Spacer po Grabowcu, śladami Władysława Czachórskiego

17.05.2014

Zapraszamy w niedzielę 18 maja 2014 r. na spacer po Grabowcu, śladami Władysława Czachórskiego. Wyruszamy o godzinie 14:00 z Gminnego Ośrodka Kultury.

 Szczegóły na plakacie >>

Władysław Czachórski, urodzony w Lubłinie w 1850 roku, słynął jako malarz pięknych kobiet. Studiował i mieszkał w Monachium. Utrzymywał żywe kontakty z łiczną w tym mieście kołonią artystów polskich. Okresy lata spędzał w rodzinnym dworku w Grabowczyku k/Grabowca w gronie ziemian...

Więcej o Władysławie Czachórskim >>


Propozycja wycieczki do Krasnobrodu i Górecka

1-05-2014

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Grabowca organizuje jednodniową wycieczkę do Krasnobrodu i Górecka. Koszt wycieczki w granicach od 30 do 40 zł od osoby (zależy od ilości uczestników). Data wycieczki - pierwsza dekada czerwca 2014 r. 
Zgłoszenia przyjmuje Pani Krystyna Czausz w miejscowym Gminnym Osrodku Kultury. Termin zgłoszeń do 15 maja br. Warunek - zapłacona składka członkowska za rok 2014. 


Obradowało Towarzystwo Przyjaciół Grabowca

30.04.2014

W dniu 29 kwietnia 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu odbyło się zebranie Towarzystwa Przyjaciół Grabowca.  Uczczono pamięć zmarłych członków Towarzystwa: Bolesławy Czaty i Tadeusza Nosko.

Kolejnym punktem zebrania była  relacja na temat II etapu konkursu wielkanocnego jaki odbył się  1 kwietnia 2014 roku  w Centrum Kultury w Sitnie . Grabowiec reprezentowało Towarzystwo Przyjaciół Grabowca...


II etap konkursu wielkanocnego w Sitnie. Grabowiec reprezentowało Towarzystwo Przyjaciół Grabowca.

17.04.2014

11 kwietnia 2014 roku o godzinie 11:00 w Centrum Kultury w Sitnie odbył się II etap konkursu wielkanocnego.
Grabowiec reprezentowało Towarzystwo Przyjaciół Grabowca.
Stroik powstał pod kierunkiem instruktorki plastyki GOK Katarzyny Sawickiej przy pomocy pani Mieczysławy Cholewy i Eweliny Kołodziej. Zawierał wszystkie tradycyjne elementy wielkanocne Ziemi Zamojskiej...


Zmarł Tadeusz Nosko

15.04.2014 r.

W dniu dzisiejszym w południe odbył się w Grabowcu pogrzeb Tadeusza Nosko.

Tadeusz Nosko zmarł 11 kwietnia 2014 roku w wieku 86 lat.
Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Grabowca od 2002 roku.
Z głębokim żalem pożegnaliśmy szanowanego i zasłużonego dla lokalnej społeczności Tadeusza. Cześć Jego pamięci.

Zarząd Towarzystwa składa wyrazy współczucia żonie Pana Tadeusza, dzieciom, wnukom i całej Rodzinie...
 


Demonstracja w Żurawlowie!

13.03.2014

Demonstracja w Żurawlowie pod hasłem "NIE ZGADZAMY SIĘ na bezprawne działania Chevronu!"

15 marca 2014 r. na godzinę 15:00 protestujący w Żurawlowie zapraszają wszystkich przyjaciół i sympatyzujących z nimi na wspólną demonstrację. Tym razem nie w Warszawie, Lublinie czy Hrubieszowie a właśnie w Żurawlowie...

Więcej: http://occupychevron.tumblr.com/post/79082750789/demonstracja-w-zurawlowie-nie-zgadzamy-sie-na


Sołtysi Żurawlowa i Szczelatyna, w imieniu mieszkańców protestujących przeciwko działalności firmy Chevron na terenie gminy Grabowiec wystąpili z żądaniem usunięcia sprzętu..

22-02-2014

Sołtysi Żurawlowa i Szczelatyna, w imieniu mieszkańców protestujących przeciwko działalności firmy Chevron na terenie gminy Grabowiec wystąpili z żądaniem usunięcia sprzętu i materiałów budowlanych składowanych na wydzierżawionym terenie w Żurawlowie.
Wystąpienie skierowane zostało do organów samorządowych i Policji.
Według protestujących, którzy opierają się na posiadanych dokumentach Chevron nie może rozpocząć zadnych robót w Żurawlowie i powinien usunąć sie z zajmowanego terenu.
Poparcie protestującym wyraziła też Rada Gminy Grabowiec, podejmując uchałę, w której wyraża sprzeciw wobec działalności firmy Chevron na terenie gminy.


W załączeniu kopia pisma z załącznikami w postaci pytań i odpowiedzii od dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. Plik pdf >>

Krajobraz po badaniach geologicznych...

 


71. ROCZNICA WYSIEDLENIA GRABOWCA I OKOLIC

19.02.2014


KOMITET ORGANIZACYJNY OBCHODÓW 71. ROCZNICY WYSIEDLENIA, GRABOWCA I OKOLIC PRZEZ NIEMIECKIEGO OKUPANTA,

zaprasza na uroczystość w niedzielę 23.02.2014 r. w Grabowcu. O 9:30 zbiórka delegacji pocztów sztandarowych przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu. 

10:00 - msza św. w intencji Ojczyzny w tut. kościele - złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku Bohaterów  Rzeczpospolitej Grabowieckiej. Po mszy część artystyczna w sali gimnastycznej ZS im. H. Sienkiewicza w Grabowcu.

Więcej informacji o tragicznych wydarzeniach z lutego 1943 roku i poczynaniach niemieckich bandytów. >>

Relacja i galeria zdjęć z przebiegu uroczystości >>


Rada Gminy Grabowiec podjęła uchwałę w sprawie stanowiska dotyczącego działalności firmy Chevron

19.02.2014

Na pierwszej sesji w 2014 roku Rada Gminy Grabowiec podjęła uchwałę  w sprawie stanowiska dotyczącego działalności firmy Chevron polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i eksploatacji gazu łupkowego. 

W dniu 17 lutego 2014r. do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przybyli przedstawiciele rolników wraz z przedstawicielami organizacji i związków rolniczych z terenu lubelszczyzny, popierających protest w Żurawlowie przeciwko działalności firmy Chevron...


Trudne warunki drogowe na terenie gminy Grabowiec

31.01.2014

Śnieżyce i zawieje w ostatnich dniach stycznia spowodowały, że drogi na terenie tut. gminy stały się nieprzejezdne.

Dzisjaj Grabowiec był odcięty od świata. Zaspy na drogach są tak wielkie, że trzeba kilku dni aby służby drogowe mogły się z nimi uporać. Oto kilka zdjęć (znalezionych w sieci),  które pokazują uroki zimy...


SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM CZARNOTĄ

5.12.2013

Gminna Biblioteka Publiczna w Grabowcu oraz Towarzystwo Przyjaciół Grabowca zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Czarnotą.
Krzysztof Czarnota jest satyrykim, pisarzem a także miłośnikiem, hodowcą i trenerem koni. Mieszka pod Czartorią w sąsiedniej gminie Miączyn.
Spotkanie odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu 11 grudnia 2013 r. o godzinie 12:00...

Portal interentowy Krzysztofa Czarnoty >> 

Fotorepotraż ze spotkania >>