Na cmentarzu w Dubience - 23.10.2019 r.

2019-10-24

23 października br. z kol. Wiesławem Orzechowskim byłem na cmentarzu w Dubience. Zaplliśmy tam znicze na grobach śp. Stanisławy Banaszkiewicz (szanowanej i lubianej nauczycielki j.polskiego w grabowieckim liceum) i śp. Franciszka Krakiewicza (także nauczyciela w Grabowcu do roku 1939, a w okresie okupacji niemieckiej bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej)...


Remont budynku Ośrodka Zdrowia w Grabowcu na 13.10.2019 r.

2019-10-13

Dobiegają końca prace przy elewacji budynku ośrodka zdrowia. Zakończono wymianę dachu, wykonano odwodnienia wokół budynku, schody (od strony południowej) i podjazd dla inwalidów. Nadal trwają prace przy wymianie instalacji elektrycznej i tynkach w pomieszczeniach piwnic.

Remont rozpoczęto 13 kwietnia br.

Kilka zdjęć z 13 października br...


Przebudowa drogi powiatowej nr 3230L Skierbieszów – Grabowiec – Hrubieszów na odcinku Wolica Uchańska – Grabowiec Góra (etap II)

2019-10-10

Aktualnie trwa przebudowa drogi powiatowej nr 3230L Skierbieszów – Grabowiec – Hrubieszów na odcinku Wolica Uchańska – Grabowiec Góra (etap II).

Zakres rzeczowy obejmuje:

1) przebudowę drogi powiatowej – ok. 7,8 km (klasa drogi – Z) 2) roboty przygotowawcze i rozbiórkowe 3) wykonanie podbudowy na poszerzeniach jezdni z kruszyw łamanych 4) wykonanie wyrównania istniejącej podbudowy mieszanką mineralno-bitumiczną 5) warstwa wiążąca 6) warstwa ścieralna 7) wykonanie obustronnych poboczy 8) przebudowa zjazdów 9) przebudowa skrzyżowań 10) odtworzenie rowów przydrożnych i oczyszczenie przepustów 11) wykonanie oznakowania pionowego i poziomego 12) montaż znaku aktywnego D-6 w km 13+800 13) roboty wykończeniowe. 


Wymiana ogrodzenia cmentarza w Grabowcu

2019-10-10

W miesiącu sierpniu rozpoczęto wymianę ogrodzenia grabowieckiego cmentarza. Na koniec września br. wymurowano słupy z czerwonej cegły i zabetonowano metalowe słupki. Kolejnym etapem będzie zamontowanie metalowych przęseł płotu, nowej bramy i furtki. Wykonawcą metalowych części ogrodzenia jest miejscowy rzemieślnik - Józef Chwedyk, którego wytwory znane są z solidności i staranności wykonania.

Prezentuję kilka zdjęć z opisanych prac...


Felieton z tygodnika Myśl Polska "W Nibylandii wybory"

2019-10-09

Felieton przed wyborami z tygodnika Myśl Polska

(Myśl Polska Najstarszy polski tygodnik - ukazuje się od 1941 roku)

W Nibylandii wybory

Pewnie i dobrze, ze Prezydent nasz umiłowany skrócił okres kampanii wyborczej do niezbędnego minimum. Właściwie mógł jeszcze bardziej poucinać wszystkie terminy i zaoszczędzić wszystkim sztabom wydatków na banery, plakaty czy co tam jeszcze służy, żeby wyeksponować swoją fizjonomię. Bo na tym – na pokazywaniu jaki jestem nieogolony, albo jaka jestem ładnie umalowana - polega prezentacja kandydata starającego się o poparcie oszołomionego wyborcy...


Wydałem na siebie wyrok

2019-09-30

Polecam artykuł w tygodniku Myśl Polska.

W związku z 85-tymi urodzinami jednego z najwybitniejszych polskich aktorów – Ryszarda FILIPSKIEGO, przypominamy wywiad udzielony dokładnie 20 lat temu, w 1999 roku, red. Konradowi RĘKASOWI, opublikowany na łamach tygodnika „Myśl Polska”.


80. rocznica podstępnej napaści Armii Czerwonej na Polskę

2019-09-19

80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. 25 września 1939 roku sowieci dotarli do Grabowca.

Tradycyjnie, od roku 1989 w ostatnią niedzielę września, czczona jest pamięć o zamordowanych, rannych polskich żołnierzach ze szpitala polowego w Grabowcu.  
 25 września 1939 roku, oddziały sowieckie dotarły do Grabowca. Cofające się przed Niemcami, polskie oddziały stoczyły w rejonie Grabowca krótką walkę z żołnierzami Armii Czerwonej. W Grabowcu pozostał mały szpital polowy, z rannymi polskimi żołnierzami i lekarzami oficerami...   


GRABOWIEC 750 LAT. ALBUM JUBILEUSZOWY. Wydanie II w trzech tomach.

2019-09-06

Zapowiadana  wcześniej publikacja "GRABOWIEC 750 LAT. ALBUM JUBILEUSZOWY", wydanie II - jest już dostępna w wersji internetowej w plikach pdf.

W dniu dzisiejszym publikuję dwa tomy Albumu, trzeci tom ukaże się wkrótce z uwagi na ciągłe uzupełnienia i korekty...

27.09.2019. Opublikowałem trzeci tom Albumu - zapraszam...


Zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Grabowcu

2019-08-26

UWAGA - Zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Grabowcu  wszystkich roczników.

Informujemy, że w dniu 7 września 2019 r., (sobota) absolwenci LO w Grabowcu – maturzyści  organizują zjazd koleżeński w miejscowości Nieledew w lokalu  przy drodze powiatowej do Hrubieszowa (obok skrzyżowania z drogą do Leopoldowa) ...Uratowało się dwoje dzieci!

2019-08-21

W Kronice Tygodnia nr 32  z 6.08.2019 r.ukazał sie artkuł Leszka Wójtowicza o zbrodni dokonanej 12 czerwca 1944 roku przez Ukraińców w majątku Obłyczyn koło wsi Bereść w gminie Grabowiec. Obecnie w tym miejscu są tylko zarośla.

Tragedia rodziny Kozłowskich jest znana miejscowej ludności od lat. Została opisana między  innymi przez Wacława Jaroszyńskiego w książce "Siedem wieków Grabowca". Dotychczas było wiadomo, że uratowało się tylko jedno dziecko z pięciorga dzieci Kozłowskich - syn Lucjan. Okazało się jednak, że przeżyło tragedię dwoje... 


Warto przeczytać przed wyborami..

2019-08-20

Wróg, najgorszy wróg, kolega z listy

Artykuł ze strony Myśl Polska http://www.mysl-polska.pl/1973

Zbliżają się wybory w partiach trwają więc gorączkowe zabiegi posłów o zajęcie dobrej pozycji startowej. Wiadomo przecież, że wynik zależy od miejsca, które zajmuje się na wyborczej liście. Kandydaci z pierwszego miejsca partii, która przekracza wyborczy próg i osiąga ok. 10% poparcia, wszyscy jak jeden mąż zostaną posłami...