05 Czerwiec 2023 08:34
Konferencja w Zamościu pt. "Gaz łupkowy – fakty i mity"

Tematy wystąpień, które przedstawiono na konferencji:

1. "Co nagle to po diable - wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego, a dobrostan i rozwój społeczenstwa obywatelskiego regionów wiejskich”

Grzegorz Krowicki (Hr Internal Consultants Sp.zo.o)

2. “Poszukiwanie i eksploatacja gazu łupkowego w relacji do zasobów i jakosci wody w Polsce” inż. prof. dr hab. Andrzej Szczepanski (Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie)

3. „Wpływ procesu szczelinowania hydraulicznego na zdrowie publiczne” - lek. med. Anna Dyl - Szmelcer
 
4. Czy gaz jest potrzebny? Analiza kosztów społecznych, ekonomicznych i srodowiskowych” - Teresa Adamska (Centrum Zrównoważonego Rozwoju)

 

 Brońcie się, brońcie się!


Konferencja ws. łupków, foto: Piotr Rogalski

W Zamościu odbyła się dzisiaj konferencja o zagrożeniach związanych z planowanym poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego na Zamojszczyźnie.

Jak wyjaśniał Szymon Kuczyński, wiceprezes Krajowego Zrzeszania Producentów Rzepaku, współorganizator konferencji, powodem jej zorganizowania są, odbywające się obecnie w gminach, konsultacje społeczne dotyczące planowych prac poszukiwawczych.

Spotkanie zgromadziło jednak w przeważającej mierze rolników – przeciwnik&´w wydobycia gazy łupkowego w gminach na wschód od Zamościa. Wyrażali bardziej lub mnie oficjalnie zaniepokojenie o przyszłość swoich gospodarstw. Opisywali barwnie rozdźwięk pomiędzy folderami firm zamierzających pozyskiwać na Zamojszczyźnie gaz z łupków, a rzeczywisty stan terenów, np. w Stanach Zjednoczonych, na których prowadzone jest wydobycie. Zgromadzeni w sali konferencyjnej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu obejrzeli fragmenty filmów pokazujących zdjęcia lotnicze pól eksploatacyjnych w Australii. Dominowały obrazy pokazujące tereny pocięte drogami dojazdowymi do gęsto ustawionych szybów.
- Czy tak ma wyglądać Zamojszczyzna w 2020 roku? – pytali organizatorzy.

Przedstawicielka gminy Dołhobyczów zainteresowała się, czy panowie Kuczyński i Gryn wysyłali zaproszenia na tę konferencję do parlamentarzystów i przedstawicieli firm zainteresowanych wydobyciem gazu. Wiesław Gryń, prezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, współorganizator konferencji, zapewniał, że zaproszenia zostały wysłane do wójtów wszystkich gmin objętych koncesjami. Żaden z nich nie pojawił się w Zamościu. Natomiast, zdaniem prezesa Grynia, firmy wydobywcze: Orlen, PGNiG i Chevron i ministrowie nie są zainteresowani uczestniczeniem w tego rodzaju dyskusji.

Konferencja była prezentacją badań i opinii pokazujących zagrożenia dla środowiska naturalnego i ludzi, jakie może wywołać wydobycie gazu z łupków.

Ekspert, prof. dr hab. inż. Andrzej Szczepański z krakowskiej AGH (na zdjęciu powyżej), opisał możliwe zagrożenia dla wód zalegających na dużych głębokościach, które mają znaczenie – zdaniem hydrologów – strategiczne, jednak nie są pod szczególną ochroną. Wskazał również, że proces badań sejsmicznych i wydobycia gazu łupkowego powinien mieć jawne procedury, oparte na publicznych ogłoszeniach o otwarciu procesów koncesyjnych, z ujawnianiem np. składów mieszanek używanych do szczelinowania.

Andrzej Bąk, jeden z uczestników protestu w Żurawlowie, przedstawił własne obliczenia pokazujące skalę możliwych – wg niego – korzyści dla gminy, w której prowadzone jest wydobycie gazu z łupków. Jak obliczył, na podstawie danych z działającego już odwiertu w Lęborku, to około 6 tys. zł rocznie z jednego odwiertu. Co oznacza, że aby mieć 600 tys. zł dla gminy, konieczne będzie uruchomienie 100 szybów. – Czy jest miejsce na 100 szybów na naszych polach? – pytał retorycznie.

Jeden z uczestników spotkania odwoływał się do przedstawicieli nauki i parlamentarzystów oraz władz samorządowych: „szukajcie gazu tam, gdzie są piaski, laski i karaski”.

Dr Alina Kowalczuk-Juśko z Wydziału Nauk Rolniczych w Zamościu, zaznaczyła, że świat nauki w Polsce jest podzielony w kwestii interpretacji skutków pozyskiwania gazu z łupków. Dlatego widzi głęboki sens w decyzji Parlamentu Europejskiego, który zadecydował, że konieczne jest opracowywanie ocen oddziaływania środowiskowego dla każdej udzielonej koncesji.

