodowania za zniszczone drogi oraz popękane ściany w remizie strażackiej w miejscowości Siedlisko.

Dwóch gospodarzy nadal czeka na rekompensaty za zniszczone budynki, a jeden za pogorszenie jakości wody w studni.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110615/ZAMOSC/118453001

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.