- Drukuj
- 24 lip 2012
- Bez kategorii
STANOWISKO W SPRAWIE GAZU ŁUPKOWEGO
Stanowczo sprzeciwiamy się nieprzemyślanym działaniom w postaci poszukiwania i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych na terenie Pomorza. Uważamy, że obowiązujące zapisy prawne regulujące te działania stoją w sprzeczności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i zagrażają interesom mieszkańców Pomorza.
Przed rozpoczęciem dyskusji na temat gazu łupkowego, jego poszukiwania oraz możliwości wydobywania, żądamy:
- Sporządzenia całościowej analizy zysków i strat przedsięwzięcia uwzględniające m.in. spadek wartości gruntów, straty przemysłu turystycznego, straty w produkcji rolnej, koszty likwidacji ekologicznych skutków inwestycji, koszty budowy/remontów infrastruktury wykorzystywanej w trakcie inwestycji.
- Przeprowadzenia rzetelnej analizy wpływu wydobycia gazu na całokształt życia społeczno-gospodarczego danego regionu, w tym na: turystykę i rekreację, rolnictwo, bezrobocie, jakość życia mieszkańców, status materialny mieszkańców, środowisko naturalne.
- Powstania przepisów prawa gwarantujących odpowiedni poziom odszkodowań za straty z wszelkiej działalności gospodarczej oraz za wywłaszczenia związane z procesem wydobywania węglowodorów.
- Powstania przepisów prawa gwarantujących rekompensaty z powodu utraty wartości nieruchomości, także działek rekreacyjnych, wynikającej z prowadzonych poszukiwań oraz wydobycia węglowodorów.
- Likwidacji przepisów prawa uznających za cel publiczny komercyjną działalność firm zajmujących się poszukiwaniem, rozpoznaniem i wydobywaniem złóż kopalin objętych własnością górniczą.
- Wstrzymania prac wiertniczych.
Spełnienie powyższych postulatów jest konieczne dla oszacowania ekonomicznego uzasadnienia poszukiwania i wydobywania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, jak również do zabezpieczenia podstawowych interesów mieszkańców Pomorza.
Nie zgadzamy się z założeniem, że interesem publicznym jest zysk koncernów gazowych, jak przyjęto w Ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze i projekcie Ustawy o korytarzach przesyłowych. Uważamy, że ustawy te, umożliwiające wywłaszczenia w trybie administracyjnym, naruszają konstytucyjną gwarancję własności oraz równości stron.
W wyniku nie do końca przemyślanej eksploatacji złóż gazu łupkowego może dojść do „zgodnej z prawem” degradacji środowiska, utraty miejsc wypoczynku oraz spadku wartości nieruchomości. Zanik ruchu turystycznego może doprowadzić do bankructwa osoby inwestujące w przemysł turystyczny i do wzrostu bezrobocia. Możliwość skażenia wód, gruntów, a co za tym idzie – płodów rolnych będzie odstraszać konsumentów w kraju i za granicą od nabywania żywności wyprodukowanej na Pomorzu. Może to spowodować znaczne straty w rolnictwie.
Prawo sprzeczne z interesem społecznym jest nie do zaakceptowania w demokratycznym kraju.
Bez uchwalenia prawa szanującego obywateli oraz wykonania rzetelnych i kompletnych analiz wpływu poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego, prowadzenie uczciwej i rzeczowej dyskusji jest niemożliwe.
Mieszkańcy Pomorza