Czy jest możliwe nawiązanie jakiegokolwiek dialogu pomiędzy przeciwnikami wydobycia gazu łupkowego, koncesjonariuszami, władzami gminnymi, przedstawicielami urzędu górniczego, ministerstwem ochrony środowiska? W prywatnej rozmowie, prof. Szczepański wyraził wątpliwości, czy strona rządowa i firmy dysponujące koncesjami są gotowe do takiego dialogu.

Barbara Siegieńczuk z Occupy Chevron przypomniała, że mieszkańcy Żurawlowa od dwóch lat starają się bronić przed firmą Chevron, przyglądając się szczegółowo dokumentom koncesyjnym i udzielanym pozwoleniom np. na badania czy próbne odwierty. Przyznała, że próba prawnej blokady wydobycia gazu oparta na odwołaniach do konieczności ochrony podziemnych zbiorników wody nie powiodła się, bo takie zbiorniki w Polsce nie mają ochrony ustawowej.
- Teraz czas na wspólne działanie z rolnikami, bo wyłącznie na poziomie władz gminnych, na podstawie uchwał rad gmin, można zablokować wydobycie gazu łupkowego – apelowała. Andrzej Bąk dodał, że gminy, w planach zagospodarowania przestrzennego, „nie mają wydzielonych obszarów i terenów górniczych”, co przewiduje prawo geologiczne i górnicze.

Zdaniem prezesa Gryna, nie powinno być pospiechu w podejmowaniu decyzji o wydobyciu gazu łupkowego na Zamojszczyźnie.
- Zachowajmy wydobycie gazu do czasów, kiedy będziemy mieli lepszą technologię – nawoływał Gryń. – Gaz nam nie ucieknie – dodał.

Inny ekspert, Grzegorz Krowicki z HR Internal Consultants, wspomniał wcześniej o polskiej technologii wydobycia, jeszcze niedopracowanej, ale bezpieczniejszej dla środowiska naturalnego, opartej na szczelinowaniu za pomocą skroplonego dwutlenku węgla.

Brońcie się, brońcie się – apelował prof. Szczepański.

21 października 2013
Autor: (pit)

 Źródło: http://roztocze.net/broncie-sie-broncie-sie/´

Komentarze
#1 | mackowich dnia marzec 18 2014 23:37:05
#2 | mackowich dnia marzec 19 2014 22:49:59
Perfekto! darmowe gry kasynowe - sloty za friko!
#3 | mackowich dnia marzec 25 2014 17:10:04
View more on taxable income calculator right now!
#4 | breadcrowd dnia kwiecień 08 2014 12:16:11
#5 | breadcrowd dnia kwiecień 08 2014 18:39:22
#6 | breadcrowd dnia kwiecień 10 2014 13:41:48
outsourcing informatyczny Puck - projektowanie AD
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 22
· Najnowszy użytkownik: doterlepu1976
TPG - ORGANIZACYJNE
CELE TOWARZYSTWA
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY TPG
KORESPONDENCJA
WYDARZENIA

GAZ ŁUPKOWY
WYSTAWY
KONKURSY
DOŻYNKI GMINNE
ZJAZDY ABSOLWENTÓW LO
WYDARZENIA 2005
WYDARZENIA 2006
WYDARZENIA 2007
WYDARZENIA 2008
WYDARZENIA 2009
WYDARZENIA 2011
WYDARZENIA 2014


 

GRABOWIEC
WZMIANKI HISTORYCZNE
JUBILEUSZE I ROCZNICE
IZBA PAMIĘCI
TWÓRCA LUDOWY
NOCLEGI
STOWRZYSZENIE ABSOLW. LO
GRABOWIEC Z LOTU PTAKA
SKOROWIDZE AKT METRYKALNYCH
ROZKŁAD JAZDY BUS..
RESTAURACJA 'AMELIA'

Z ARCHIWUM KLISZ FOTOGRAFICZNYCH

GMINA GRABOWIEC
MAPA GMINY
PLANY ROZWOJU GMINY
STRATEGIA ROZWOJU GMINY
W MEDIACH O GMINIE
PARAFIA GRABOWIEC
PARAFIA TUCZĘPY
WSPOMNIENIA
HONOROWY OBYWATEL
ZASŁUŻONY OBYWATEL
KOŁO PSZCZELARZY
CMENTARZE
REZERWATY I PARKI
FOTO-GALERIA
FOTOREPORTAŻ
LUDZIE Z PASJĄ
FOTKI TADEUSZA KĄKOLA

GRABOWIEC W INTERNECIE

WSPÓŁDZIAŁAMY

Wygenerowano w sekund: 0.03 trulib.blogspot.com