FOTOREPORTAŻ Z JUBILEUSZU 50-LECIA OSP GRABOWIEC-GÓRA

13-05-2013

W  niedzielę 5 maja 2013 roku zarząd OSP Grabowca-Góry zorganizował uroczysty jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu Górze. Strażacy, pod dowództwem Bogusława Greniuka - komendanta gminnego OSP,  przemaszerowali w szyku zwartym pod ołtarz polowy przy miejscowym kościele parafialnym. Strażakom towarzyszyła orkiestra dęta pod batutą Krzysztofa Świcy i  poczty sztandarowe: Oddziału Gminnego Związku OSP RP, OSP Grabowiec Góra i zaproszonych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło Rejonowe w Grabowcu i Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Gminne w Grabowcu... 


50-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu Górze

25.04.2013

W dniu 5 maja 2013 roku odbędzie się uroczystość 50-lecia OSP Grabowiec-Góra

Na uroczystość zapraszają:

Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożrnych w Grabowcu
Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu-Górze
Wójt Gminy Grabowiec...

Fotoreportaż z uroczystości >>


Droga Grabowiec - Ornatowice 21 marca 2013 r.

3-04-2013 r.

Kilka zdjęć zaśnieżonej drogi na odcinku Grabowiec - Ornatowice w dniu 21 marca 2013 r.

Zapraszam do obejrzenia >> 


HISTORIA KINA W GRABOWCU

11-03-2013

Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury zbieramy materiały do publikacji na temat kina w Grabowcu, pierwszej po wojnie placówki kulturalnej.
Pan Witold Różański już udostępnił nam swoje wspomnienia, jako mieszkaniec Grabowca i ówczesny pracownik kina.

Zwracamy się z apelem o udostępnienie nam wszelkich materiałów dotyczących kina w Grabowcu (zdjęcia, dokumenty, lub własne spisane wspomnienia). Wypożyczone materiały po skopiowaniu zwrócimy od ręki.

Kontakt GOK Grabowiec lub pocztą elektroniczną na skrzynkę TPG.
Zapraszam do przeczytania wspomnień Pana Witolda Różańskiego >>

 70 ROCZNICA WYSIEDLENIA GRABOWCA I OKOLIC

15-02-2013

Historia ostatniej wojny pozostawiła liczne, często do dzisiaj nie zabliźnione rany.
Nie chcemy i nie mamy prawa zapominać o czasach i ludziach, którzy za tę ziemię oddali swoje zdrowie, mienie, a tak wielu - własne życie. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach zgotowanych nam przez bandyckiego i barbarzyńskiego okupanta niemieckiego jest nadal  żywa w naszym społeczeństwie.
 Niniejszą publikacją chcemy przypomnieć Czytelnikowi tragiczne wydarzenia z roku 1943, pamiętając o tym jaką cenę płacili Polacy za prawo do godności i swojego miejsca na polskiej Ziemi...
 


POWSTANIE STYCZNIOWE W HISTORII GRABOWCA

22-01-2013

W dniu dzisiejszym mija 150 lat od wybuchu Powstania Styczniowego.

Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. Za jego początek przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 roku.

Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Sam wybuch został poprzedzony wieloma manifestacjami patriotycznymi na terenie Warszawy, które były krwawo tłumione przez Imperium Rosyjskie i jego wojsko. W tym czasie uformowały się dwa przeciwstawne obozy: czerwonych – dążących do wybuchu powstania oraz białych – przeciwników jakichkolwiek zrywów zbrojnych...


40-LECIE GMINY GRABOWIEC

10-01-2013

1 stycznia 1973 roku na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie powstała Gmina Grabowiec. Wcześniej była Gromada (w latach 1954–1972 najniższa (obok osiedli i miast) jednostka podziału administracyjnego Polski).
1 stycznia 1973 roku w miejsce 4313 gromad utworzono 2366 znacznie większych gmin. Liczbę tę zmniejszono w dalszych latach do 2129 (2 lipca 1976r.) Organem wykonawczym gromady była Gromadzka Rada Narodowa. Częste zmiany podstawowych jednostek administracyjnych PRL miały głównie cele polityczne...
 


NOWOROCZNE SPOTKANIE TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ GRABOWCA - 8-01-2013 r.

8 stycznia 2013 r. odbyło się Noworoczne Spotkanie członków i i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Grabowca w siedzibie miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury.
W Noworocznym Spotkaniu gościnnie uczestniczyli: Pan Ryszrad Sitarczuk - przewodniczący Rady Gminy Grabowiec i pan Roman Bernard - prezes Stowarzyszenia Wzgórze Przyjaźni w Tarnawatce...


O gminie Grabowiec na kanale ARTE

5-01-2013

ARTE - francusko-niemiecki kanał telewizyjny, wyemituje we wtorek 29 stycznia br. o godz. 20:50 program nt. gazu łupkowego m.in. film realizowany w gminie Grabowiec.

KLĄTWA GAZU ŁUPKOWEGO
Polska do Pensylwanii, Lech Kowalski pokazuje przepaść między retoryką a rzeczywistością przemysłowej eksploatacji gazu łupkowego.

Link do filmu >>


Noworoczne Spotkanie

14-12-2012

Z życzeniami radosnych, pięknych i obfitujących we wszelakie dobro Świąt Bożego Narodzenia
- Towarzystwo Przyjaciół Grabowca i Gminny Ośrodek Kultury
zapraszają na Noworoczne Spotkanie w sali GOK  - 08 stycznia 2013 r. – (wtorek) o godz.11-ej...


94 Rocznica Odzyskania Niepodległości

7-11-2012

DO RADOSNEGO ŚWIĘTOWANIA WOLNOŚCI 11-11-2012 - ZAPRASZAJĄ:

WÓJT GMINY GRABOWIEC
PROBOSZCZ PARAFII ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W GRABOWCU
GMINNY OŚRODEK KULTURY W GRABOWCU
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ GRABOWCA
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY W GRABOWCU...